Alergeny

Uczulenie na niektóre rodzaje pożywienia jest często pierwszym sygnałem odziedziczonej skłonności do alergii. Kiedy dziecko zje coś, co je uczula, może mieć kolkę, biegunkę, stolce z zawartością śluzu, wzdęcia, wymioty, wysypkę, czasem też katar, kaszel, trudności z oddychaniem.

Alergia pokarmowa może się objawić już w pierwszych miesiącach życia. Najczęściej chodzi o uczulenie na białko mleka krowiego, ponieważ jest to pierwsze obce gatunkowo białko, z którym styka się niedojrzały układ pokarmowy malucha. Jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, lekarz po stwierdzeniu alergii może zalecić przejście na mieszankę mlekozastępczą (najczęściej stosuje się hydrolizaty białkowe, rzadziej preparaty sojowe, bowiem z czasem może wystąpić alergia na soję). Do uczulenia dojść może także poprzez pokarm matki i wtedy mama musi wykluczyć ze swojej diety: mleko, jogurty, sery, masło, czasem również wołowinę i cielęcinę.

Dietę dziecka z alergią pokarmową rozszerza się bardzo ostrożnie, wprowadzając nowości pojedynczo i obserwując jego reakcję. Jeśli jakiś produkt wywołuje objawy alergii, należy go odstawić co najmniej na kilka miesięcy.

U większości dzieci objawy alergii pokarmowej zanikają do końca 3. roku życia, gdyż ich przewód pokarmowy dorośleje. U niektórych jednak dietę trzeba kontynuować aż do wieku szkolnego lub dłużej. W porozumieniu z lekarzem co kilka miesięcy można sprawdzać, czy malec toleruje już to, co go wcześniej uczulało.

Więcej o:
Copyright © Agora SA