Imbir - właściwości lecznicze, zastosowanie, przeciwskazania

Niepozornie wygląda i niewiele kosztuje, a przynosi tak wiele korzyści. Pomaga w przeziębieniu, łagodzi bóle menstruacyjne, migreny, poprawia krążenie, likwiduje mdłości, odchudza. Dowiedzcie się więcej na temat tego, dlaczego warto włączyć imbir do codziennego menu.

Czym jest imbir?

Imbir jest jadalną rośliną uprawną, posiadającą 140 gatunków. Jego łodyga ma około 100 cm i duże liście. Kwiat imbiru jest żółto-fioletowy, zaś gruby korzeń jasnobrązowy. I to właśnie korzeń wykorzystuje się głównie do celów jadalnych. A jaki ma smak? Jest nieco gorzki ze względu na zawartość takich substancji, jak gingerol i zinferon (substancje żywicowe). Za intensywny zapach odpowiada zingiberol, będący składnikiem olejku eterycznego.

Imbir uprawia się przede wszystkim w południowo-wschodniej Azji, w Chinach, Indiach, Malezji oraz Nowej Gwinei. Można używać go na świeżo lub rzadziej w suszonej postaci. W Polsce stosuje się także wersję w proszku, mającą nieco inne właściwości niż suszony - jest idealna do gotowania i przyrządzania posiłków.

Warto wspomnieć o wartościach odżywczych imbiru. 100 g zawiera około 79 kcal, w tym 1,8 g białka, 9,6 g węglowodanów, 0,8 g tłuszczów a także 2,4 g błonnika. Jest również źródłem wielu związków, takich jak: wapń, magnez, witamina C, witamina B6, żelazo, potas, sód.

Imbir w daniach ciężkostrawnych chroni przed niestrawnością

Ta niezwykle wartościowa roślina ma również szerokie zastosowanie w lecznictwie, w kosmetyce, w odchudzaniu. W czym może pomóc i jakie są efekty działania imbiru?

Właściwości imbiru

Imbir na przeziębienie i bolące stawy

W przypadku choroby imbir sprawdza się idealnie - i to z kilku powodów. Przede wszystkim działa bakteriobójczo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jego dobroczynne działanie odczujemy w leczeniu chorych zatok (oczyszcza układ mikrokrążenia, w tym zatoki), a także w leczeniu dróg oddechowych (działa wykrztuśnie).

Jeśli mówimy o przeziębieniu, to oczywiście ważne w przypadku leczenia jest rozgrzewanie organizmu. Wszyscy chyba słyszeliśmy o tym, że chorobę najlepiej "wypocić". Imbir ma doskonałe właściwości rozgrzewające, więc będzie skutecznie wspierał walkę z infekcją.

Dodatkowo, ze względu na silne właściwości odkażające oraz detoksykujące, przyniesie ulgę dla bolącego gardła (polecane są płukanki, do których najlepiej sprawdzi się wersja w proszku, rozpuszczona w wodzie).

Zastosowane imbiru korzystnie wpłynie na bóle stawów - można go wypić lub wcierać w obolałe miejsca, delikatnie masując (np. w formie olejku).

Imbir na mdłości i problemy z trawieniem

Imbir, dzięki wysokiej zawartości cennego olejku, jest bardzo pomocny w walce z dolegliwościami żołądkowymi. Ułatwia  trawienie, działając pobudzająco na wydzielanie śliny oraz soku żołądkowego, zmniejsza ból brzucha (działa rozkurczowo) oraz likwiduje wzdęcia, zgagę. Chroni żołądek i zmniejsza ryzyko powstawania wrzodów. Może być też stosowany podczas leczenia choroby refluksowej przełyku.

Imbir jest skuteczny także w leczeniu mdłości, nawet ciężkich przypadków; zarówno tych wywołanych niestrawnością, jak i chorobą lokomocyjną lub morską. Mogą go stosować kobiety w ciąży, które w pierwszych tygodniach ciąży mają te nieprzyjemne dolegliwości. Spożycie imbiru wpływa korzystnie na poprawę apetytu i ułatwia przyswajanie pokarmów.

Imbir na bóle menstruacyjne i migreny

Imbir ma właściwości przeciwbólowe, skutecznie łagodzi bóle towarzyszące miesiączce. Zaleca się spożywanie go, gdy zaczniemy odczuwać pierwsze oznaki zbliżającego się okresu (PMS). Ulgę przyniesie także osobom cierpiącym na migreny - według badań systematycznie spożywany znacząco wpływa na zmniejszenie częstotliwości oraz ilości napadów silnego bólu.

Imbir przeciwzakrzepowo i na poprawę krążenia

Imbir pomoże także w przypadku problemów z krążeniem - poprawia krążenie krwi w organizmie, działając rozgrzewająco. Zaleca się stosowanie go osobom notorycznie zmęczonym, ospałym i z podwyższonym cholesterolem. Badania dowiodły, że chroni nas przed powstawaniem zakrzepów, zmniejsza ryzyko zachorowania na zakrzepicę żył.

Imbir na odchudzanie i przyspieszenie metabolizmu

Omawiając właściwości imbiru, nie można pominąć jego zbawiennego wpływu na odchudzanie. Wspomniałam wyżej, że imbir działa rozgrzewająco ze względu na zawartość gingerolu, podwyższającego temperaturę ciała i działającego pobudzająco.

Jak to się ma do odchudzania? Otóż wyższa temperatura ciała oznacza, że zużywamy więcej energii, a właściwości imbiru przyspieszają metabolizm, pomagając w intensywniejszym spalaniu tkanki tłuszczowej. Imbir świetnie działa także w zmniejszaniu cellulitu.

Jeśli chcecie zabić ciągłe uczucie głodu, polecamy przygotowanie "odchudzającego napoju" - do ciepłej wody dodajemy sproszkowany imbir. Dzięki niemu dłużej będziecie czuli się nasyceni.

Imbir na raka

Badania potwierdzają również, że obecność gingerolu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Te niezwykle cenne właściwości przeciwrakowe odnoszą się głównie do nowotworów jajników, piersi, prostaty i jelita.

Imbir na poprawę koncentracji i zwiększenie libido

Wprowadzenie imbiru na stałe do diety przyniesie pozytywne efekty dla naszego mózgu - imbir poprawia bowiem koncentrację. Ale nie tylko na mózg działa tak pozytywnie - ciało też wiele może dzięki niemu zyskać. Docenia się go za właściwości pobudzające libido. W wielu krajach, np. w Azji, uznawany jest za afrodyzjak.

Imbir na przeziębienie u dziecka

Podczas pierwszych objawów przeziębienia u dziecka nie trzeba od razu sięgać po leki. Warto wypróbować naturalnych sposobów wspomagania odporności. Jednym z nich jest jest imbir, który jest idealny na przeziębienie. Nie ma przeciwwskazań, aby podawać przyprawę nawet małym dzieciom. Należy jednak pamiętać, że korzeń rośliny cechuje się dużą ostrością, dlatego warto zachować umiar.

Imbir, jak jeść

Imbir można dokładać do wielu potraw. Może być dodawany do zup i sosów na ostro, należy go utrzeć na tarce. Rano warto wypić szklankę gorącej wody z plastrem imbiru, ciepłą herbatę lub ziołowy napar. Można dodawać go również do szejków. Dodaje pikantności owocom morza i polepsza smak mięs.

Szkodliwość imbiru - imbir przeciwwskazania

Lecznicze właściwości imbiru nie są dobre dla każdego. Z imbiru powinny zrezygnować osoby, które mają hemofilię. Jest to genetyczna choroba charakteryzująca się obniżoną zdolnością krzepnięcia krwi. Nawet niewielkie skaleczenie i krwawienie może być groźne. Wiele osób zastanawia się co z imbirem, a nadciśnieniem. Nie należy łączyć go z lekami stosowanymi na zbyt wysokie lub niskie ciśnienie. Niebezpieczne jest łączenie tej przyprawy z beta-blokerami. Szczególnie ostrożne powinny być kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią. Za duże ilości mogą przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju płodu. W późniejszych trymestrach zażywanie imbiru może doprowadzić do przedwczesnych skurczów i porodu.

Imbir działania uboczne

Spożywając imbir w za dużych ilościach, można nabawić się zgagi, wzdęć, gazów, mdłości i problemów żołądkowych.

Imbir dawkowanie

Ile imbiru dziennie można spożyć? Zielarze uważają, że maksymalna ilość to cztery gramy na dzień. Nie ma jednak dokładnie określonej dawki spożywania świeżego imbiru, która mogłaby zaszkodzić, jeżeli jest się zdrowym i nie występują powyższe objawy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA