-
Wcześniejsza emerytura dla rodziców. Jak ją uzyskać? Wszystko, co musisz wiedzieć
Przejście emerytury jest możliwe zasadniczo tylko wówczas, gdy osiągniemy odpowiedni wiek i staż pracy, podczas którego płaciliśmy składki. To niestety wyklucza tych rodziców, którzy musieli zajmować się wyłącznie domem i dziećmi. Rząd proponuje więc specjalne świadczenie dla rodziców, jednak jest to obwarowane pewnymi warunkami. Jakie dokumenty są wymagane?
-
Dodatkowe siedem dni wolnego dla rodziców już niebawem. Nie przegap zmiany przepisów
Od sierpnia bieżącego roku pracowników czekają duże zmiany w Kodeksie pracy. Zmianie ulegną również przepisy dotyczące urlopów. Jest to wynikiem dyrektywy unijnej dotyczącej równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców lub opiekunów. Dzięki niej pracujący rodzice dostaną nowe uprawnienia. Co się zmieni?
-
Krótkie i poważne imię dla chłopca skoczyło z 22. na 5. miejsce w rankingu
Imię Leon staje się coraz chętniej wybierane przez świeżo upieczonych rodziców. Jeszcze kilka lat temu znajdowało się poza pierwszą dziesiątką najpopularniejszych imion wybieranych dla chłopców. Jakie miejsce zajmuje obecnie?
-
Życzenia na Dzień Taty. Wierszyki i rymowanki dla ojców. Święto wszystkich ojców już niebawem
W najbliższy czwartek tj. 23 czerwca będziemy obchodzić Dzień Ojca. Warto więc zawczasu przygotować upominki dla naszych rodziców i przemyśleć, czego im życzymy. Dobrze, aby to były życzenia na Dzień Ojca odwołujące się do tego, co nasi ojcowie chcieliby sami dla siebie. Najważniejszy jest jednak sam gest. Oto kilka propozycji życzeń na dzień taty dla każdego.
-
"W czepku urodzony" to nie tylko przenośnia. To także opis rzadkiej sytuacji przy porodach
Określenie "w czepku urodzony" oznacza osobę, której w życiu dopisuje szczęście i nie dotykają go przeszkody. Okazuje się jednak, że można dosłownie urodzić się w pęcherzu przypominającym czepek. Takie przypadki zdarzają się raz na około 80-100 tysięcy porodów.
-
To męskie imię było na podium 20 lat temu, ale znudziło się rodzicom. Spadło na 16. miejsce
Kacper to jedno z tych imion, które niegdyś były bardzo popularne, jednak z czasem zainteresowanie nimi znacznie spadło. 20 lat temu znajdowało się na podium rankingu najpopularniejszych imion dla chłopców, obecnie znajduje się poza pierwszą dziesiątką.
-
Polskie imiona, które bawią ludzi zza granicy. Ich znaczenie może was zaskoczyć! [LISTA]
Imiona, które zakorzeniły się w polskiej kulturze i tradycji, traktowane są przez nas przeważnie zupełnie neutralnie, lub wręcz pozytywnie. Natomiast u obcokrajowców niektóre z nich mogą wzbudzać zabawne albo gorszące skojarzenia. Dowiedz się, które imiona kojarzą się cudzoziemcom dwuznacznie i dlaczego.
-
Krótkie imię dla dziewczynki, które pnie się w rankingu. Ma tylko trzy litery i oznacza ogień
Iga to krótkie imię dla dziewczynki, które bardzo zyskało na popularności w ostatnim czasie. Wywodzi się od łacińskiego słowa "ignis", które oznacza "ogień" lub "ognista". Imię to funkcjonowało również jako inna forma imienia Jadwiga. Biorąc pod uwagę, jak szybko pnie się w rankingu (z miejsca 16 na 11), można spodziewać się, że wkrótce dostanie się do pierwszej dziesiątki.
-
Nowy rok szkolny pełen zmian. Będzie więcej praktycznych zajęć
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek jest w trakcie przygotowania pakietu zmian w szkołach. Zgodnie z nim, w przyszłym roku szkolnym 2022/2023 ma ulec rozszerzeniu podstawa programowa przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. 22 maja bieżącego roku MEiN zaprezentowało projekt rozporządzenia.
-
Imię dla chłopca, które wypadło z podium. Jest hebrajskie i oznacza "ochraniany"
Imię Jakub, które jeszcze kilka lat temu zajmowało trzecie miejsce w rankingu najchętniej nadawanych imion, wypadło z podium. W 2021 zajmowało piąte miejsce, jednak wyraźnie traci na popularności.
-
Toksyczna rodzina może wyrządzić dziecku krzywdę. Cechy, które ją wyróżniają
Rodzina dysfunkcyjna to niekoniecznie taka, w której występują problemy z uzależnieniami, przemocą, czy widocznymi gołym okiem zaniedbaniami wobec dzieci. Wbrew pozorom, nie tak łatwo ją rozpoznać i nieraz na zewnątrz sprawia wrażenie zupełnie normalnej, a nawet wzorowej.
-
Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Upewnij się, rodzicu. Niebawem wakacje
Prawo polskie jest na tyle zawiłe, że trudno znaleźć przepis, który jednoznacznie informowałby, w jakim wieku można zostawić dziecko samo w domu. Poza tym same rozporządzenia prawne mają się nijak do psychologii rozwojowej dzieci, która głosi, że każde z nich rozwija się w indywidualnym tempie. O tym, w jakim stopniu dziecko jest samodzielne, najlepiej wiedzą rodzice.
-
Nie tak łatwo zostać chrzestnym. Kościół stawia warunki, najważniejsze zostają niezmienione
W obecnych czasach rodzice coraz rzadziej decydują się na ochrzczenie dzieci. Liczba osób uczęszczających na msze również spada. Sprawia to, że znalezienie rodziców chrzestnych jest bardzo trudnym zadaniem. Nawet w kręgu najbliższej rodziny często niełatwo znaleźć osobę, która spełnia wszystkie warunki wymagane przez Kościół.
-
Mandat za wycieczkę rowerową z dzieckiem. Nieuwaga może kosztować rodziców 1500 zł
Choć mało kto o tym pamięta, karta rowerowa nigdy nie zniknęła z obowiązujących przepisów. Jest to jedyny dokument uprawniający osoby w wieku od 10 do 18 lat do poruszania się po drogach publicznych, strefach zamieszkania czy strefach ruchu. Za jego brak opiekunowie prawni mogą zapłacić nawet do 1500 zł. Czy zawsze jednak musi tak się to skończyć?
-
Kiedy wystawienie ocen 2022? Same stopnie nie zagwarantują czerwonego paska
Rok szkolny powoli zbliża się ku końcowi, a maj i czerwiec to ostatnie momenty na poprawienie ocen. Wysoka średnia nie gwarantuje jednak świadectwa z czerwonym paskiem i otrzymania promocji do następnej klasy z wyróżnieniem. Do którego czerwca muszą być wystawione oceny i czego jeszcze potrzeba, żeby zagwarantować sobie pasek na świadectwie?
-
Mandat za spacer z dzieckiem? Mało kto wie, że istnieje taki przepis. Możesz zapłacić 5 tys. złotych!
Chociaż dla większości rodziców to brzmi jak absurd, mogą oni zapłacić mandat nawet w wysokości pięciu tysięcy złotych spacer z dzieckiem po chodniku! Na taką samą grzywnę narażeni są również ci, którzy pchają wózek z dzieckiem poniżej siódmego roku życia, wiozą go tramwajem, przewożą autem, albo jadą z nim jednośladem po drodze rowerowej.
-
Retro imię dla chłopca jest uwielbiane przez polskie gwiazdy. Radosław Majdan wybrał je dla syna
Choć imię Henryk do niedawna miało status retro, ma szansę ponownie zdobyć popularność m.in. za sprawą rosnącego zainteresowania wśród polskich gwiazd show-biznesu. Jakich cech możemy spodziewać się u naszego dziecka, jeżeli zdecydujemy się nadać mu to imię?
-
Lektury obowiązkowe na maturę z polskiego: te tytuły musisz znać, aby zdać egzamin
Jak zdać maturę z języka polskiego? Pytanie to zawsze zadaje sobie wielu maturzystów - nie inaczej jest w tym roku. Absolwentów szkół średnich czeka teraz stresujący czas. By dobrze przygotować się do tego egzaminu, warto powtórzyć obowiązkowe lektury szkolne.
-
Matura 2022 - te motywy literackie musisz znać! Ich znajomość zaprocentuje podczas rozprawki
Matura 2022 już niebawem. Absolwenci szkół średnich rozpoczną zatem serię egzaminów od języka polskiego. Każdy maturzysta powinien szczególnie zwrócić uwagę na powtarzające się motywy literackie, które przejawiają się w lekturach szkolnych. Ich znajomość szczególnie zaprocentuje podczas pisania rozprawki maturalnej, za którą można zdobyć najwięcej punktów na maturze.
-
Myślisz, że twoje dziecko jest niezdarne? To może być choroba. Kilka słów o dyspraksji
Czynności takie jak pisanie, wycinanie, czy wiązanie sznurowadeł niektórym dzieciom przychodzą z ogromnym trudem. Często stoi za tym mało znane i rzadko rozpoznawane zaburzenie rozwojowe, czyli dyspraksja. W Polsce problem ten dotyczyć może nawet 6 proc. dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Czym jest ta przypadłość?