1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

"Dieta wegetariańska szkodzi dzieciom". A jak jest naprawdę?

Dzieci na diecie wegetariańskiej gorzej się rozwijają, mają anemię i ciągle chorują? Pytamy o to eksperta, mgr Małgorzatę Desmond.
Wegetarianizm dzieci, pomimo pozytywnej opinii Instytutu Żywności i Żywienia oraz Ministerstwa Zdrowia, wciąż wzbudza spore kontrowersje. O to, ile jest prawdy w najpopularniejszych opiniach na temat bezmięsnej diety dzieci, pytamy mgr Małgorzatę Desmond, specjalistę medycyny żywienia, współautorkę badań Centrum Zdrowia Dziecka nad dziećmi wegetariańskimi, wegańskimi i tymi na diecie tradycyjnej.

1. Dieta wegetariańska i wegańska jest szkodliwa dla dzieci. Nie wolno jej stosować aż do pełnoletności

mgr Małgorzata Desmond, specjalista medycyny żywienia, Centrum Medyczne Gamma, Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka": - Po internecie krążą różne stwierdzenia dotyczące wegetarianizmu, natomiast żywieniowcy opierają się na stanowiskach uznanych stowarzyszeń żywieniowych z całego świata, takich jak np. Academy Of Nutrition and Dietetics (Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne), British Dietetics Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne), American Academy of Pediatrics (Amerykańska Akademia Pediatrów).

Z tych stanowisk wynika wyraźnie, że odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska jest dopuszczalna na każdym etapie życia. W Polsce pozytywna opinia Ministerstwa Zdrowia dotyczy jedynie diety wegetariańskiej, a nie wegańskiej, ale ww. stowarzyszenia brytyjskie, amerykańskie czy Ministerstwo Zdrowia Australii uważają, że dieta wegańska jest również dopuszczalna w przypadku dzieci.

Myślę, że w stosunku do lat 90. dużo się w tej kwestii zmieniło - wiem to chociażby od rodziców dzieci, z którymi spotykałam się w ramach badania przeprowadzanego przez nas w CZD w 2010 roku. Przebadaliśmy wtedy 135 dzieci.

2. Dzieci potrzebują białka zwierzęcego, żeby prawidłowo się rozwijać

mgr Małgorzata Desmond: - Nie jest to prawdą. Jeżeli odpowiednio skomponujemy dietę roślinną, dostarczy ona odpowiednią jakość oraz ilość białka dla organizmu. Do tego niezbędne są rośliny strączkowe - dobre źródło białka roślinnego. Zarówno badania brytyjskie, jak i nasze przeprowadzone w CZD, potwierdzają, że dzieci na diecie wegetariańskiej mają prawidłowy rozwój, masę i wysokość ciała. Owszem, mali wegetarianie często są szczuplejsi, a w przypadku wegan jest to jeszcze wyraźniejsze, ale mieszczą się w granicach norm dla wieku.

Amerykańskie badania dzieci wegańskich wykazały, że rosną one wolniej od rówieśników i są od nich szczuplejsze, ale na końcu osiągają taką podobną wysokość, co dzieci na innych dietach. Jednakże badań na weganach mamy nadal za mało.

3. Bez mięsa w diecie dzieci cierpią na anemię i mają niedobory ważnych składników odżywczych

mgr Małgorzata Desmond: - Obserwacje z innych krajów na dzieciach wegetariańksich i wegańskich nie wykazały większego występowania niedokrwistości z niedoboru żelaza w tej grupie żywieniowej. W naszym badaniu porównywaliśmy dzieci na diecie tradycyjnej, wegetariańskiej i wegańskiej. Jeśli chodzi o badania morfologii krwi, nie zanotowaliśmy istotnych różnic pomiędzy dziećmi.

Dzieciom na diecie wegetariańskiej i wegańskiej należy jednak suplementować witaminę B12, która występuje w mięsie i rybach. Bez tej suplementacji występują niedobory tego związku. Badania wykazały również, że dzieci wegetariańskie i wegańskie mają niższe stężenie witaminy D w organizmie, ale tę witaminę w ogóle powinno się polskim dzieciom podawać dodatkowo. W dietach dzieci wegańskich często obserwuje się za niską podaż wapnia. Jest to istotne ze względu na zdrowie kości.

4. Wystarczy zastąpić mięso i ryby żółtym serem i jajkami

mgr Małgorzata Desmond: - Aby były zdrowe, diety roślinne trzeba rozważnie zaplanować. Oczywiście jeśli dieta wegetariańska dziecka ma wyglądać tak, że zamiast mięsa będziemy mu podawać po prostu żółty ser, to niedobrze. W naszych badaniach w CZD zauważyliśmy, że na takich dietach dzieci mają stosunkowo wysokie stężenie cholesterolu, czasem nawet wyższe niż u dzieci na diecie tradycyjnej.

Ale trzeba pamiętać, że dieta tradycyjna też nie zwalnia rodziców z obowiązku dbania o wartość odżywczą i skład diety dzieci, ponieważ ten typ żywienia może prowadzić do nadmiernych podaży nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu, cukrów prostych czy niedostatecznej podaży błonnika i magnezu. Dietę dziecka trzeba po prostu zawsze dobrze planować.

Rodzic dziecka na diecie wegetariańskiej powinien udać się do dietetyka wykwalifikowanego w takiej diecie. Taki specjalista powinien zlecić suplementację witaminy B12 i dać szczegółowe zalecenia odnośnie diety dziecka na 1-2, 3-5 i 5-10 rok życia. Warto też okresowo udać się do lekarza na badania krwi.

OKIEM RODZICÓW:

Magdalena Sikoń, naczelna portalu wegemaluch.pl, mama Kai (3 l.), wegetarianki:: - Myślę, że błędne przekonania dotyczące wegetarianizmu i dzieci wynikają w dużej mierze z niewiedzy. To tak jak w średniowieczu, kiedy ludzie nie znali czegoś, to się tego bali. Ludzie nadal są pewni, że mięso to jedyne źródło żelaza i białka.

Dariusz Gzyra, naczelny portalu empatia.pl, tata Kai (19 l.) i Brunona (17 l.), wegan: - Dzieci przez wiele lat były pod opieką poradni dla dzieci na diecie wegetariańskiej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Wizyty miały miejsce dwa razy w roku. Taka kontrola uspokaja rodziców, ale jednocześnie daje materiał badawczy lekarzom, a więc korzyści są obopólne. Dzieci nie miały z powodu diety żadnych poważniejszych problemów zdrowotnych. Lekarze pierwszego kontaktu nie wywierali nacisku na zmianę diety dzieci. Z pewnością ich wiedza na temat żywienia i diety wegańskiej nie była równie dobra jak specjalistów z IMiD.

Anna Kardas, mama Marcela (4 l.) i Tymona (7 l.), wegetarian: - Od urodzenia obaj chłopcy sa pod opieką dr Witolda Klemarczyka w Poradni Gastroenterologii w IMiD. Naszej pediatrze, gdy poprosiłam o skierowanie do poradni (niezbędne przy umawianiu pierwszej wizyty), nazwisko doktora nie było obce, polecała pozostanie równolegle pod jego opieką, jako fachowca.

Podczas wizyt dr bada, mierzy i waży dzieci oraz robi ogólny wywiad. Raz na jakiś czas, co mniej więcej dwa lata, zleca rozbudowane badania morfologiczne. Prosi też o dostarczenie do pani dietetyk zapisu bardzo dokładnie rozpisanej dwutygodniowej diety dziecka, porównuje wyniki morfologii z bilansem diety i udziela konkretnych wskazówek żywieniowych.

Starszy syn na piąte urodziny miał zleconych szereg badań, między innymi skan kości, badanie moczu, kału. Dzieci mają suplementowaną jedynie witaminę D, w kroplach. Moje dzieci bardzo rzadko chorują, rzadko więc bywamy u lekarzy innych niż nasza pediatra, która jest jak najbardziej przychylna naszej diecie.

Więcej o:
Komentarze (378)
"Dieta wegetariańska szkodzi dzieciom". A jak jest naprawdę?
Zaloguj się
 • kretynofil

  Oceniono 402 razy 146

  Poziom hejtu pod tym artykułem jest uroczy po prostu. Zaaplikujcie sobie, padlinożercy, podwójną dawkę maści na ból dupy, bo wyraźnie jest Wam potrzebna.

  A konkretnie:
  - nie, wegetarianizm nie wymaga kontroli u lekarzy, ze względu na Wasze durne hejtowanie i powtarzanie bredni o niedoborach składników odżywczych ludzie nie jedzący mięsa wolą dmuchać na zimne,
  - nie, wegetarianizm nie jest za drogi, sezonowe warzywa i owoce są tanie, jeśli ktoś mówi, że go nie stać na warzywa eko, więc wpieprza mięso z marketu, to chyba jest skończonym idiotą,
  - nie, wegetarianizm to nie moda ani kaprys, to jest niechęć do jedzenia produktów, które powstały w wyniku okrucieństwa wobec zwierząt,
  - tak, na diecie wegetariańskiej można tak zbilansować dietę, żeby była zdrowa. I tak, dieta mięsna też potrafi być źle zbilansowana,
  - wegetarianie (a zwłaszcza weganie) wiedzą o jedzeniu znacznie więcej od bezrefleksyjnych mięsożerców, bo po prostu muszą wiedzieć co jest w produktach które można kupić, częściej sami gotują (nadal wiele restauracji w karcie w daniach wegetariańskich ma potrawkę z kurczaka czy pieczoną rybę).

  Hejtujcie sobie dalej, na zdrowie, ale powtarzacie brednie...

 • ladychapel

  Oceniono 328 razy 112

  Gdyby rzeźnie miały szklane ściany - wszyscy byliby wegetarianami. Moje dziecko nie je mięsa od urodzenia. Teraz ma 16 lat i jest zdrowe i pełne energii. Nasza rodzina nie je mięsa bo jest to "modne". Przeciętny Polak nie zrozumie tego jak można nie jeść mięsa, podobnie jak dla przeciętnego Polaka katolicyzm jest jedyną słuszną wiarą.

 • lokomobila.blog.pl

  Oceniono 721 razy 87

  Skoro ta dieta u dzieci jest taka zdrowa, to po co konieczność regularnego kontaktu ze specjalistami i robienie badań? Niby samo zdrowie, ale trzeba postępować tak, jakby wegetarianizm był przewlekłą chorobą. Sami sobie zaprzeczacie, drodzy państwo.

 • pepe310

  Oceniono 388 razy 74

  ale ściema artykuł. Ogólna wymowa jest taka, że wegetarianizm jest OK (pod warunkiem PRAWIDŁOWO ZBILANSOWANEJ DIETY - słowo klucz:))
  Ale parę akapitów dalej się pisze:

  "Dzieciom na diecie wegetariańskiej i wegańskiej należy jednak suplementować witaminę B12, która występuje w mięsie i rybach. Bez tej suplementacji występują niedobory tego związku. Badania wykazały również, że dzieci wegetariańskie i wegańskie mają niższe stężenie witaminy D w organizmie, ale tę witaminę w ogóle powinno się polskim dzieciom podawać dodatkowo. W dietach dzieci wegańskich często obserwuje się za niską podaż wapnia. Jest to istotne ze względu na zdrowie kości."

  czyli jedna dieta zdrowa nie jest !!!!!!
  To tak jakby powiedzieć o chorym na przewlekłą chorobę że jest zdrowym tylko pod warunkiem przyjmowania przez niego określonych leków.

 • zabawnee

  Oceniono 128 razy 68

  Prawdę mówiąc jestem w szoku, że w dzisiejszych czasach nadal są ludzie, którzy wierzą, że dieta wegetariańska jest niezdrowa. Większość Waszych komentarzy świadczy po prostu o ogromnej niewiedzy jak można zastępować jedne składniki odżywcze innymi...

  Na marginesie. Dzieci jedzące mięso mają niejednokrotnie dużo większe niedobory witamin, tylko że rodzice nie mają ich świadomości, bo rzadko wykonuje się odpowiednie badania. Poczytajcie sobie, jak duży odsetek dzieci ma nadwagę, m.in. przez fastfoody i źle skomponowaną dietę pełną cukrów. Pomyślcie, jak "zdrowe" są niedzielne schabowe, jak zdrowe są parówki, w których prawie mięsa nie ma.

  Choć w sumie nie powinnam się rozwodzić, tylko napisać:puknijcie się w głowę i douczcie się.

 • marcin.73

  Oceniono 352 razy 64

  Zawsze myślałem, że jedzenie jest po prostu naturalną czynnością, a tu nagle okazuje się, że to bardziej skomplikowane, jak lot na Marsa. Ktoś mi wytłumaczy, po co komplikować proste rzeczy? Suplementacje, zalecenia lekarskie, badania kontrolne i wszystko tylko po to, żeby dziecko nie jadło mięsa - wybaczcie, ale ja tego nie rozumiem.

 • Wojtek Grinberg

  Oceniono 79 razy 63

  Do lokomobila: przecież w tekście wyraźnie jest zawarta informacja, że badania dzieci robi się profilaktycznie. Taką samą troską należy otaczać stan zdrowia dzieci na diecie "klasycznej" i to też jest w tekście. To tam jest napisane, ale jak się chce - jak ty - do czegoś przyczepić, to kij zawsze się znajdzie.

 • micawber7

  Oceniono 134 razy 44

  A czy wymuszony z biedy wegetarianizm zapewnia zbilansowana i zroznicowana diete?

 • aggaz

  Oceniono 23 razy 21

  Wiesz co, idę na fajkę - ok.
  Idę do macdonaldsa - jasne
  Chyba się dziś upiję - no tak, jest przecież piątek
  Jestem wege - co??? jak uzupełniasz białko?? pewnie masz niedobory B12 !!! to niezdrowe!!! co to za wymysł???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX