Co do picia?

Czy niemowlę trzeba dopajać? Co podać do picia maluchowi? To pytanie często zadają sobie rodzice nie tylko w czasie upałów.

Rodzice często martwią się, czy dziecko nie jest przypadkiem spragnione. Czy niemowlęcia nie trzeba dopajać? - zastanawiają się. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to bowiem od tego, czy dziecko jest malutkie, czy trochę starsze, czy je wyłącznie mleko mamy, czy mleko modyfikowane lub także posiłki stałe. Warto również pamiętać, że innej porcji płynów potrzebuje zdrowe dziecko, a innej to, które ma biegunkę. Zapotrzebowanie na płyny rośnie, gdy jest gorąco i sucho, gdy malec obficie się poci (w czasie gorączki, wysiłku), a nawet mocno ślini w czasie ząbkowania.

Na piersi

Zdrowych noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia karmionych wyłącznie piersią nie trzeba dopajać (chyba że lekarz zdecyduje inaczej). Porcję płynu dostają bowiem wraz z jedzeniem. Mleko mamy na początku każdego karmienia jest wodniste i gasi pragnienie. W upalne dni maluchy często domagają się piersi i ssą krótko - trzeba im na to pozwolić, bo zaspokajają w ten sposób zapotrzebowanie na płyny. W drugim półroczu życia, poza pokarmem mamy, dziecko zaczyna jeść również jarzyny, owoce oraz kleiki i kaszki. Dostaje je na początku w formie płynnej lub półpłynnej, co również zaspokaja pragnienie. Gdy na dworze jest gorąco, starszemu niemowlęciu możemy zaproponować przegotowaną i ostudzoną wodę źródlaną lub naturalną wodę mineralną niskozmineralizowaną (niskosodową i niskosiarczynową), najlepiej z atestem dla niemowląt i małych dzieci.

Na butelce

Noworodków i małych niemowląt karmionych mieszanką, poza szczególnymi sytuacjami, także nie trzeba dopajać. Starszemu niemowlęciu karmionemu mlekiem modyfikowanym możemy podawać wodę (taką samą jak dla niemowląt karmionych piersią) w otwartym kubku lub niekapku. Jeśli malec nie chce czy nie umie z niego pić, można mu podać płyn łyżeczką. Nieco starsze dziecko warto nauczyć picia przez słomkę.

Bez cukru

Starszym dzieciom, które jedzą już pokarmy stałe, najlepiej w dalszym ciągu podawać do picia wodę (tak jak wcześniej: źródlaną lub mineralną niskozmineralizowaną, o niskiej zawartości sodu i siarczynów, najlepiej z atestem dla niemowląt i małych dzieci). Poza wodą możemy dawać dziecku do picia niesłodzone herbatki dla niemowląt i od czasu do czasu soki, pod warunkiem że są to gęste soki przecierowe bez dodatku cukru. Dlaczego? Soki przecierowe mają tę przewagę nad klarownymi, że zawierają więcej błonnika, witamin i mikroelementów. Podawajmy je w jednej porcji, nie większej niż?150?ml dziennie (zastępując w ten sposób jedną porcję owoców zalecaną w diecie dziecka), a potem umyjmy maluchowi zęby. Niektórzy radzą rozcieńczać sok wodą. Nie jest to jednak lepsze rozwiązanie, ponieważ w ten sposób dziecko przez dłuższy czas sączy wodę z sokiem, co zwiększa ryzyko próchnicy i przyzwyczaja do picia słodkich napojów.

Co z herbatką?

Wiele mam walczących z kolką zastanawia się nad pojeniem dziecka herbatką koperkową. Można tej metody spróbować, choć nie ma jednoznacznych dowodów na jej skuteczność. W razie uciążliwych kolek najlepiej poradzić się lekarza, który może zalecić któryś z preparatów farmaceutycznych w kroplach. Dobrze również skonsultować się z położną lub doradczynią laktacyjną. Skuteczna bowiem może się?okazać zmiana techniki karmienia. Często pomaga także uregulowanie rytmu dnia, unikanie wszystkiego, co?może dziecko niepokoić (wizyt gości, wyjść w tłoczne i hałaśliwe miejsca), masowanie brzuszka i noszenie malca w chuście.Sytuacja kryzysowaGdy maluchowi grozi odwodnienie (ma wymioty lub biegunkę), nawodnienie go jest konieczne. Sama woda może w takiej sytuacji nie wystarczyć. Konieczne może się okazać podanie doustnych płynów nawadniających wzbogaconych o elektrolity, które kupuje się w aptece.

Konsultacja: dr n. med. Izabella Łazowską-Przeorek

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.