Butelkowe niemowlę. Syte i zadowolone

Rozpoczynacie karmienie niemowlęcia butelką? Oto kilka zasad szykowania posiłków. Ich przestrzeganie jest ważne dla komfortu małego brzuszka.

Zasada nr 1: Chroń mleko

Mieszankę w proszku należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, w zamkniętym pudełku lub puszce, z daleka od słońca, ciepła kuchenki itd. O terminie przydatności do spożycia po otwarciu producent zawsze informuje na opakowaniu. Z reguły jest to około 3 tygodni.

Zasada nr 2: Używaj dobrej wody

To znaczy butelkowanej niskozmineralizowanej, niskosodowej i niegazowanej. Po otwarciu przechowuj butelkę w lodówce, ale nie dłużej niż 24 godziny. Pediatrzy zalecają przegotowanie wody, której używa się do zrobienia mleka modyfikowanego. Wystarczy ją doprowadzić do wrzenia i gotować 2-3 minuty.

Zasada nr 3: Przygotowuj według zaleceń

Przygotowując mieszankę, zachowuj podane w przepisie proporcje wody i mleka. Podawanie mleka zbyt gęstego lub zbyt rzadkiego grozi zaparciami, niedożywieniem i innymi problemami.

Zasada nr 4: Dbaj o bezpieczną pozycję

Dziecko powinno być karmione w pozycji półsiedzącej. Najwygodniej wziąć je na kolana i położyć sobie na przedramieniu jednej ręki, z nóżkami na kolanach mamy (taty, babci, niani), a drugą ręką podawać butelkę. Przypomina to nieco pozycję przy karmieniu piersią. Dziecko leży bezpiecznie wtulone w dorosłego i ma bliski kontakt z osobą karmiącą.

Butelkę trzymamy tak, by smoczek był zapełniony przynajmniej w dwóch trzecich pojemności.

Zasada nr 5: Potrzymaj do odbicia

Jeśli w czasie posiłku dziecko zaczyna prężyć się i płakać, przerwij karmienie i podnieś malucha do odbicia (ułóż go na swoim barku lub brzuszkiem na kolanach). Po skończonym karmieniu także warto podnieść dziecko do odbicia.

Zasada nr 6: Podawaj tylko raz

Jeżeli maluch nie tknął przygotowanej mieszanki, możesz mu ją ponownie zaproponować w ciągu pół godziny. Jeśli jednak skosztował nieco mleka, resztę porcji trzeba wylać, bowiem namnażają się w niej drobnoustroje.

Zasada nr 7: Myj i wyparzaj akcesoria

Butelkę najlepiej myć od razu po użyciu, zanim resztki mleka zaschną na jej ściankach, stając się pożywką dla bakterii. Do mycia ręcznego możesz używać zwykłego płynu do naczyń i specjalnie przeznaczonej do tego szczoteczki.

Jeżeli maluch nie skończył jeszcze sześciu miesięcy, pamiętaj o wyparzaniu butelek i smoczków. Można je gotować w garnku z wodą (ok. 10 minut) lub użyć wyparzacza.

Zasada nr 8: Nie zmieniaj pochopnie

Na układ pokarmowy malca nie wpływają dobrze częste zmiany mleka modyfikowanego.

Każda zmiana mieszanki to mała rewolucja. Zanim podejmiesz taką decyzję, przedyskutuj to z lekarzem. Zwróć się także do niego, jeśli malec cierpi na kolki, gazy, ulewa obficie. Być może trzeba dobrać dla dziecka lepszą mieszankę.

Więcej o: