Fot. iStock

Materiał promocyjny

Odkryj moc wspólnego czytania z dziećmi.
Nic nie działa tak dobrze [RAPORT]

"Kto czyta, żyje wielokrotnie" - ten cytat z wiersza Józefa Czechowicza jest magiczny, obiecuje niezwykłą, pełną emocji przygodę w chwili, gdy zaczniemy czytać książkę. Nie trzeba wiele, by np. odbyć daleką podróż i zanurzyć się w egzotyczne światy. Raporty o czytelnictwie w Polsce nie przekazują optymistycznych danych. Co robić, by ludzie więcej czytali?

Najlepiej zacząć „pracę u postaw” i uczyć dzieci, że czytanie jest najlepszą zabawą na świecie, zdecydowanie lepszą, niż np. oglądanie telewizji. Sprawić, by miały z książkami przyjemne skojarzenia. Wiadomo, przykład płynie z góry, a dzieci naśladują dorosłych. Wyniki tego badania dają nadzieję na przyszłość. 52 proc. rodziców deklaruje, że regularnie czyta swoim pociechom, a 31 proc. „czyta czasami”.

Kiedy czytać dziecku? Gdy jest na to czas i przestrzeń. Świetną porą jest wieczór. Czytajmy więc naszym pociechom np. na dobranoc. Bez pośpiechu, w przyjaznej, przytulnej atmosferze sypialni. W kręgu bezpiecznego, ciepłego światła nocnej lampki, w kojącej obecności opiekunów!

Zawsze jest czas na czytanie z dziećmi!

Dobra, ciekawa lektura pomaga rodzicom i nauczycielom w żłobku, przedszkolu i w szkole w wychowaniu podopiecznych w każdym aspekcie. Wiele osób doskonale zdaje sobie już z tego sprawę. Nadal jednak pozostaje trochę do zrobienia w tym zakresie. Wyniki najnowszego badania, przeprowadzonego na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna, pokazują, że 36 proc. rodziców czyta dzieciom każdego dnia, 37 proc. - kilka razy w tygodniu. 9 proc. respondentów przeznacza na to spokojny czas weekendów. Z kolei 6 proc. deklaruje, że czyta razem z dziećmi kilka razy w miesiącu. Takie wyniki dają nadzieję.

Wspólne czytanie baśni lub powieści dla najmłodszych sprawi, że dziecko uspokoi się i wyciszy. Tym samym np. płynnie wejdzie w fazę nocnego wypoczynku. Jeśli zastanawiamy się czasem, co robić, włączyć dziecku bajkę na komputerze lub ekranie telewizora czy poczytać mu chwilę, nie wahajmy się. Ta druga opcja jest idealna i będzie procentować w przyszłości. Zadbamy przy tym o nasze relacje z dzieckiem, wzrośnie poziom bezpieczeństwa i zaufania między rodzicem a jego pociechą. Taka bliskość jest bezcenna. Wieczorne czytanie to, jak wynika z raportu, rytuał 51 proc. badanych. 26 proc. oddaje się lekturze z dzieckiem przed jego zaśnięciem, a 17 proc. przeznacza na spotkanie z książką czas przed południem.

Utwory skierowane dla najmłodszych sprawiają, że rosną ich kompetencje w zakresie budowania wrażliwości społecznej, nawiązywania relacji z innymi. Przedszkolak, który poznaje różne historie i losy ich bohaterów, lepiej rozumie swoje uczucia i otaczający go świat. Deficyty językowe sprawiają, że dziecko źle się rozwija, ma problemy z uczeniem się i nawiązywaniem kontaktów. Co to znaczy dobra literatura dla dzieci? Powinna wspierać zdrowy rozwój malucha we wszystkich jego wymiarach, m.in. emocjonalnym, poznawczym, intelektualnym, społecznym i kulturalnym. I tu uczestnicy badania wykazują dużą świadomość problemu. 88 proc. z nich wskazało, że czytanie uważa za „ważny element w rozwoju dziecka”.

Zadbaj o kontakt dziecka z „żywym językiem”

Czytanie sprawia, że prawidłowo rozwija się mózg dziecka. Zanim maleństwo nauczy się mówić, stara się rozumieć to, co słyszy. Robi to poprzez naśladowanie dźwięków, które dobiegają do niego z najbliższego otoczenia. Im więcej tekstów, wypowiedzi słyszy, tym lepszy jest jego trening językowy. I chodzi tu o „żywy język”, a nie ten, który płynie do uszu dziecka z głośników sprzętu elektronicznego. Pedagodzy i psychologowie biją na alarm. Współczesne dzieci coraz gorzej znają język. Nie ćwiczą mówienia, bo kontakt z mediami elektronicznymi do tego nie zachęca. A język jest przecież naszym podstawowym narzędziem komunikowania się z otoczeniem, na każdym etapie życia i na każdym poziomie.

Wyniki badania pokazują, że rodzice mają pełną świadomość, jak ważny jest kontakt dziecka z papierową, tradycyjnie wydaną książką. 88 proc. respondentów na pytanie: „W jaki sposób przebiega wspólne czytanie?” odpowiedziało, że sięgają po papierowe wydania, a 11 proc. wskazało na korzystanie z tabletów bądź czytników. Książki dobrane do wieku dziecka mają wiele funkcji. Rozwijają naukę języka i myślenia - przyczynowo-skutkowego, logicznego, krytycznego, abstrakcyjnego. Kształtują również jego inteligencję emocjonalną i poczucie własnej wartości. Uważny czytelnik, mały i duży, poszerza wiedzę, zdobywa umiejętności komunikowania się ze światem i odnajdywania się w społeczeństwie. Dziecko, które czyta, nie nudzi się nigdy.

Zabierz dziecko w świat baśni

Co czytają dzieciom rodzice? Z raportu wynika, że są to bajki - 83 proc. respondentów, książki - 57 proc. i wiersze - 37 proc. To doskonały wybór. Bajki i baśnie mają ogromną moc. Są zbiorem mądrości i efektem przemyśleń wielu pokoleń. Baśnie przez wieki były przekazywane ustnie. To światowe dziedzictwo kulturowe. Te, które teraz czytamy dzieciom, zostały odpowiednio przystosowane dla nich. Nie są tak okrutne, jak np. te spisane oryginalnie przez braci Grimm. Fabuła baśni mówi o różnych problemach egzystencjalnych człowieka: o lęku przed samotnością, porzuceniem, o rywalizacji między rodzeństwem. Przy czym baśnie zawsze szczęśliwie się kończą i pokazują, że nie ma sytuacji bez wyjścia.

Poezji dla dzieci wprost nie sposób przecenić. Wiersze, przez swoją rytmiczność i innowacyjny często język, trafiają wprost do serc dzieci. Poezja służy inicjacji literackiej maluchów, a przede wszystkim jest nieodłączną częścią dziecięcych zabaw i eksperymentów językowych.

Zrób przerwę na wspólne czytanie

Jeśli chodzi o rozwój czytelnictwa wśród najmłodszych, na wagę złota są są akcje, które je propagują. Wśród nich jest „Przerwa na wspólne czytanie” organizowana przez Ferrero Kinder Mleczna Kanapka. Jak podkreślają organizatorzy akcji: „Naszym głównym celem jest wspieranie rodziców w wychowywaniu radosnych dzieci”.

Przerwa na wspólne czytanie” to zaproszenie do znakomitej zabawy i okazja do zdobycia ciekawych książek. To pozycje autorstwa Michała Rusinka, cenionego autora poezji dla dzieci, od lat ambasadora akcji. „Przerwa na wspólne czytanie” to marka znana 36 proc. respondentów badania przeprowadzonego na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna.

Materiał Promocyjny firmy Ferrero dla marki Kinder Mleczna Kanapka.

Reklama