Zdrowa dieta - zdrowe dziecko

To, jaką kondycję zdrowotną będzie miało nasze dziecko, w dużym stopniu zależy od genów. Ale też w dużej mierze od tego, co będzie jeść w pierwszych latach życia.

Dieta dziecka powinna być zdrowa od samego początku. Już w okresie płodowym organizm malucha jest wrażliwy na sposób odżywiania. Nadmiar lub niedobór składników odżywczych może w tym czasie doprowadzić do trwałych zmian w metabolizmie. Dlatego już w czasie ciąży warto, żeby mama zdrowo się odżywiała. Wtedy dziecko za jej pośrednictwem regularnie dostaje to, co najlepsze.

Podstawa od mamy

Równie ważna jest dieta malucha we wczesnym dzieciństwie. Powinna być bogata w składniki odżywcze, które znajdą się w pożywieniu we właściwych proporcjach. Pokarmem idealnie zbilansowany i odpowiadającym potrzebom niemowlęcia jest mleko matki. Jego składniki i proporcje między nimi są dokładnie takie, jakich potrzebuje mały człowiek do dobrego rozwoju. To optymalny pokarm dla niemowlęcia. Dlatego dziecko powinno być karmione piersią przynajmniej do szóstego miesiąca życia. Jeśli nie dostaje mleka mamy, powinno być karmione odpowiednim do wieku mlekiem modyfikowanym.

Dobry początek

Gdy zaczyna się wprowadzać nowe potrawy do diety malucha, od początku należy uważnie komponować jego jadłospis. Zasiadając z malcem do stołu, należy zwracać uwagę na to, by jego menu było jak najbardziej urozmaicone, produkty jak najmniej przetworzone i jak najlepszej jakości. Nie dosalać, nie dosładzać - smak zupki warzywnej jest dla dziecka wystarczająco wyrazisty, a nadmiar soli i cukru w diecie obciąża organizm malucha i zaburza jego metabolizm. Niemowlę wyrabia sobie preferencje smakowe i jeśli polubi bardzo słone lub słodkie potrawy, trudno mu będzie zmienić to przyzwyczajenie w dorosłym życiu. Do końca pierwszego roku życia konsekwentnie wprowadzajcie do jadłospisu dziecka nowe, zdrowe produkty.

Bogactwo i różnorodność

W drugim roku życia dieta dziecka powinna być już naprawdę urozmaicona. Nie może w niej zabraknąć mleka i jego przetworów, produktów zbożowych (najlepiej pełnoziarnistych), warzyw, owoców. Dla szybko rozwijającego się organizmu malucha źródłem niezbędnego białka mogą być jaja, chude mięso, ryby (tłuste ryby morskie bogate w wielonienasycone długołańcuchowe kwasy tłuszczowe), a także nasiona roślin strączkowych. Do dań warto dodawać niewielkie ilości dobrych gatunkowo tłuszczów roślinnych. Dziecko powinno jeść pięć regularnych posiłków dziennie. Warto starać się, żeby były różnorodne. Ta rozmaitość wyjdzie maluchowi na zdrowie.

Porcje na miarę potrzeb

Kiedy dziecko jest małe, o tym, co je, decydują rodzice. Jednak o tym, ile je, powinno zdecydować samo. Należy szanować apetyt malca, nie przekarmiać go, nie rozciągać małego żołądka. A jeśli dziecko odmawia zjedzenia jakiejś potrawy, uszanować jego "nie" i nie nakłaniać go do zjedzenia jeszcze jednej łyżeczki.

Zdecydowanie łatwiej nauczyć malucha jedzenia wartościowych posiłków, jeśli cała rodzina zdrowo się odżywia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA