-
"Pochodzę z bogatego domu, z pozoru wszystko było idealnie, choć odkąd pamiętam, mój tata pił"
"Dziecko pijących rodziców zrobi wszystko, by stabilizować sytuację. Albo staje się niewidzialne - nie wchodzi im w drogę i nie przeszkadza, albo chce sprostać ich oczekiwaniom i za wszelką cenę pomóc. Byłam tym drugim typem, czyli dzieckiem ratownikiem" - mówi Ewa Podsiadły, DDA, hipnoterapeutka. Prowadzi stronę internetową oraz profil na Facebooku i Instagramie Nabita w butelkę. Wspiera, motywuje do zmian i pokazuje na własnym przykładzie, jak wyjść ze współuzależnienia.
-
Prosisz i prosisz, a dziecko słucha, dopiego gdy krzykniesz? Oto co musisz przestać robić
Wielokrotnie prosisz o coś dziecko, ale ono nie reaguje? To jedna z najbardziej irytujących sytuacji, która wyprowadza z równowagi większość rodziców. Skutkuje dopiero krzyk, ale jak przyznają psychologowie, to nieodpowiednia reakcja, bo tylko wzmaga gniew i zdenerwowanie. Co musisz zrobić, by dziecko zaczęło reagować na twoje prośby?
-
Po tym poznasz, że miałeś nadopiekuńczych rodziców. 7 oznak, które wpłynęły na to, jakim jesteś dorosłym
Z pozoru nadopiekuńczość nie wydaje się niczym niewłaściwym, w końcu dbałość o dziecko, roztaczanie nad nim opieki, zapewnianie mu bezpieczeństwa są wpisane w rodzicielstwo. Istnieje jednak cienka granica między zwykłą, zdrową troskliwością a nadopiekuńczością, która nie pozostaje bez wpływu na rozwój dziecka i jego dorosłość. Po czym poznasz, że miałeś lub miałaś nadopiekuńczych rodziców?
-
Polskie dzieci leki jedzą jak cukierki. Zaczyna się niewinnie od tabletek przeciwbólowych bez recepty
"Zaczyna się zwykle niewinnie. W pierwszej kolejności młodzi ludzie sięgają po leki bez recepty: tabletki przeciwbólowe, na kaszel, na chorobę lokomocyjną. Warto zdać sobie sprawę, że lekomania nie dotyczy jakiejś trudnej młodzieży, to dzieciaki dobrze funkcjonujące, które z pozoru świetnie sobie ze wszystkim radzą" - mówi Żaneta Marmon-Leśniak, psychoterapeutka, dyrektorka placówki Monar w Jeleniej Górze.
-
Twoje dziecko obawia się powrotu do szkoły? Powiedz mu jedno (lub więcej) z tych sześciu zdań
Pierwsze dni w szkole mogą być trudne, nawet dla tych dzieci, które nie mają problemów z adaptacją. Zdarza się, że powrót do obowiązków, wczesnego wstawania i interakcje z rówieśnikami wywołują niepewność i obawy. Jak możesz okazać dziecku wsparcie oraz wzmocnić jego pewność, że poradzi sobie w szkole?
-
"Cieszę się, że moje dzieci wracają do szkoły. Jestem wykończona po dwóch miesiącach wakacji"
Kto nie kocha wakacji? Dzieci na pewno, czy jednak równie entuzjastycznie podchodzą do nich rodzice? Mając pod opieką malucha, dorosłym trudno znaleźć czas na odpoczynek. "Odliczam dni do powrotu moich dzieci do szkoły" - pisze nasza czytelniczka.
-
Po tym poznasz, że miałeś surowych rodziców. 7 rzeczy, które znają tylko dzieci z takich rodzin
Sposób wychowywania, jakiego doświadczyliśmy w dzieciństwie, ma ogromny wpływ na to, jakimi rodzicami jesteśmy dla naszych dzieci. Jeśli mieliśmy surowych rodziców, z pewnością wybierzemy odmienny styl rodzicielski, bo zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele skutków ubocznych dla dziecka niesie ten rodzaj wychowywania. Po czym poznasz, że miałeś surowych rodziców?
-
Hanna nie karmiła syna piersią. "To powinno interesować jedynie właścicielkę piersi, a nie wszystkich dookoła"
"Nawet jeśli możesz, ale z jakiś powodów nie chcesz karmić naturalnie - nie jesteś gorszą mamą od innych" - mówi Hanna Banaś, mama dwójki dzieci, autorka bloga omatkowariatko.pl, która opisała, dlaczego nie karmiła piersią i z jakimi negatywnymi reakcjami musiała się zmierzyć.
-
"Pozwalam dziecku biegać nago po plaży. Spotkałam się z falą krytyki"
Dla niektórych nagie, biegające po plaży dziecko to zupełnie naturalny widok, dla innych przekroczenie granic nie tylko dobrego smaku, ale też bezpieczeństwa. Napisała do portalu eDziecko.pl czytelniczka, która musiała zmierzyć się z falą krytyki, gdy pozwoliła swojej niespełna 3-letniej córce biegać nago po plaży nad morzem.
-
Jeździ na wózku, urodziła w wieku 21 lat. "Kiedy zobaczyłam dwie kreski, byłam zdruzgotana"
- Niektórzy są w szoku, gdy słyszą, że osoba, która jeździ na wózku, założyła rodzinę, urodziła dziecko, ukończyła studia, ma pracę i jeszcze sama kieruje autem. Wtedy czuję dumę - mówi Wioletta Oleszczuk. Od dzieciństwa porusza się na wózku, a o swoich codziennych trudach i wyzwaniach pisze na Facebooku, gdzie prowadzi konto "Mama na kółkach".
-
"Świadectwa szkolne wyglądają jak obligacje skarbowe. Tylko nie wiadomo po co?"
O tym, dlaczego powinny zostać zlikwidowane świadectwa z wyróżnieniem, czyli świadectwa potocznie nazywane z czerwonym paskiem, rozmawiamy z Marcinem Stiburskim, nauczycielem matematyki i fizyki, twórcą Szkoły Minimalnej.
-
Moje dziecko będzie miało świadectwo z paskiem i jestem z tego dumna. Dlaczego się tym nie chwalić?
Świadectwa szkolne z czerwonym paskiem od lat wzbudzają skrajne emocje. Niektórzy uważają, że to relikt przeszłości, inni bronią tej formy wyróżnienia całorocznej pracy ucznia. Czytelniczka portalu eDziecko wysłała do redakcji list, w którym skarży się na hejt, jaki spotyka ją, gdy chwali się świadectwem z czerwonym paskiem swojej córki.
-
6 rzeczy, które chłopiec powinien usłyszeć od swojego taty
Nadal wielu ojców ma problem z wyrażaniem swoich uczuć, zwłaszcza w stosunku do synów. Wychodzą z założenia, że chłopiec nie potrzebuje rozmów o emocjach, a ojcowską miłość i wsparcie czuje bez wypowiadanych słów. Takie myślenie to błąd, o czym od lat przypominają psychologowie. Jest kilka ważnych zdań, które każdy syn powinien usłyszeć od swojego taty.
-
Grzeczne dziecko to sukces rodzica? Raczej rodzicielska porażka. "Zmuszanie do rezygnacji z siebie"
Grzeczne dziecko nie sprawia kłopotu - wykonuje polecenia dorosłych, bo jest posłuszne, miłe, rzadko się złości, a na pewno tego nie okazuje. Robi to wszystko, by przypodobać się, zasłużyć na aprobatę rodziców. "Dziecko, które w dzieciństwie było 'grzeczne', w dorosłości nadal będzie poszukiwało akceptacji i będzie bardziej podatne na manipulacje innych" - mówi Roksana Benedykciuk, psycholog dziecięcy.
-
Ignaś miał urodzić się zdrowy. Skończyło się amputacją. "Nasze życie nie jest tragedią"
Dominika Polak jest mamą Nadii i Ignasia, który urodził się z wadą wrodzoną kończyn dolnych. Prowadzi konto na Instagramie, które obserwuje ponad 81 tys. osób. Za cel postawiła sobie oswajanie społeczeństwa z niepełnosprawnością. "Amputacja to nie koniec świata. Chcę, aby Ignaś był sprawny i samodzielny".
-
Cztery zdania, których nie powinniśmy mówić dziecku. Konsekwencje mogą być groźniejsze niż myślisz
Jesteśmy coraz bardziej świadomymi rodzicami, wiemy, jak ważne jest wspieranie pewności siebie dziecka, uczenie go empatii, zachęcanie do wyrażania własnego zdania. Jednak jak twierdzi brytyjska psycholożka, nadal powszechnym błędem jest wypowiadanie do dziecka zdań, które tylko z pozoru są nieszkodliwe. Oto cztery zwroty, których nigdy nie powinniśmy mówić naszemu dziecku.
-
Dlaczego nie wolno dziecku mówić "jesteś na to za mały"? Psychoterapeutka: Rodzicom mylą się role
Chcemy wychować nasze dzieci na pewne siebie, bo ta cecha nieodłącznie wiąże się z poczuciem własnej wartości i wiarą w swoje możliwości. Do tego dzieci pewne siebie rzadziej doświadczają lęku, są bardziej odporne psychicznie i tworzą zdrowsze relacje z innymi. Znana psychoterapeuta przestrzega jednak, że nieświadomie możemy popełniać błędy, które niszczą pewność siebie naszego dziecka.
-
Twoje wysoko wrażliwe dziecko chciałoby, żebyś wiedział o tych 4 ważnych rzeczach. Znasz je?
Coraz więcej mówi się o wysoko wrażliwych dzieciach, ale często nadal, stereotypowo, postrzega się je przede wszystkim jako nieśmiałe, wycofane, nadmiernie emocjonalne. Wrażliwe dzieci mogą czasem wykazywać te cechy, ale nie zawsze tak jest. Są jednak rzeczy, na które koniecznie zwróć uwagę, gdy wychowujesz małego "wrażliwca".
-
Jak wychować silne dziecko? Rodzice często nieświadomie popełniają 5 błędów
Staramy się wychowywać nasze dzieci tak, by przyszłości jak najlepiej poradziły sobie w życiu. Chcemy, by były pewne siebie, wierzyły w swoje możliwości, potrafiły nawiązywać i utrzymywać zdrowe relacje z innymi. Jednak według znanej psychoterapeutki jest jeszcze jeden ważny czynnik, na który rodzice powinni zwrócić uwagę - chodzi o budowanie siły psychicznej u dziecka.