Owocowe dania dla dzieci

Owoce można podawać dziecku już w pierwszym roku życia I to wcale nie tylko w postaci przecierów. Wypróbujcie nasze przepisy na pyszne owocowe potrawya dla najmłodszych.

Sernik w kropki

(po 8. miesiącu)

30 dag serka waniliowego

szklanka jagód lub borówek amerykańskich

2?łyżeczki żelatyny

Owoce umyj i osącz. Wymieszaj żelatynę z łyżką zimnej wody, odstaw na kwadrans, a potem rozpuść w ćwierć szklanki wrzątku. Połącz z kilkoma łyżkami twarożku. Dodaj resztę serka i owoce, wymieszaj. Przełóż do miseczki i schłodź w lodówce. Przed podaniem przybierz pozostałymi owocami. Jeśli przygotujesz to danie z podwójnej porcji i schłodzisz w tortownicy, otrzymasz lekki sernik na zimno, który możesz podać zamiast tortu na urodziny malca. (Porcja dla rodziny)

Pierogi z malinami

(po 8. miesiącu)

2 szklanki mąki + trochę do wałkowania

2/3 szklanki wrzącej wody

pół kilograma malin

Maliny opłucz i osącz na sitku. Do miski wsyp mąkę. Zaparz ją, wlewając wrzątek, i wymieszaj łyżką. Kiedy masa przestygnie, wyrób ją na gładkie ciasto i przykryj ściereczką. Ciasto podziel na części, wałkuj (często podsypując mąką) i wykrawaj kubkiem krążki. Na każdym układaj po kilka malin i lep pierogi, dokładnie sklejając brzegi. Układaj na deseczce wysypanej mąką. W dużym garnku zagotuj wodę. Wkładaj po kilka pierogów do wrzątku i gotuj, aż wypłyną. Po wypłynięciu wyjmuj łyżką cedzakową na półmisek. Podawaj z dodatkiem jogurtu naturalnego. (Porcja dla rodziny)

Sakiewki z niespodzianką

(po 8. miesiącu)

2 szklanki mąki

szklanka mleka pasteryzowanego lub UHT

szklanka gazowanej wody mineralnej

2 jajka

2 łyżki oleju + trochę do posmarowania patelni

12 dojrzałych moreli

szczypta cynamonu

ew. laska wanilii

Wsyp mąkę do wysokiego naczynia. Wbij jajka, wlej olej i mleko. Starannie zmiksuj, by nie było grudek. Nie przerywając miksowania, powoli dolewaj wodę, aż ciasto uzyska konsystencję dość gęstej śmietany. Przykryj i odstaw na pół godziny. Przed smażeniem wymieszaj ciasto. Smaż naleśniki na jasnozłoty kolor na patelni beztłuszczowej (na początku możesz ją posmarować cieniutką warstwą oleju). Morele umyj, wypestkuj, pokrój na kawałki, podlej odrobiną wody, dodaj cynamon, zagotuj i zmiksuj. Usmażone naleśniki układaj na głębokim talerzu, napełniaj farszem owocowym i związuj paseczkami wanilii lub spinaj wykałaczką, tak by powstały sakiewki. Nadzienie owocowe można przyrządzić także z dojrzałych brzoskwiń, malin, jagód lub kiwi. (Porcja dla rodziny)

Delikatny domowy kisiel

(po 6. miesiącu)

szklanka dojrzałych słodkich malin, truskawek, poziomek, moreli (jeśli wcześniej występowały już w menu dziecka)

szklanka wody mineralnej

3 łyżeczki mąki ziemniaczanej

Owoce przebierz, umyj, zalej połową szklanki wody i zagotuj. Przetrzyj przez gęste sito i ponownie zagotuj. Resztą zimnej wody rozprowadź mąkę ziemniaczaną i wlej ją cienką strugą do wrzącego przecieru. Intensywnie mieszaj, aż do zgęstnienia. Odstaw z ognia i przestudź. Podawaj na podwieczorek. (2 porcje)

Zupa wiśniowa

(po 8. miesiącu)

szklanka dojrzałych wiśni

szklanka wody mineralnej

pół słodkiego jabłka lub gruszki

łyżeczka mąki ziemniaczanej

2 łyżki ugotowanego makaronu (np. gwiazdki)

jogurt naturalny

Wiśnie umyj, wsyp do rondelka, zalej wodą. Dodaj obrane jabłko lub gruszkę. Gotuj do miękkości. Kompot przetrzyj przez sito. Zagotuj przecier. Mąkę ziemniaczaną rozprowadź 2 łyżkami wody. Na wrzący przecier wlej zawiesinę, zamieszaj, poczekaj, aż zupa zabulgocze. Odstaw z ognia. Podawaj z makaronem i kleksem jogurtu naturalnego - na zimno lub na ciepło. (2 porcje)

Ryż z mlekiem i owocami

(po 8. miesiącu)

szklanka mleka pasteryzowanego lub?UHT

szklanka wody mineralnej

szklanka ryżu

szklanka jagód lub małe opakowanie borówek amerykańskich

Mleko i wodę wlej do garnka. Dodaj ryż i gotuj na małym ogniu pod przykryciem, aż wchłonie płyn. Ostudź, przełóż do miski. Owoce wypłucz na sitku i osącz. Dla niemowlęcia zmiksuj owoce i takim sosem polej danie. Starszemu dziecku polej ryż jogurtem i udekoruj owocami. (Porcja dla rodziny)

Konsultacja: dr Izabella Łazowska-Przeorek

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.