Mleko? Jesteśmy na tak!

Nie wszyscy dorośli jedzą nabiał - to kwestia ich przekonań, upodobań, tolerancji pokarmowej. Ale małe dzieci potrzebują do prawidłowego rozwoju mleka i jego przetworów - lub jego zamienników.

Mleka i jego najcenniejszego składnika, wapnia, potrzebuje nie tylko niemowlę. Dziecko, które skończyło rok, codziennie powinno zjadać przynajmniej 500 mg wapnia, niezbędnego, aby jego kości i zęby stały się mocne. Ale to nie koniec zalet mleka i jego przetworów. Zawiera ono także pewne ilości witaminy D, która ułatwia wchłanianie wapnia, witaminę B2, witaminę A oraz białko.

Nie całkiem jak dorosły

Niestety, właśnie w diecie dzieci w 2.-3. roku życia często brakuje produktów mlecznych. Odkąd maluch je stałe posiłki i sięga po takie same dania, jakie jedzą rodzice, mleka spożywa za mało w stosunku do potrzeb. Bo jego dieta zbyt naśladuje tę typową dla dorosłych. Dziecko jest wprawdzie już komunikatywne, wszędobylskie i samodzielne, ale jego organizm wciąż jest na etapie dojrzewania i intensywnego wzrostu. I mleko jest mu potrzebne do prawidłowego rozwoju niemal tak samo jak niemowlakowi.

Nadal pierś

Po ukończeniu pierwszego roku życia dziecko nadal może być karmione pokarmem mamy. Mleko kobiece dostarcza dziecku przeciwciała wzmacniające jego odporność, wielonienasycone długołańcuchowe kwasy tłuszczowe potrzebne do rozwoju układu nerwowego (także mózgu) i wzroku, witaminy i składniki mineralne w dobrze przyswajalnej postaci, prebiotyki, dzięki którym dziecko jest bardziej odporne na infekcje jelitowe.

Mieszanka dla juniora

Dzieciom do trzech lat, które nie są karmione piersią, warto podawać odpowiednie mleko modyfikowane. Skład mleka krowiego zmienia się w nim tak, by przypominało mleko ludzkie. Zabiera się z niego część białka i tłuszczu zwierzęcego, a dodaje oleje roślinne zawierające wielonienasycone długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Wzbogaca się je też m.in. w witaminy (w tym witaminę D potrzebną m.in. dla zdrowia kości i zębów), minerały (np. żelazo, którego w mleku krowim jest mało) i prebiotyki.

Z działu nabiałowego

W 2. roku życia dziecko może już pić mleko krowie. Takiemu malcowi podajemy mleko pasteryzowane lub UHT o zawartości tłuszczu 2 proc. Serwujmy mu też jogurt, kefir, maślankę, twarożek (wszystko bez dodatków smakowych, bez soli i cukru) i niewielkie porcje sera żółtego. Urozmaicona w przetwory mleczne dieta bywa ratunkiem w okresach, gdy dziecko odmawia picia mleka.

A przy alergii...

Dziecko uczulone na białko mleka krowiego powinno być karmione piersią lub dostawać preparat mlekozastępczy. Można go podawać z kaszkami, w koktajlach, daniach mlecznych. Zamiennikiem mleka jest też kaszka bezmleczna i bezglutenowa z mączki chleba świętojańskiego i ryżu.

Więcej o: