Odzwyczajenie od butelki

Dzieci karmione butelką trzeba kiedyś od tego sposobu picia odzwyczaić. Tylko jak?

Wiele dzieci wychowuje się zupełnie bez udziału butelki i smoczka: najpierw ssą pierś, a potem uczą się pić płyny z kubka. Jednak te maluchy, które nie były karmione piersią lub ssały ją krótko, przyzwyczajają się do picia z butelki. Kojarzą ją z zaspokajaniem głodu, ze słodkawym smakiem mleka, z błogimi chwilami w ramionach taty lub mamy. Część z nich bez butelki nie wyobraża sobie wypicia porcji mleka.

Tymczasem w drugim półroczu życia trzeba stopniowo zacząć się z butelką rozstawać. Ideałem jest, gdy dziecko roczne jada stałe pokarmy łyżeczką (także rączkami), a pije płyny ze zwykłego kubka (oprócz tego może ssać pierś mamy). Dlaczego? Bo picie z otwartego kubka (lub przez słomkę) wspomaga prawidłowy rozwój mięśni aparatu mowy. Pijąc z kubka, dziecko doskonali napięcie wokół ust, uczy się odpowiedniego połykania i oddychania, trenuje czynności potrzebne do jedzenia, mówienia i kształtowania się prawidłowego zgryzu. Dodatkowo długie picie z butelki sprzyja próchnicy butelkowej, warto więc go uniknąć.

Jak karmić butelką, by łatwo ją było potem odstawić?

Podawaj niemowlęciu butelkę i smoczek odpowiednie do wieku. Mleko powinno wypływać powoli, tak by dziecko musiało się napracować podczas ssania.

Nie pozwalaj dziecku sączyć płynu, bawić się smoczkiem. Gdy malec skończy jeść lub zaśnie, zabieraj mu butelkę. Po wie-czornym posiłku przemywaj ząbki malca.

Półpłynne dania takie jak kaszki i zupki podawaj łyżeczką, nie przez smoczek.

Jedynie mleko podawaj butelką. Wodę i inne napoje serwuj w kubku bez ustnika.

Jak zrezygnować z karmienia butelką, gdy przyjdzie na to pora?

Zmniejsz liczbę posiłków podawanych butelką. Kaszkę na mleku serwuj łyżeczką, mleko zagęszczone bezglutenowym kleikiem - łyżeczką albo w otwartym kubku. Odkąd dziecko ma zęby, wprowadź sycące kolacje (np. kaszkę na mleku) i nie podawaj mleka w butelce nocą. Jeśli malec budzi się w nocy, zaproponuj mu wodę w kubku.

Gdy dziecko nauczy się już pić z kubka, zacznij w nim podawać mleko modyfikowane. Wybierz odpowiedni moment (gdy dziecko nie będzie chore, rozdrażnione ząbkowaniem lub zmianami w życiu rodziny), schowaj, a jeszcze lepiej wyrzuć butelki i smoczki i powiedz maluchowi, że od tej pory będzie dostawać mleko w kubku. I bądź konsekwenta(y).

Jak uczyć pić z kubka?

Posadź dziecko prosto. Kubek, najlepiej z gęstym płynem (sok przecierowy, mleko zagęszczone kleikiem), delikatnie przyłóż do dolnej wargi dziecka i pochyl, tak by płyn dotknął ust, ale nie wlewał się do nich.

Poczekaj, aż dziecko uruchomi górną wargę i będzie dozować ilość łykanego płynu. Takie próby ponawiaj cierpliwie i konsekwentnie, próbując z różnymi smakami i konsystencjami płynów.

Więcej o: