Wielkanocne dania dla niemowląt

Na wielkanocnym stole postawcie potrawy, których malec będzie mógł próbować. Jajka kurze możecie zastąpić przepiórczymi - ładnie wyglądają w święconce!

Jajecznica na parze

(po 10. miesiącu)

jajko

łyżeczka mleka

odrobina masła

gałązka szczypiorku, koperku lub natki pietruszki

Jajko umyj, wybij do miseczki, dodaj mleko i dokładnie wymieszaj. Miseczkę wstaw do garnka z gotującą się wodą. Gdy masa jajeczna zacznie się ścinać, wymieszaj. Gotuj do chwili, aż masa będzie całkowicie ścięta. Dodaj kawałeczek masła i oprósz drobno posiekaną zieleniną.

(1 porcja)

Wędzony łosoś na ciepło

(po 12. miesiącu)

2 ziemniaki ugotowane w mundurkach

plasterek wędzonego łososia

2 jajka

kilka gałązek koperku, natki pietruszki lub rozmarynu

odrobina oleju rzepakowego

Ziemniaki obierz ze skórki i pokrój na drobne kawałki. Łososia pokrój na wąskie paski i dokładnie usuń z niego ości. W naczynkach żaroodpornych posmarowanych olejem ułóż łososia i pokrojone ziemniaki. Na wierzch wybij jajka i połóż zieleninę. Wstaw na 20 minut do rozgrzanego piekarnika. Przestudź i podawaj.

(2 porcje)

Pasta z awokado

(po 12. miesiącu)

4 jajka

2 plasterki szynki bez konserwantów

dojrzałe awokado

sok z połowy cytryny

pieprz

Jajka ugotuj na twardo. Ostudź, obierz i posiekaj. Szynkę pokrój na paseczki. Awokado obierz ze skórki, rozgnieć widelcem i wymieszaj z sokiem z cytryny. Dopraw odrobiną pieprzu i wszystko dokładnie wymieszaj. Podawaj z pieczywem lub waflami ryżowymi i listkami sałaty.

(porcja dla rodziny)

Wielkanocne gniazdka

(po 12. miesiącu)

jajko

łyżeczka keczupu

łyżka startego żółtego sera

2 łyżki twarożku

kilka kromek pieczywa

odrobina świeżego masła

garść kiełków szczypiorek

8 jajeczek przepiórczych

Ugotowane na twardo jajko obierz, dokładnie rozgnieć widelcem i wymieszaj z keczupem, twarożkiem i żółtym serem. Jajeczka przepiórcze ugotuj na twardo, delikatnie obierz i przekrój wzdłuż na pół. Kiełki dokładnie wypłucz pod bieżącą wodą i osusz papierowym ręcznikiem. Szczypiorek umyj, osusz i drobno posiekaj. Kromki pieczywa posmaruj masłem. Układaj na nich kiełki i połówki jajeczek przepiórczych. Jajeczka dekoruj masą serowo-jajeczną i posiekanym szczypiorkiem.

(porcja dla rodziny)

Sernik dziecinnie prosty

(po 12. miesiącu)

Na spód z kruchego ciasta:

półtorej szklanki mąki

żółtko

pół szklanki cukru pudru

2-3 łyżki śmietany (tyle, by ciasto dało się zagnieść)

Na masę serową:

3 pojemniczki waniliowego serka homogenizowanego (ok. 50 dag)

3 jajka

półtorej łyżki kaszy manny

Z podanych składników zagnieć kruche ciasto. Nagrzej piekarnik do 180°C. Formę wyłóż papierem do pieczenia. Włóż do niej ciasto i lekko podpiecz. Oddziel żółtka od białek. Żółtka wymieszaj z pozostałymi składnikami masy serowej. Białka ubij na sztywno, dodaj do masy, delikatnie wymieszaj i wylej ją na ciasto. Piecz, aż wierzch się zarumieni. Podawaj sernik, kiedy ostygnie.

(porcja dla rodziny)

Zapiekane pomidory

(po 10. miesiącu)

okrągłe pomidory średniej wielkości (po jednym na osobę)

jajka (po jednym na osobę)

kilka łyżeczek bułki tartej

odrobina oliwy

Pomidory umyj, zetnij im wierzchy i wyjmij środki tak, by powstały pomidorowe miseczki. Wnętrze pomidorów osusz papierowym ręcznikiem.

Nagrzej piekarnik do 180°C.

Do pomidorów wsyp trochę bułki tartej, skrop je oliwą, a następnie wbij do każdego po jajku. Piecz około 20 minut, aż białko i żółtko się zetnie. Wyjmij z piekarnika, przestudź i podawaj.

(porcja dla rodziny)

Pulpety z niespodzianką

(po 10. miesiącu)

25 dag mielonego mięsa indyka

10 jajeczek przepiórczych

łyżka płatków owsianych

szczypta ulubionych przypraw (na przykład pieprz lub majeranek)

szklanka domowego wywaru warzywnego

Dwa jajeczka przepiórcze wybij do miseczki. Pozostałe ugotuj na twardo (3 minuty w osolonym wrzątku), zalej zimną wodą i obierz ze skorupek. W garnku o szerokim dnie zagotuj wywar warzywny. Mięso włóż do miski, dodaj surowe jajka z miseczki, płatki owsiane oraz przyprawy, dokładnie wymieszaj. Podziel na 8 porcji. Weź obrane jajeczko, kulkę mięsa i formuj małe pulpety z jajeczkiem w środku. Wkładaj je do wrzącego wywaru i gotuj 20 minut na małym ogniu. Wywar przyrządzisz, gotując przez pół godziny w litrze wody pod przykryciem obrane i pokrojone warzywa (cebulę, dwie marchewki, pietruszkę i kawałek selera). Pulpety możesz też ugotować na parze.

(8 pulpetów)

Konsultacja: dr n. med. Izabella Łazowska-Przeorek

Więcej o:
Copyright © Agora SA