Obiad dla dziecka

Wymaga więcej pracy niż pozostałe posiłki, za to daje najwięcej możliwości na przygotowanie pełnowartościowego posiłku dla rodziny.

Począwszy od 9. miesiąca, niemowlę powinno jeść dwudaniowe obiady: zupę i drugie. Trudno jednak wyobrazić sobie, aby maluch zjadł taką porcję jedzenia naraz. Dlatego też zaleca się, aby te dania rozdzielać - zupkę podać przed spacerem, a drugie danie po powrocie. Zapraszając roczniaka do wspólnego stołu, łatwo zapomnieć o tym, że to wciąż dziecko, które ma malutki żołądek. Nie możemy mu nakładać zbyt dużych porcji jedzenia. Wiele maluchów ma nadwagę właśnie z powodu przekarmiania. Paradoksalnie z tego samego powodu dziecko może nabrać cech niejadka. Widzi przed sobą danie, któremu nie da rady sprostać, i traci chęć do jedzenia. Mały talerzyk ułatwi nieco zadanie. Warto jednak pamiętać, że maluchowi nakładamy: 2 łyżki ryżu, kaszy czy makaronu, kawałek mięsa lub ryby wielkości orzecha włoskiego i porcję zupy objętości niepełnej szklanki. Niech maluch po posiłku poczuje się syty, ale nie przejedzony.

Jadłospis ułóżmy z góry na kilka dni. Łatwiej wówczas żonglować produktami tak, aby zapewnić dziecku wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w ciągu tygodnia. Menu można rozpisać na dni, np.: trzy dni mięsne, dwa dni z rybą, dwa bezmięsne; jednego dnia kasza, drugiego makaron pełnoziarnisty, a trzeciego ryż; w poniedziałek brokuły, we wtorek marchewka, we środę faszerowana cukinia.

10 pomysłów na obiad

Krupnik z warzywami i kaszą perłową, pulpecik z cielęciny, ziemniaczek i surówka z marchewki.

Krem z pomidorów z natką pietruszki i łyżką oliwy, świderki pełnoziarniste z różyczkami brokułu i kawałkami grillowanej piersi kurczaka.

Zupa kalafiorowa z koperkiem, ryż, filet z dorsza gotowany na parze, mizeria.

Krem z zielonego groszku z grzankami i prażonymi pestkami dyni, kasza gryczana z gulaszem z indyka w warzywach.

Barszczyk czerwony, pieczony filet z łososia, kuskus, brukselka.

Zupa ogórkowa, naleśnik z farszem warzywnym posypany natką, pomidorki koktajlowe.

Zupa krem z białych warzyw z natką, spaghetti pełnoziarniste z sosem pomidorowym, sałatka grecka.

Bulion warzywny z lanymi kluseczkami, plaster pieczonego indyka z morelami, ryż pełnoziarnisty, surówka z selera z drobno posiekanymi orzechami włoskimi.

Zupa z czerwonej soczewicy z pomidorami, omlet z cukinią i papryką, ziemniaczek.

Włoska zupa jarzynowa, kluseczki leniwe z cynamonem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA