Ewa Walas

Napisz do mnie: ewa.walas@agora.pl

Dziennikarka, redaktorka naczelna serwisów lifestylowych w Gazeta.pl. Zajmuje się głównie tematami społecznymi - trudną sytuacją rodziców dzieci niepełnosprawnych, ofiarami przemocy, kryzysem w oświacie czy konsekwencjami zaostrzenia przepisów aborcyjnych. W Lifestylu Gazeta.pl współorganizuje duże akcje redakcyjne m.in. Różowy Październik czy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Z mediami związana od niemal dekady - wcześniej pracowała m.in. w Wirtualnej Polsce i Dzienniku Bałtyckim. Uczestniczka licznych warsztatów reportażu, wśród nich: Metafory Faktu w Europejskim Centrum Solidarności czy programu stażowego Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Nałogowo czyta reportaże.Napisz do mnie: ewa.walas@agora.pl

Ewa Walas
 • Pokazał USG ciąży. Widzicie, co tam pływa? 'Rodzice będą mieli niespodziankę'

  Pokazał USG ciąży. Widzicie, co tam pływa? "Rodzice będą mieli niespodziankę"

  USG to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które przeprowadza się u kobiet w ciąży. Zazwyczaj wykonywane jest trzy razy tj. w 11-14 tygodniu ciąży, między 19 a 22 tygodniem i około 32 tygodnia. Popularny w mediach społecznościowych lekarz podzielił się ostatnio nagraniem z badania. "Na pierwszy rzut oka to typowy film z USG, ale można znaleźć odpowiedź, dlaczego przyszli rodzice będą mieli nie lada niespodziankę" - napisał.

 • To zadanie z pierwszej klasy rozwiązuje 5 proc. dorosłych. Dzieci uważają je za proste

  To zadanie z pierwszej klasy rozwiązuje 5 proc. dorosłych. Dzieci uważają je za proste

  Dziecięca wyobraźnia przydaje się nie tylko do tworzenia scenariuszy zabaw i wymyślnych zamków z krzeseł i koców. Czasem maluchy wykorzystują ją do rozwiązania na pozór łatwych zadań. Tak też jest przypadku pytania, które znalazło się w teście dla uczniów pierwszej klasy w jednej z chińskich szkół. Prawidłową odpowiedź zna niewielu dorosłych.

 • Donatellę Colasanti porwali chłopcy z katolickiej szkoły. Pobili, zgwałcili, a jej koleżankę utopili w wannie
 • Kupiła dziecku przerażający prezent, internauci oburzeni. 'Skończy się traumą'

  Kupiła dziecku przerażający prezent, internauci oburzeni. "Skończy się traumą"

  Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym dzieci znajdują pod choinką wymarzone prezenty. Pewna mama otrzymała od swojego syna list do św. Mikołaja, w którym zawarł bardzo konkretne prośby. "Chociaż udało mi się spełnić marzenie dziecka, ludzie piszą w komentarzach, że po takim prezencie mieliby traumę" - przyznaje kobieta.

 • Rodzinie z dziećmi skradziono prezenty. Ten film roztopi każde serce

  Rodzinie z dziećmi skradziono prezenty. Ten film roztopi każde serce

  Święta Bożego Narodzenia kojarzą się większości dzieci z wymarzonymi prezentami pod choinką. Niestety złodzieje nie wzięli pod uwagę, jak wielką przykrość mogą sprawić maluchom i okradli jeden z domów w amerykańskim mieście South Bend. Na wysokości zadania stanęli jednak policjanci.

 • Szkoła zawiesiła ucznia za paznokcie. 'To seksistowskie i zacofane'

  Szkoła zawiesiła ucznia za paznokcie. "To seksistowskie i zacofane"

  Niektóre szkoły wyraźnie określają zasady ubioru w placówce. Nastolatkom często zabrania się zakładania koszulek z obraźliwymi napisami, czy też topów odsłaniających brzuch. Jednak 17-letni Trevor z Teksasu był zszokowany, że został zawieszony za kolorowy lakier na paznokciach. Tylko dlatego, że jest chłopcem.

 • Osiem lat trzymała córkę w zamknięciu. 'Z posesji dochodziły niepokojące krzyki'

  Osiem lat trzymała córkę w zamknięciu. "Z posesji dochodziły niepokojące krzyki"

  "W tej historii wciąż jest wiele pytań bez odpowiedzi, ale to, co do tej pory wiadomo o przypadku ośmioletniej Mary, budzi grozę" - piszą niemieckie media. Dziewczynka prawdopodobnie całe swoje życie spędziła w zamknięciu. Jej 47-letnia matka nigdy nie zapisała dziecka do przedszkola czy szkoły i odmawiała byłemu partnerowi kontaktu z ośmiolatką.

 • Nie chcę mieć dzieci i nie 'daję w szyję'. Pan Kaczyński to odklejony od rzeczywistości ignorant
 • Wytatuowała sobie imię synka na ręce. Po fakcie odkryła, że wkradł się błąd

  Wytatuowała sobie imię synka na ręce. Po fakcie odkryła, że wkradł się błąd

  Tatuaże to coraz popularniejszy sposób ozdabiania ciała. Zgodnie z szacunkami opublikowanymi na łamach Bloomberga, aż jedna czwarta wszystkich dorosłych osób z USA posiada trwały rysunek na skórze. Wśród pomysłów na tatuaże, bardzo często pojawiają się imiona bliskich osób. Na podobny krok zdecydowała się pewna mama ze Stanów Zjednoczonych.

 • 'Żadnych prac domowych'. Zasady amerykańskiej mamy zszokowały internautów

  "Żadnych prac domowych". Zasady amerykańskiej mamy zszokowały internautów

  Opieka nad sześciorgiem dzieci nie jest łatwym zadaniem. Jest więc zrozumiałe, dlaczego rodzice licznych gromadek zgodnie powtarzają, że dużo dzieci i brak zasad może oznaczać tylko jedno: chaos. Kiedy więc pewna mama ze Stanów Zjednoczonych postanowiła podzielić się czterema wytycznymi, których przestrzega jej rodzina, nie wzbudziło to dużego zdziwienia. Kontrowersyjna okazała się natomiast ich treść.

 • 6-letnia dziewczynka ma rzadką chorobę. 'Jednego dnia znikała brew, kolejnego - wszystkie rzęsy'

  6-letnia dziewczynka ma rzadką chorobę. "Jednego dnia znikała brew, kolejnego - wszystkie rzęsy"

  Rachel jest wizażystką i mamą 6-letniej Sage. - Mój zawód polega na tym, by kobiety czuły się piękne. Ale kiedy moja własna córka zaczęła tracić włosy, nie wiedziałam, co robić - przyznaje. Dziewczynka choruje na łysienie plackowate (łac. alopecia areata), czyli przewlekłą chorobę to zapalną, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów.

 • 'Nasz świat kręcił się wokół Jasia'. Kiedy umiera dziecko, brakuje słów

  "Nasz świat kręcił się wokół Jasia". Kiedy umiera dziecko, brakuje słów

  Kiedy rodzicom przychodzi zorganizować pogrzeb własnego dziecka, brakuje słów. Brakuje też poczucia jakiegokolwiek sensu, wiary, wsparcia otoczenia. Zamiera nadzieja. I nie ma znaczenia czy dziecko jest zdrowe, czy zmaga się z przewlekłą chorobą, choć pewnie w tym drugim przypadku możliwą śmierć bardziej się wyczuwa i może czasem o niej rozmawia. Nie zmienia to faktu, że gdy już śmierć zabiera dziecko, dla rodziców i rodzeństwa to szok, z którym muszą mierzyć się już zawsze. W tym przypadku czas nie goi ran.

