Prawdy i mity o mleku

Mleko krowie jest dobre dla cielaków, a dla ludzi jest niezdrowe.

Nieprawda. To twierdzenie, propagowane przez radykalnych wegetarian, jest bezpodstawne. Nie ma żadnych naukowych dowodów na związek między piciem mleka a cukrzycą u dzieci oraz zaćmą i rakiem jajników u dorosłych. Pewne i potwierdzone są natomiast zalety mleka: wysoka zawartość łatwo przyswajalnego wapnia oraz białka i witamin. Poza tym nie znamy innego produktu, który mógłby w pełni je zastąpić.

Mleko krowie często wywołuje alergię.

Prawda. Mleko krowie uważa się za jeden z najsilniejszych alergenów. Na zawarte w nim białka uczulonych jest ok. 2 proc. dzieci poniżej trzeciego roku życia. Na szczęście na ogół wyrastają z alergii, zanim skończą trzy lata.

Mleko jest jedynym źródłem wapnia.

Nieprawda. Mleko i jego przetwory rzeczywiście zawierają dużo wapnia, ale spore ilości tego składnika znajdują się również w brokułach, łososiu, sardynkach (z ościami), tofu i mielonych orzechach laskowych.

Mleko jest najlepszym źródłem wapnia dla dzieci.

Prawda. Po pierwsze dlatego, że jest najbogatsze w ten cenny składnik, a po drugie dlatego, że większość maluchów je lubi. Nawet te, które wybrzydzają nad zupą mleczną, zazwyczaj chętnie piją kakao, jedzą budyń, twarożek z owocami czy lody. Jeśli dziecko wypija dostatecznie dużo mleka, jego zapotrzebowanie na wapń jest zaspokojone niemal w 100%.

Dzieciom lepiej nie podawać mleka w kartoniku, bo ma ono mniej wartości odżywczych niż surowe.

Nieprawda. Mleko w kartoniku (UHT) zawiera tyle samo białka co surowe. Także zawartość składników mineralnych i witamin jest niemal taka sama. Można je z powodzeniem podawać dzieciom, które skończyły rok. Nie trzeba go gotować.

Wielu ludziom po mleku jest niedobrze.

Prawda. Nudności, wzdęcia, czasem biegunka są objawami nietolerancji laktozy, czyli cukru mlekowego. Oblicza się, że na tę dolegliwość cierpi co trzeci Polak. Nietolerancja laktozy rzadko zdarza się u maluchów poniżej trzeciego roku życia.

Mleko UHT zawiera konserwanty, dlatego ma tak długi okres przydatności do spożycia.

Nieprawda. Mleko UHT otrzymuje się w wyniku ogrzania na kilka sekund mleka do temperatury 135-150°C i natychmiastowego ochłodzenia do temperatury 20°C. W ten sposób wszelkie mikroorganizmy zostają zniszczone. Sterylnie czyste mleko przechowuje się w szczelnie zamkniętych opakowaniach. Dlatego tak długo zachowuje smak i wartości odżywcze.

Mleko ma więcej wartości niż jogurt.

Nieprawda. 150-gramowy kubeczek jogurtu dostarcza tyle białka i wapnia, co szklanka mleka. Poza tym znacznie lepiej reguluje przemianę materii.

Należy pić tylko mleko chude. Tłuste przyczynia się do problemów z cholesterolem.

Prawda. Dorośli i młodzież powinni pić mleko i jeść przetwory mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Dzieci jednak potrzebują bardzo dużo energii, której chude mleko nie jest im w stanie dostarczyć. A problemy z cholesterolem raczej im nie grożą.

Mleko kozie jest zdrowsze niż krowie.

Nieprawda. Mleko kozie zawiera więcej tłuszczu i często - z powodu braku higieny podczas dojenia - jest bardziej zanieczyszczone bakteriologicznie niż krowie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA