Kuchnia - najnowsze artykuły
-
Woda z cytryną - dlaczego warto ją pić? Na co uważać?
Woda z cytryną ma wiele dobroczynnych właściwości. Napój wykazuje wiele cech czystej wody, dodatkowo dostarczając organizmowi witaminę C. Woda z cytryną nawadnia, działa orzeźwiająco, pobudza organizm do działania, ma działanie prozdrowotne. Czasem jednak trzeba na nią uważać.
-
Źródła żelaza w diecie. Skąd je pozyskiwać?
Źródła żelaza to temat, który jest bliski zarówno osobom, którym dokucza niedobór tego pierwiastka jak i tych, którzy walczą z jego nadmiarem. Jakie produkty są najlepszym źródłem żelaza w diecie? Które należy włączać bądź wykluczać? Gdzie można znaleźć ten pierwiastek?
-
Jak zrobić lemoniadę? Sprawdzone przepisy na pyszny domowy napój
Jak zrobić lemoniadę? Banalnie prosto. Można trzymać się tradycyjnego przepisu, sięgać po jego wariacje, jak i eksperymentować, by odnaleźć swoją idealną recepturę. Zdecydowanie warto, ponieważ nic tak nie orzeźwia w upalne dni jak chłodny, słodko-kwaskowy napój z cytrusów. Dowiedz się, jak zrobić domowa lemoniadę - i pij ją na zdrowie.
-
Jak zrobić naleśniki? W bardzo prosty sposób!
Jak zrobić naleśniki? W prosty sposób. Wystarczy sprawdzony przepis, dobra patelnia, odrobina cierpliwości oraz kilka banalnych składników. Mąka, woda, mleko, jajko i szczypta soli wystarczą, by wyczarować smakowity obiad - tak w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Zobacz, co jeszcze musisz wiedzieć, by już nigdy nie zastanawiać się nad tym, jak zrobić naleśniki.
-
Witaminy z grupy B - właściwości, źródła i skutki niedoborów
Witaminy z grupy B mają wiele wspólnych właściwości, odpowiadają między innymi za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ponieważ każda z nich pełni w organizmie także inne role, witaminy z grupy B są dla nas bardzo ważne, dla kobiet w ciąży i dzieci zwłaszcza. Gdzie ich szukać? Jakie są skutki niedoborów? Co warto o nich wiedzieć?
-
Jajko w diecie dziecka. Kiedy wprowadzić, na co uważać?
Jajko w diecie dziecka jest źródłem wielu cennych składników odżywczych. Można je podać na wiele sposobów, urozmaicając jadłospis niejadka czy malucha, który nie chce jeść mięsa. Kiedy je wprowadzić do menu niemowlaka? Na co uważać i o czym pamiętać, robiąc zakupy? Co warto wiedzieć o jajku w diecie dziecka?
-
Żurek dla dziecka. Kiedy i jak można go podać?
Żurek dla dziecka - tę kwestię rodzice maluchów roztrząsają bardzo często, nie tylko przed Wielkanocą. Nic dziwnego - ta tradycyjna, zdecydowana w smaku i nie zawsze lekkostrawna zupa gości na naszych stołach dość często. Czy podawanie jej małemu dziecku to dobry pomysł? Okazuje się, że zależy to od dwóch kwestii: wieku małego smakosza oraz tego, jak ugotowano zupę. Żurek dla dziecka może być dobrą, smakowitą opcją. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy i jak go podawać.
-
Kwas octowy - właściwości, zastosowanie
Kwas octowy, oznaczany symbolem E260, to substancja powstająca na skutek procesu fermentacji octowej. Jest stosowany między innymi do konserwacji różnych produktów spożywczych, a spożywany w odpowiedniej formie i ilości może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Jakie zastosowania ma kwas octowy i jak wpływa na nasz organizm?
-
Sos czosnkowy dla dziecka. Przepis na pyszny dodatek do mięs, pieczywa i nie tylko
Większość dzieci uwielbia wyraziste smaki - wolą dobrze doprawione potrawy od tych mdłych i nijakich. Sos czosnkowy dla dziecka to coś, co przygotujemy w kilka chwil, a może być ciekawym urozmaiceniem dań, które już się przejadły.
-
Witamina E - jakie funkcje pełni w organizmie? Gdzie jej szukać?
Witamina E, ze względu na swoje właściwości, doczekała się niejednego przydomka. Zwana "witaminą płodności" czy "witaminą młodości" ma o wiele szersze działanie. Jakie funkcje pełni w organizmie? Gdzie jej szukać?
- 9-latek dwa lata mieszkał całkiem sam. W szkole nikt się nie domyślił
- Od kiedy dziecko może jeździć samochodem bez fotelika? Przepisy mogą łamać nawet rodzice nastolatków
- Dzieci, które mają wszystko. "Na nic nie czekają i z niczego się nie cieszą". Sami im to robimy
- Uczniowie z orzeczeniami, ale bez pomocy. "Dzieci się źle zachowują, a traci cała klasa"
- Dni wolne od szkoły 2025. W połowie kwietnia uczniów czeka przerwa od nauki
- Nagrał przedszkolaki w Austrii. Tak wyglądają ich realia
- Szkielet matki tuli swojego syna? Najsłynniejsze odkrycie obalone
- Mata ma zespół hiperlaktacji. Produkuje oszałamiającą ilość mleka
- Czytałeś "Wesele"? Podchwytliwe pytania to sprawdzą. Wynik 6/12 to minimum!
- Czytałeś "Wesele"? Podchwytliwe pytania to sprawdzą. Wynik 6/12 to minimum!
-
Witamina A - właściwości, źródła, niedobór i nadmiar. Witamina A w ciąży
Witamina A pełni w organizmie wiele ważnych funkcji - nie sposób jej przecenić. Można ją łatwo pozyskać, niemniej powinny na nią uważać kobiety w ciąży. W jakich produktach można znaleźć witaminę A? Czym objawia się jej niedobór i nadmiar? Jaką pełni rolę i kiedy bywa niebezpieczna?
-
Wapń - dlaczego jest ważny, źródła wapnia, jego nadmiar i niedobór
Wapń to jeden z najważniejszych minerałów w organizmie człowieka. Kojarzy nam się głównie z mocnymi zębami i kośćmi, ale to nie wszystko. Wapń spełnia również inne funkcje, stąd tak ważne jest, by dostarczać go organizmowi w odpowiedniej ilości. Należy przy tym pamiętać, że nie tylko niedobór, ale i nadmiar wapnia, są szkodliwe.
-
Napar z liści malin - kto i po co powinien go pić?
Napar z liści malin kojarzony jest najczęściej z napojem, który pity na finiszu ciąży ma usprawnić poród. Tymczasem okazuje się, że w medycynie naturalnej stosowany jest znacznie szerzej. To środek na wiele różnych dolegliwości. Jakie właściwości i działanie ma napar z liści malin?
-
Beta-karoten - właściwości, źródła, czym grozi nadmiar prowitaminy A
Beta-karoten wiążemy głównie z kurzą ślepotą i piękną opalenizną. To dość oryginalne zestawienie skojarzeń, niemniej prowitamina A ma o wiele szersze działanie i znaczenie, tak dla zdrowia, jak i urody. Jakie? Gdzie można znaleźć beta-karoten? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
-
Piramida żywieniowa dla dzieci uległa zmianie. U jej podstawy tym razem znalazła się również odpowiednia ilość snu
W dniach 25-26 stycznia w Warszawie odbył się IV Narodowy Kongres Żywieniowy. Zaprezentowano podczas niego zmodyfikowaną piramidę żywieniową dla dzieci i młodzieży. Jest ona uważana za jeden ze skutecznych sposobów zapobiegania otyłości.
-
Kleik ryżowy: dla niemowląt i nie tylko. Jak go przygotować i z czym łączyć?
Kleik ryżowy to remedium na zatrucie pokarmowe. Sprawdza się zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Jest Smaczny, lekkostrawny i odżywczy. Kleik ryżowy uwielbiają też maluchy, które mają rozszerzaną dietę. Przygotowywany na wodzie, mleku mamy lub mleku modyfikowanym, może być serwowany sam lub z dodatkiem, np. owoców
-
Dzika róża - właściwości i zastosowanie
Choć dzika róża jest gatunkiem pospolitym, ma niepospolite właściwości. Krzewy róż zdobią parki, aleje i ogrody, ciesząc nasze zmysły, ale zarówno jej owoce, jak i płatki mają o wiele większe znaczenie. Dzika róża nie bez przyczyny jest ceniona od wieków. Poznaj jej właściwości i zastosowanie. Zobacz też, kiedy i jak zbierać jej płatki oraz owoce. Przydadzą się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowych infekcji.
-
Spirulina - właściwości, działanie, przeciwwskazania
Spirulina jest rośliną niezwykłą. Nazywana "mlekiem Matki Ziemi", "zielonym mięsem" czy "morskim stekiem" zaliczana jest do superfood i - prawdę mówiąc - trudno się temu dziwić. Jakie niezwykłe właściwości ma spirulina? Dlaczego jest tak cenna? Jak jej używać?
-
Czystek - właściwości i zastosowanie
Czystek to roślina, która znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Zna go chyba każdy - można wręcz powiedzieć, że obecnie panuje moda na czystek. Jakie właściwości ma czystek? Jak go stosować?
-
Ile powinno pić dziecko? Zapotrzebowanie na płyny w zależności od wieku
Na pewno wiesz, ile powinno pić dziecko? Przykład idzie z góry. Dorośli piją za mało, ich dzieci, niestety, często też. Dowiedz się, jak zapotrzebowanie na płyny zmienia się wraz z wiekiem dziecka i jakie napoje są najbardziej wskazane.
-
Kozieradka: poznaj i doceń jej cenne właściwości
Kozieradka to roślina, którą wykorzystuje się w wielu leczniczych terapiach. Znalazła zastosowanie także w kuchni oraz kosmetyce. Co jeszcze warto wiedzieć o jej dobroczynnych właściwościach?
-
Dieta lekkostrawna dla dzieci. Zastosowanie i zasady
Dieta lekkostrawna jest dietą leczniczą, zalecaną nie tylko dzieciom. Nie jest żadnym skomplikowanym czy wymyślnym sposobem żywienia, a jedynie modyfikacją normalnego jadłospisu. Kiedy się ją stosuje i według jakich zasad tworzy? Dieta lekkostrawna dla dzieci - jak to się je?
-
Żelazo w diecie dziecka - niedobór żelaza, jego objawy i leczenie
Żelazo w diecie dziecka jest niezwykle ważne, a jego niedobór może skutkować anemią i mieć poważne konsekwencje. Ponieważ prawidłowy poziom żelaza we krwi dziecka warunkuje zdrowie i optymalny rozwój, warto wiedzieć, jakie są objawy niedoboru żelaza i jak mu zapobiegać
-
Olej palmowy - tak bardzo popularny, a jednocześnie tak szkodliwy. Czy da się go uniknąć?
Olej palmowy obecny jest w większości towarów znajdujących się na sklepowych półkach. Jest chętnie używany przez producentów, ponieważ jest tani, wydajny i długo utrzymuje świeżość produktu. Jakie są właściwości oleju palmowego?
-
Mięso w diecie niemowlaka i małego dziecka: jak rozszerzać dietę, jak wybierać mięso
Mięso w diecie niemowlaka i małego dziecka jest bardzo ważne, dlatego powinno się znaleźć w jego jadłospisie. Jak rozszerzyć dietę malucha o mięso oraz w jakiej ilości i formie je podawać?
-
Mięso z rosołu - jak je wykorzystać? [PRZEPISY]
Mięso z rosołu może być bazą do przygotowania innych potraw. Do czego możemy je wykorzystać i co jeszcze będzie potrzebne, aby mięso z rosołu przeistoczyło się w pyszne danie?
-
Chrupki kukurydziane dla niemowląt - dobra przekąska?
Dzieci je uwielbiają, a rodzice chętnie serwują. Są polecane dla niemowlaków, więc zakładamy, że są zdrowe. Czy chrupki kukurydziane są faktycznie wartościową przekąska dla twojego malucha? Sprawdź, na co zwracać uwagę, kupując chrupki.
-
To prawda, że przez nadmiar słodyczy dzieci są hiperaktywne? Nauka: to nie wina cukru, tylko rodziców
Cukier nie bez powodu zasłużył na miano "białej śmierci". Ale czy prawdą jest powtarzana przez rodziców na całym świecie teoria, że odpowiada za nadpobudliwość u dzieci? I co z jego uzależniającymi właściwościami?
-
Połowa polskich dzieci jest odwodniona. Główny winowajca to... herbata
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego zbadali stan nawodnienia polskich dzieci w wieku szkolnym. Wyniki badań nie nastrajają optymistycznie.
-
Uczą się w systemie zmianowym, spędzają w szkole nawet po 10 godzin. Dietetyczka: Dajmy im do śniadaniówki paliwo dla mózgu
Większość uczniów jada w szkole obiady. Jednak sam obiad dla dziecka, które pracuje intelektualnie od 8.00 do 17.00, a zdarza się, że i do 18.00, to za mało. A paliwa dla uczących się dzieci i ich mózgów potrzeba sporo. Do tego musi być dostarczane o regularnych porach dnia. Dietetyczka Alicja Kalińska podpowiada, co zapakować uczniom do śniadaniówek.
-
Chciał pomóc żonie, więc zaczął pakować córeczkom śniadania. Teraz zachwyca się nimi cały świat [ZDJĘCIA]
Jak przygotować zdrowe, smaczne i pożywne szkolne śniadanie dla dzieci, które nie wyląduje w koszu, tylko zostanie zjedzone, i to ze smakiem? Odpowiedź na te pytania zna już ten tata. Jego proste, ale przyciągające wzrok przepisy podbiły serca i rodziców, i dzieci.
-
Wakacyjny chaos w diecie dzieci? Dietetyczka: Jeśli latorośl dostaje spazmów, nie ulegamy
Z wakacji na kempingu wracałam z postanowieniem, że dzieci, po dwóch tygodniach jedzeniowego chaosu, znowu zaczną jeść zdrowo. Zapytałam dietetyczkę, jak zapanować nad dietą dzieci w kurortach. Odpuścić? Zabraniać?
-
To koniec diety śródziemnomorskiej? Dzieci z Cypru, Grecji i Włoch są już najgrubsze w Europie
Kraje śródziemnomorskie, które przez lata mogły się pochwalić najzdrowszą dietą na świecie, mają obecnie największy problem w Europie z otyłością wśród dzieci. Tradycyjne potrawy zastąpiły tam słodycze, fast foody i słodkie napoje.
-
Dzieci na diecie wege. Matka wegetarianka: Wciąż spotykam się z opinią, że nie daję dziecku wyboru
- Z ust pani dyrektor usłyszałam, że ona jest diecie wegetariańskiej dla dzieci przeciwna. Była jednak w stanie tolerować moje zasady żywienia córki - mówi mama 9-latki, obydwie wegetarianki. Jak żyje się w Polsce małym wegetarianom i weganom? Pytamy ich rodziców.
-
Pomysły na obiad, czyli dania, które zawsze się sprawdzą
Pomysły na obiad mamy różne, czasem mamy ochotę na kulinarne eksperymenty, innym razem stawiamy na klasykę. Dobrze jest mieć asa w rękawie, czyli potrawy, które dzieci zjadają z wielką chęcią. Pomysły na obiad nie muszą być wymyślne, najważniejsze, aby nasze dzieło zostało dobrze przyjęte przez małych smakoszy.
-
Jadłospis na kwiecień
Tym razem w naszym tygodniowym menu dla malucha i całej rodziny chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę na kasze i płatki zbożowe. Zawierają one łatwo przyswajalne węglowodany, dużo błonnika, witamin z grupy B i związków mineralnych.
-
Alergia czy nietolerancja pokarmowa? Podpowiadamy, jak je od siebie odróżnić
Niektórym dzieciom nie służą pewne pokarmy. Dlaczego tak się dzieje i jakie są tego objawy?
-
Niedożywione dzieci? W Polsce więcej jest tych z nadwagą. Profesor: Celem już nie jest redukcja wagi, a zatrzymanie otyłości
Na przestrzeni ostatnich 40 lat pięciokrotnie wzrósł odsetek dzieci z nadwagą i otyłością. Instytut Żywności i Żywienia z dodatkowymi kilogramami najmłodszych walczy za pomocą aplikacji, w której punkty dostaje się za pływanie, chodzenie i jedzenie jabłek. Poskutkuje?
-
Dziecko musi się nudzić. Dlaczego? Bo wtedy się najlepiej rozwija
Czy dziecku rzeczywiście potrzebna jest nuda? Czy wpływa ona inaczej na rozwój mózgu niż leniuchowanie? O te kwestie zapytaliśmy neurologa lek. med. Annę Chądzyńską.
-
Dzieci i słodycze: "Nie ma rzeczy zakazanych, ważna jest częstotliwość spożywania czegoś niezdrowego" [ROZMOWA]
O gotowaniu dla całej rodziny, o tym, co warto zawsze mieć w domu i jakie smaki pamiętają z dzieciństwa rozmawiam z autorkami "Apetycznej książki dla całej rodziny", Darią Rybicką i Katarzyną Bonczek.