 • Najbardziej wytatuowana mama zbiera hejt. 'Będziesz wyglądała głupio na starość'

  Najbardziej wytatuowana mama zbiera hejt. "Będziesz wyglądała głupio na starość"

  Tatuaże to coraz popularniejszy sposób na ozdobienie ciała. Choć ich przeciwnicy przekonują, że kojarzą się jedynie z więzieniem i wcale nie wyglądają na skórze dobrze, permanentny rysunek na ciele ma aż 450 milionów obywateli Unii Europejskiej, a podobne ozdabianie ciała już ponad 5 tysięcy lat temu stanowiło ważny element różnych kultur. Wśród zwolenniczek tatuaży jest m.in. 34-letnia mama z Wielkiej Brytanii, która w stanowczych słowach odniosła się do nieprzychylnych komentarzy.

 • 'Tanie obiady' w szkołach coraz droższe. Nawet 15 zł

  "Tanie obiady" w szkołach coraz droższe. Nawet 15 zł

  Od 1 września każda szkoła podstawowa ma ustawowy obowiązek zapewnienia ciepłego posiłku uczniom i stworzenia im możliwości jego zjedzenia na terenie placówki. Tymczasem szkołom coraz trudniej utrzymać niskie ceny obiadów. Wszystko ze względu na szalejącą inflację.

 • Z grobu niepełnosprawnej Marianki ktoś ukradł jej ulubioną żyrafę. 'Jaką trzeba być mendą'
 • Skandaliczne treści w podręczniku do HiT. In vitro: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?

  Skandaliczne treści w podręczniku do HiT. In vitro: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?

  Już od września w planach lekcji uczniów szkół ponadpodstawowych znajdzie się nowy przedmiot. Mowa o historii i teraźniejszości, którą zachwycał się minister Czarnek. I choć w kolejce na zatwierdzenie czeka jeszcze kilka podręczników, jeden (już dopuszczony do użytku) budzi olbrzymie emocje. To podręcznik profesora Wojciecha Roszkowskiego. Jak mówił ksiądz Rydzyk, najnowsza historia Polski została tam "pięknie pokazana". Czy faktycznie? Zajrzeliśmy do publikacji.

 • Jak są traktowane kobiety w ciąży? Poszłam do sklepu i apteki. 'Jak se zrobiła bachora, to niech stoi'

  Jak są traktowane kobiety w ciąży? Poszłam do sklepu i apteki. "Jak se zrobiła bachora, to niech stoi"

  Gorące, letnie miesiące nie są najbardziej komfortowym czasem dla kobiet w ciąży. Wysoka temperatura może powodować u nich duży dyskomfort, opuchliznę na nogach i rękach, ale też duszności, a nawet omdlenia. I choć teoretycznie ustępowanie (np. w kolejkach) ciężarnym powinno być normalne, w praktyce nie zawsze ma miejsce. Sprawdziliśmy, jak to jest być kobietą w ósmym miesiącu ciąży w sklepach i aptekach.

 • Jedno zdanie, którego nie chce słyszeć żadna zmęczona mama. 'Powinno być nielegalne'
 • 'Pomidorowa gorączka' atakuje głównie dzieci. Ponad 80 przypadków zaraźliwej wysypki
 • Wyznanie mamy hitem na TikToku. 'Dzieci nie są nic winne rodzicom'

  Wyznanie mamy hitem na TikToku. "Dzieci nie są nic winne rodzicom"

  "Powinnaś być wdzięczna swojej matce za wszystko, co zrobiła dla ciebie w całym życiu" - napisała jedna z internautek Lisie Pontius, młodej mamie z Karoliny Południowej. Jej słowa nie spotkały się z entuzjazmem kobiety. "Dzieci nie są nic winne rodzicom" - stwierdziła w swojej odpowiedzi. Jej nagranie stało się hitem TikToka.

Copyright © Agora SA