Słoiczku odkryj się!

Widok półek uginających się od słoiczków z daniami dla niemowląt przytłacza cię i onieśmiela? Spokojnie! Oto garść informacji, które pozwolą ci wybrać najlepsze dania dla twojego dziecka.

Pierwszym niemlecznym posiłkiem malucha jest zwykle marchewka lub jabłko. Niby dania najprostsze z możliwych, ale wielu rodziców ma dylemat. Kupić warzywa i owoce w sklepie i samemu je przyrządzić, czy podać dziecku gotowe danie w słoiczku?

Jeśli masz dostęp do warzyw z ekologicznych upraw, których pochodzenia jesteś pewna - oczywiście wybierz samodzielne przygotowywanie dań. Wszystkim innym polecamy gotowe dania dla niemowląt. Są one przyrządzane ze starannie wyselekcjonowanych produktów pochodzących z kontrolowanych upraw. Nie zawierają barwników ani soli kuchennej. Nad ich recepturami czuwają specjaliści od żywienia, a produkcja podlega ścisłej kontroli. Są wygodnym rozwiązaniem dla rodziców i mogą być uzupełnieniem diety dziecka do 2. roku życia. Kupując i serwując je dziecku, warto trzymać się kilku podstawowych zasad.

Wybieraj z rozwagą

Na początek najlepiej wybierz słoiczki jednoskładnikowe (np. pierwsza marchew, jabłko, morele). Na każdym opakowaniu znajduje się informacja, od którego miesiąca życia malucha danie może być podawane dziecku. Do wieku dziecka dopasowany jest nie tylko skład, ale też konsystencja

i stopień rozdrobnienia potrawy.

Dopasuj porcje do wieku dziecka. Wielkość porcji w słoiczku dla najmłodszych dzieci to zwykle 125 g, następnie od 7.-8. miesiąca - 190 g, a dla starszych dzieci - 220-250 g.

Kupując dania dla malucha, bierz też pod uwagę gust dziecka. Nie wszystkie dania muszą mu smakować, choć są równie zdrowe. Nie kieruj się też własnym smakiem. To, że tobie danie wydaje się mdłe lub wręcz nie do zjedzenia, nie znaczy, że maluchowi nie przypadnie do gustu. Pod żadnym pozorem nie dosalaj ani nie doprawiaj jedzenia dla niemowląt.

Czytaj etykietki

Zanim włożysz słoiczek do sklepowego koszyka, dokładnie przeczytaj etykietkę. Badania pokazują, że prawie 40 proc. Polaków nie czyta etykiet (badania przeprowadzone przez firmę ARC Rynek i Opinia dla Nestlé). Tymczasem to podstawowe źródło wiedzy o tym, co jemy.

Koniecznie sprawdź termin przydatności dania do spożycia. Zobacz też, z czego przygotowany jest posiłek, który chcesz kupić. Lista zaczyna się od składnika, którego jest najwięcej, a kończy się na tym, którego jest najmniej.

Jeśli malec jest uczulony na gluten lub białka mleka krowiego, sprawdź, czy nie dodano do potrawy np. kaszki manny (zawiera gluten) albo produktów mlecznych (można je znaleźć już w słoiczkach dla dzieci od 4. miesiąca).

Podawaj z głową

Na początku rozszerzania diety nie dawaj maluchowi więcej niż 2-3 łyżeczki nowej potrawy. Jeśli zauważysz objawy alergii, wycofaj podejrzany produkt z menu, możesz do niego wróć za kilka tygodni.

Owoce i deserki możesz podawać w temperaturze pokojowej, dania obiadowe lepiej podgrzać w kąpieli wodnej bądź podgrzewaczu. Jeśli używasz kuchenki mikrofalowej, po podgrzaniu dokładnie wymieszaj potrawę, bo w jednym miejscu może być zimna, a w innym bardzo gorąca.

Nie podawaj dziecku jedzenia prosto ze słoiczka, szczególnie jeśli nie zjada wszystkiego (wraz ze śliną na łyżeczce do pokarmu przedostają się bakterie, które mogą powodować jego psucie). Przełóż kilka łyżek dania do miseczki i z niej nakarmić malca.

materiały partnera:

embed
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.