Jaka jest Matka Polka 2.0? To Matka zawsze gotowa na wszystko!

Dwie kreski na teście ciążowym to początek jednej z najpiękniejszych przygód Twojego życia. Nawet nie wiesz jak wiele się zmieni od tego momentu- i nie mówimy tu tylko o zmianie diety. Będąc mamą musisz być gotowa na wszystko- a nikt nie mówił, że będzie łatwo.

Ciąża to wspaniały czas- pełen nadziei i oczekiwania. W pierwszym trymestrze głównie śpisz, regenerujesz się i z uwagą obserwujesz swoje ciało oraz każdy sygnał świadczący o tym, że jesteś w ciąży. Z niecierpliwością wyczekujesz ruchów dziecka. II trymestr- nie da się ukryć, ze to ciąża. Dzielisz się z koleżankami, siostrą, mamą, teściową, panią w sklepie i panią na poczcie wszystkimi nowinkami. Szukasz porad w Internecie i postanawiasz: nie dasz się zwariować! Przecież to nie tylko Ty jesteś w ciąży- postanowienie jest ważne mniej więcej do momentu dopóki nie zobaczysz USG swojego Dziecka. III trymestr to już kompletowanie wyprawki pełną parą- odliczasz dni do porodu i chcesz być przygotowana na wszystko. Profilaktycznie zwracasz uwagę mężowi by nie zapomniał Twojej torby z rzeczami oraz zestawu do pobrania krwi pępowinowej do szpitala. Po porodzie gdy dostajesz na ręce swojego dziecko- wiesz już że jest to istota, którą kochasz najbardziej na świecie- wiesz, że zrobisz dla niej wszystko. W momencie, gdyby Twoje supermoce zawiodły- masz w banku rodzinnym komórki krwi pępowinowej na czarną godzinę.

Współczesna matka Polka wcale nie zmieniła się na etapie ostatnich lat- więcej wymaga od partnera, ale jeszcze więcej wymaga od siebie. Dzięki technologicznym udogodnieniom jest cały czas w kontakcie ze światem zewnętrznym i innymi matkami- radząc się czy weryfikując przeczytane informacje. Coraz częściej wie, że musi być przygotowana na wszystko, ponieważ dziecko Jej potrzebuje- dlatego nie tylko daje z siebie wszystko w domu, ale również wspina się po szczeblach zawodowej kariery- podsumowuje dr Katarzyna Praissner, kulturoznawcza z Uniwersytetu Łódzkiego.

Jednak są sytuacje na które może nie być przygotowana- są to wypadki losowe tj. np. choroby hematologiczne czy neurologiczne. Dlatego coraz więcej kobiet myśląc szczerzej o przyszłości swoich dzieci niż kwestia roku czy dwóch decyduje się na pozyskanie komórek macierzystych krwi pępowinowej podczas porodu- mówi lek. Med. Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu. Dzięki temu można je wykorzystywać do odbudowywania lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi. Stanowią alternatywę dla szpiku i dlatego coraz częściej są wykorzystywane do przeszczepień. Do  końca 2015 roku na świecie wykonano ponad 40 tysięcy takich zabiegów u dzieci i dorosłych. W Polsce dotychczas przeprowadzono kilkadziesiąt przeszczepień, z czego ponad 20 u dzieci. Do większości z nich wykorzystano krew pępowinową zmagazynowaną w PBKM.

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) został założony w 2002 roku w Warszawie. PBKM jest największym Polsce i jednym z największych banków komórek macierzystych w Europie. Misja banku jest ułatwienie dostępu rodzinom do terapii komórkami macierzystymi, dzięki pozyskiwaniu, preparatyce, zamrażaniu i przechowywaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej i sznura pępowiny, a także wytwarzaniu produktów zaawansowanej terapii z komórek macierzystych. Jako jedyny bank w Polsce jest akredytowany przez American Association of Blood Banks i posiada pozwolenie Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego. PBKM wraz z oddziałami w innych krajach Europy (m.in. Węgry, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Łotwa, Turcja) skupionymi w grupie FamiCord, zgromadził ponad 140 tysięcy porcji krwi pępowinowej, co sytuuje firmę wśród największych firm świadczących usługę rodzinnego deponowania krwi pępowinowej w Europie. Banki z Grupy FamiCord dostarczyły komórki macierzyste do blisko 600 przeszczepień i terapii eksperymentalnych.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.