Przepisy dla niemowląt - kluski

Urozmaiceniem diety starszego niemowlęcia mogą być najrozmaitsze kluseczki.

Domowe kluseczki będą ciekawą alternatywą na pożywne śniadanie, ciepłą kolację, jako dodatek do zupki, mięsa lub warzyw. Większość dzieci bez problemu akceptuje ich delikatny smak.

Kluski przygotowane według przepisów, które podajemy poniżej, będą smakować całej rodzinie (tyle że dorośli mogą je sobie dosolić - w podanych poniżej przepisach nie występuje sól, której unikamy w diecie niemowlęcia).

Bezglutenowe

(po 8. miesiącu)

niepełna szklanka kleiku kukurydzianego

2 łyżki mąki bezglutenowej na bazie skrobi kukurydzianej

pół łyżeczki oleju

Do szklanki wody dodaj kleik i wymieszaj na jednolitą masę. Dodaj mąkę, olej i starannie rozmieszaj. Na wrzącą osoloną wodę nakładaj kluski łyżką. Gotuj kilka minut.

Takie kluski możesz podać np. na kolację, z odpowiednim do wieku dziecka produktem mlecznym (najpierw - mlekiem modyfikowanym, w 11.-12. miesiącu - także jogurtem lub kefirem) oraz musem owocowym lub sosem ze zmiksowanych owoców.

(Porcja dla rodziny)

Knedle ze śliwkami

(po 10. miesiącu)

1 kg ziemniaków

25 dag mąki (+ trochę do formowania knedli)

jajko

1 kg śliwek

jogurt naturalny lub odrobina masła

Ziemniaki umyj, obierz i ugotuj. Gdy przestygną, przepuść przez praskę. Dodaj mąkę, jajko i zagnieć jednolite ciasto. Śliwki umyj, przekrój, wyjmij pestki. Ciasto podziel na części, z każdej przygotuj wałek, podsypując mąką, by nie przykleił się do deski. Odrywaj kawałki ciasta, rozpłaszczaj w dłoni, wkładaj śliwki i formuj kulki. Wrzucaj na wrzątek i gotuj 3 minuty od czasu, gdy woda znów zawrze. Przestudzone knedle podawaj z jogurtem lub z odrobiną masła.

Knedle możesz też przygotować z nadzieniem wytrawnym, np. z mielonym mięsem, i podać jako danie obiadowe. (Porcja dla rodziny)

Kostka z kaszki manny

(po 9. miesiącu)

4 łyżki kaszy manny

szklanka wody

pół łyżeczki masła

ewentualnie łyżeczka drobno posiekanego koperku

Pół szklanki wody odlej do rondelka i zagotuj. W pozostałej części wody rozmieszaj kaszę mannę. Wlej zawiesinę na wrzątek, gotuj, aż kasza zupełnie rozmięknie. Pod koniec gotowania dodaj masło i ewentualnie koperek. Gęstą masę wyłóż na półmisek zwilżony wodą i rozsmaruj szerokim nożem na grubość 1 cm. Gdy wystygnie i zastyg-nie, nożem zanurzoanym w gorącej wodzie pokrój masę w kostkę. Można ją dodać do zupy, podawać razem z potrawką mięsną lub warzywami.

(2-3 porcje)

Kluski z ciasta ptysiowego

(po 10. miesiącu)

10 dag mąki

8 dag masła

3 jajka

Zagotuj szklankę wody z masłem. Do wrzątku wsyp mąkę. Zdejmij z ognia i wymieszaj. Na małym ogniu dalej wyrabiaj ciasto, aż będzie odchodziło od ścianek naczynia. Przestudź. Dodawaj po jednym jajku i mieszaj. Łyżką formuj kluski i kładź na wrzątek. Gotuj, aż wypłyną na powierzchnię i jeszcze przez 2 minuty. Podawaj z mięsem duszonym, daniem ze słoiczka lub z musem owocowym. (Porcja dla rodziny)

Rozszerzenie diety

Kluseczki to kolejna nowość w diecie niemowlęcia. Rozszerzanie diety zwykle zaczynamy od pierwszych warzyw (marchew, ziemniak, dynia), owoców (jabłko), kaszek bezglutenowych. Potem dodajemy nieco glutenu (pół łyżeczki kaszy manny dziennie), mięso, rybę i żółtko jaja. Jeśli dziecko dobrze toleruje te nowości, można mu podawać bardziej złożone dania, bez dodatku soli i cukru.

Konsultacja: dr Izabella Łazowska-Przeorek

Więcej o:
Copyright © Agora SA