Cudowne sam na sam

To, czy uda ci się długo i efektywnie karmić piersią, zależy od wielu spraw. Jedną z najważniejszych jest... wygodna pozycja do karmienia.

Początkująca mama karmiąca naturalnie dużo uwagi poświęca temu, jak prawidłowo przystawić noworodka do piersi, jak często i jak długo maluch ssie i czy dobrze się najada. To wszystko jest oczywiście bardzo ważne. Pod warunkiem jednak, że zaczniemy nie od samego przystawienia malca, ale od zajęcia dobrej, czyli wygodnej i dla dziecka, i dla mamy, pozycji do karmienia.

WAŻNY KOMFORT

To wbrew pozorom bardzo ważne. Karmiącej mamie musi być wygodnie zarówno dla dobra jej samopoczucia, jak i... dziecka. Gdy mama jest zrelaksowana i rozluźniona, niemowlę także czuje się lepiej. Pokarm łatwiej wypływa, malec może dłużej i efektywniej ssać. Dobra pozycja jest jednym z warunków prawidłowego chwytania piersi, to zaś pozwala uniknąć problemów takich jak poranione brodawki, złe opróżnianie piersi, słabe przyrosty masy ciała.

GODZINNE SESJE

Dla mamy wygodna pozycja do karmienia jest także bardzo ważna. W pierwszych miesiącach życia karmienie zajmuje dużą część doby. Noworodek ma prawo domagać się piersi 8-12 razy na dobę, ale karmień może być także dużo więcej. Z jednej strony potrzeba częstych kontaktów malca z piersią, żeby laktacja ruszyła pełną parą. Z drugiej zaś - maleńkie niemowlę nie umie wyssać ani zjeść naraz zbyt wiele, więc pojedynczy posiłek trwa i trwa. Siedzenie w niewygodnej pozycji byłoby udręką i poważnie szkodziłoby kręgosłupowi mamy.

Z SOLIDNYM OPARCIEM

Najwygodniej będzie ci karmić w dość obszernym fotelu, najlepiej takim, który daje dobre podparcie pod plecami i łokciami. Możesz także wybrać kanapę lub łóżko. Tak czy inaczej, potrzebne będą jeszcze poduszki, najlepiej dużo (nawet 7-8) małych jaśków. Możesz też kupić specjalną poduszkę do karmienia, rodzaj rogala, którym opaszesz swoje ciało na wysokości talii. Jednak jaśki spełnią tę samą funkcję równie dobrze (a kosztują mniej i przydadzą się także do innych celów).

Zdecydowanie odradzamy karmienie na krześle albo na stołku. Karmiąca w takich warunkach mama prędzej czy później zaczyna pochylać się nad dzieckiem, zamiast trzymać je na wysokości piersi. Niemowlę łapie brodawkę coraz płycej, coraz bardziej ją ciągnie. Mamę to boli, dziecko się nie najada. Ona coraz bardziej się pochyla, ono zaczyna się denerwować. Taka sesja karmienia kosztuje obie strony zbyt wiele wysiłku.

ISTOTNE SZCZEGÓŁY

Jeśli po ciąży twoje nogi noszą lekkie ślady pajączków z popękanych naczyń krwionośnych, cierpisz na obrzęki łydek i masz nocne kurcze, wykorzystaj czas karmienia, żeby przynieść im ulgę. Układaj nogi wysoko, by ułatwić odpływ krwi z dolnych kończyn. A nawet jeśli nie masz takich problemów, z ułożonymi wyżej nogami będzie ci po prostu wygodniej. Dlatego przy fotelu do karmienia postaw stabilny taboret lub oprzyj nogi na łóżku.

W zasięgu ręki powinnaś mieć włącznik światła i mały stolik, na którym zgromadzisz potrzebne przedmioty. Przyda się butelka wody mineralnej, drobna przekąska (umyte owoce, pestki dyni, wafle zbożowe), książka, chusteczki, wkładki laktacyjne, telefon, pilot do odtwarzacza płyt. Przygotuj też tetrową pieluchę, gdyby dziecku po posiłku się ulało.

W zasięgu wzroku dobrze jest mieć zegar. Czas przy karmieniu często się dłuży. Na początku laktacji warto wiedzieć, jak długo dziecko ssie. Nie po to, żeby limitować mu sesje ssania, ale po to, by mieć orientację, jak wygląda rytm jego posiłków.

POZYCJA SPOD PACHY

Dziecko jest ułożone pod pachą siedzącej mamy w ten sposób, że jego buzia bez trudu sięga piersi, brzuch przyklejony jest do boku tułowia mamy, a kolanka zwrócone w stronę jej pleców. Maluch i stabilizująca go ręka mamy musi opierać się np. na poduszkach.

Warto wiedzieć:

To idealna pozycja w kilku sytuacjach: po cesarskim cięciu, podczas nawału lub zastoju mlecznego, przy zapaleniu piersi. Chwalą ją także mamy z obfitym biustem (dzięki ułożeniu dziecka mogą widzieć całą jego buzię). To również pozycja rekomendowana do jednoczesnego karmienia bliźniąt.

POZYCJA LEŻĄCA

Mama układa się na boku, niemowlę leży obok niej także na boku, zwrócone buzią w stronę piersi. Może ssać z piersi "dolnej" lub "górnej" - trzeba je wtedy ułożyć na stabilnym podwyższeniu z szerokich poduszek.

Warto wiedzieć:

Pozycję tę chwalą sobie mamy po cesarskim cięciu, po nacięciu krocza lub złaknione chwili odpoczynku.

POZYCJA "POD GÓRKĘ"

Kobieta spoczywa w pozycji leżącej lub półleżącej (z poduszkami pod plecami), dziecko leży na niej wzdłuż albo (lepiej) w poprzek jej brzucha. Jego buzia znajduje się nad piersią. Ssie niejako na przekór sile ciążenia.

Warto wiedzieć:

Poleca się tę pozycję, gdy pokarm zbyt szybko wypływa z piersi mamy. Bywa pomocna także przy kolkach i wzdęciach u niemowlęcia.

POZYCJA KRZYŻOWA

Jest podobna do pozycji klasycznej, z jedną ważną różnicą. Główkę dziecka podtrzymuje dłoń drugiej ręki, od strony przeciwnej niż pierś, z której ssie dziecko. Pod maluchem i swoim łokciem warto ułożyć poduszki, tak by niemowlę nie osuwało się poniżej piersi.

Warto wiedzieć:

Ta pozycja przydaje się na początku laktacji, gdy mama uczy się przystawiać dziecko do piersi, a noworodek potrzebuje stabilnego podparcia główki.

Ssanie w ruchu

Czy wiesz, że niektóre mamy wcale nie karmią swoich dzieci na siedząco ani na leżąco, ale... podczas spaceru czy krzątania się po domu? Do tego celu potrzebna jest chusta. Układamy w niej niemowlę w pozycji półleżącej, zgięte lekko jak fasolka i wygodnie wtulone w pierś mamy. Dzięki głębokiemu dekoltowi lub rozcięciu w bluzce mamy maluch może dostać pierś, gdy tylko zgłodnieje. Mama nie przerywa swojego zajęcia, a jeśli naciągnie połę chusty nieco wyżej, postronni świadkowie nawet nie zauważą, że oto właśnie odbywa się karmienie.

Więcej o: