Flora bakteryjna

Zespół bakterii bytujących w określonym środowisku. W kwestii żywienia najczęściej wspominamy o florze bakteryjnej jelit, która skła-da się z miliardów bakterii - 104/ml w jelicie cienkim i aż 1012/ml w okrężnicy. To ok. 400 gatunków bakterii. Bardzo cenne są dla nas bakterie probiotyczne. Biorą one udział w procesach trawienia, wytwarzają witaminę K, prawdopodobnie mają pozytywny wpływ na odporność, sądzi się, że mogą przeciwdziałać alergiom. Prawidłowej florze bakteryjnej sprzyja dieta bogata w ukwaszone produkty mleczne (jogurty, kefiry, mleczka fermentowane). Warto wybierać produkty probiotyczne (wówczas muszą mieć udowodniony i udokumentowany dobry wpływ na florę bakteryjną) zawierające szczepy bakterii o korzystnym działaniu na funkcje trawienne. Różne szczepy mają różne działanie, dlatego dwa różne jogurty probiotyczne mogą mieć inny wpływ na zdrowie.

Równowagę flory bakteryjnej jelit zaburza antybiotykoterapia, biegunka, dieta z nadmiarem przetworzonych węglowodanów (np. słodycze, białe pieczywo).

Niestety, podczas jedzenia mamy styczność nie tylko z dobrymi bakteriami kwasu mlekowego, ale i z niekorzystną mikroflorą. Dlatego tak ważne jest zachowanie zasad higieny w przygotowaniu i przechowywaniu żywności. Powinniśmy spożywać mleko pasteryzowane lub sterylizowane (UHT), mięso, ryby i jaja przechowywać w lodówce w osobnych, szczelnie zamykanych pojemnikach, warzywa i owoce dokładnie myć przed spożyciem, utrzymywać w czystości kuchenne deski, ścierki, naczynia (szczególnie te o chropawej powierzchni), a przed przygotowaniem i jedzeniem posiłku dokładnie myć ręce. Tych samych zasad od małego uczymy nasze dzieci.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.