Kaszka do zadań specjalnych

Zanim kupisz swojemu maluchowi pierwszą kaszkę, przeczytaj naszą ściągawkę.

Niemowlęca kaszka może być nie tylko smaczna i sycąca. Odpowiednio dobrana może też spełniać konkretne zadania i poprawiać samopoczucie malucha.

Na pierwsze stałe posiłki

Kup bezmleczną kaszkę ryżową, kukurydzianą, jaglaną lub gryczaną (bez owoców i innych dodatków smakowych). Możesz też zamiast kaszki kupić kleik, to to samo, tylko bardziej rozdrobnione. Przygotuj ją na mleku z piersi, na wodzie lub na mleku modyfikowanym (jeśli dziecko jest nim karmione na co dzień). Podawaj od 5. (maluchowi karmionemu sztucznie) lub od 6. miesiąca życia (jeśli niemowlę jest karmione piersią). Na początek podaj kilka łyżeczek niezbyt gęstej kaszki.

Do oswajania z glutenem

Użyj ugotowanej na wodzie zwykłej kaszy manny lub niemowlęcej kaszki pszennej. Dziecku karmionemu piersią podawaj od 5.-6. miesiąca życia maleńkie porcje - pół łyżeczki gotowej kaszki rozmieszanej w 100 ml mleka lub przecieru z warzyw albo owoców. Dopiero od 10. miesiąca zacznij maluchowi serwować kaszkę glutenową (pszenną, orkiszową, owsianą) jako osobny posiłek.

Gdy brzuszek sprawia problemy

Przy zaparciach, wzdęciach, a także słabej odporności można wypróbować kaszki wzbogacone probiotykami - pożytecznymi bakteriami, które wspierają florę bakteryjną jelit. Takie kaszki zazwyczaj zawierają sporo składników, w tym gluten. Podaje się je starszym niemowlętom jako osobny posiłek.

Na spokojne noce

Jeśli chcesz, żeby dziecko dłużej czuło się syte po wieczornym posiłku, możesz zaproponować mu kaszkę pełnoziarnistą. Zwykle takie produkty są mieszanką różnych zbóż z pełnego przemiału (pszenica, proso, owies, ryż) i zawierają gluten, nadają się więc dopiero dla starszych niemowląt.

Jak rozszerzać dietę?

Do ukończenia 4. miesiąca niemowlę jest karmione wyłącznie mlekiem.

Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym w 5. miesiącu rozszerza się jadłospis o pierwsze posiłki stałe. Jeśli dziecko ssie pierś, powinno być na mlecznej diecie do końca 6. miesiąca życia. Ale w 5.-6. miesiącu podaje się mu niewielkie porcje nowości "na posmakowanie".