Ryż

drugie po pszenicy najważniejsze i najczęściej uprawiane zboże na świecie, podstawowy pokarm dla 1/3 ludności świata. W diecie niemowlęcia pojawia się wcześnie, na początku rozszerzania diety (w 7. miesiącu) w postaci kaszki lub kleiku ryżowego. Gdy niemowlę nauczy się przeżuwać i przełykać te pierwsze gładkie konsystencje, można do jego menu włączyć ugotowany na miękko ryż ziarnisty. Ryż jest lekkostrawny i nie zawiera glutenu, ale - uwaga - działa zapierająco, więc nie należy go podawać w nadmiarze dzieciom z tendencją do zaparć.

Warto pamiętać, że biały ryż, podobnie jak biała mąka, jest pozbawiony cennych składników odżywczych. Ryż tylko oczyszczony z plew, ale nie pozbawiony otrąb - tzw. ryż brązowy - jest źródłem witamin B1, B2, PP, a także żelaza. Dobrym kompromisem jest ryż wstępnie preparowany (parboiled) w ten sposób, iż cenne składniki z okrywy ziarna przenikają do jego wnętrza. Taki ryż jest lekko żółtawy i bogatszy w składniki odżywcze od białego, ale zbliżony do niego w smaku.

Dość powszechnie ryż brązowy jest mylony z ryżem dzikim - ten ostatni to tak naprawdę ziarna innej rośliny, trawy rosnącej w Ameryce Północnej. Dziki ryż ma charakterystyczny smak, dość wysoką cenę i wymaga długiego gotowania. W sklepach można kupić mieszanki ryżu białego i dzikiego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA