-
Krochmal do kąpieli dla dzieci - niezawodny na odparzenia pieluszkowe i wysypki. Jak go zrobić?
Kąpiel w krochmalu to stary, skuteczny sposób na złagodzenie zaczerwienień na delikatnej skórze niemowląt i starszych dzieci. Jak przygotować krochmal do kąpieli dla dziecka? Co rodzic musi mieć na uwadze, by taka kąpiel była bezpieczna?
-
Dzień Ziemi 2024 - to już dziś! Co to za akcja i na czym polega?
Dzień Ziemi jest międzynarodową akcją, której najważniejszymi celami jest promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej oraz inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. Kto zainicjował tę akcję? Jak obchodzony jest Dzień Ziemi?
-
Egzamin ósmoklasisty 2024. Kiedy się odbędzie? Kto jest zwolniony? Najważniejsze informacje
W tym roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się w połowie maja. Uczniowie otrzymają arkusze z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Kiedy dokładnie odbywa się egzamin ósmoklasisty 2024? Kto jest z niego zwolniony? Co w przypadku nieobecności?
-
Matura 2024 już bardzo blisko. Kiedy odbędą się egzaminy? Znamy dokładny harmonogram
Na początku maja maturzyści będą podchodzić do egzaminów dojrzałości - pisemnych i ustnych. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała szczegółowy harmonogram wszystkich egzaminów, również tych w terminach dodatkowym i poprawkowym. Kiedy matury 2024? Tu znajdziesz dokładną rozpiskę wraz z godzinami egzaminów.
-
Symbole wielkanocne i ich znaczenie. Jakie przesłanie niosą poszczególne elementy święconki?
Święta wielkanocne wiążą się z wieloma tradycjami i symbolami, które nadają temu okresowi w roku wyjątkowego charakteru. Zarówno wielkanocny baranek i zajączek, jak i koszyczek z pokarmami mają swoje głębokie znaczenie. Które symbole wielkanocne są najpopularniejsze i co warto o nich wiedzieć?
-
Pomysły na kartki świąteczne na Wielkanoc. Samodzielnie wykonane sprawią więcej radości [PORADNIK]
Obdarowanie bliskich kartką świąteczną na Wielkanoc to znakomity pomysł na to, aby wyrazić uczucie wobec drugiej osoby i sprawić, że przyjemniej spędzi wielkanocny czas. Motywów i wersji takich kartek może być mnóstwo. Jak więc zrobić kartkę, aby uszczęśliwić wybranego odbiorcę? Podajemy dwa sposoby - krok po kroku.
-
Dekorujemy stół wielkanocny. Jak zrobić piękny stroik i wianek na święta? Poradnik krok po kroku
Udekorowanie stołu wielkanocnego jest jednym z najważniejszych przygotowań do świąt, które nadają im klimatu i wyjątkowego charakteru. Sposobów na to, w jaki sposób uzyskać taki efekt jest sporo, a wśród nich znajduje się przygotowanie stroików lub wianków. Jak i z czego je zrobić?
-
Malujemy pisanki wielkanocne. Jakie motywy i wzory wybrać? Proste techniki ozdabiania nie tylko dla najmłodszych
Pisanki wielkanocne wykonane samodzielnie dadzą dzieciom mnóstwo frajdy. To fantastyczny sposób na zaangażowanie najmłodszych (i tych trochę starszych) pociech w przygotowania do świąt. Jakimi technikami można ozdobić jajka na Wielkanoc? Na jakie motywy i wzory się zdecydować? Podpowiadamy, jak malować jajka farbkami i woskiem oraz jak ozdabiać pisanki wycinankami.
-
Koszyczek wielkanocny dla dziecka - piękna tradycja i radość dla najmłodszych. Co do niego włożyć?
Święcenie koszyczka wielkanocnego to tradycja, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie świąt. Dekorowanie koszyka i niesienie go do kościoła to również jeden z ulubionych wielkanocnych zwyczajów dzieci. Aby sprawić najmłodszym jeszcze więcej frajdy, można przygotować koszyczek specjalnie dla nich. Co włożyć do koszyczka wielkanocnego dla dziecka? Podpowiadamy.
-
Wyjątkowe prezenty na Wielkanoc nie muszą być wymyślne i drogie. Jak samemu zrobić upominek na zajączka?
Wybór prezentu na Wielkanoc, podobnie zresztą jak w przypadku urodzin czy świąt Bożego Narodzenia, nigdy nie jest łatwy. Aby choć trochę ułatwić proces wybierania odpowiedniego podarunku, przedstawiamy kilka propozycji, które na pewno przypadną do gustu waszym bliskim. Jaki prezent na zajączka podarować dziecku, a jaki chłopakowi lub dziewczynie?
-
Domowa palma wielkanocna może być dużo piękniejsza niż taka ze sklepu. Jak ją zrobić? [PORADNIK]
Jednym z najbardziej charakterystycznych i kolorowych symboli Wielkanocy jest palma wielkanocna. Wcale nie trzeba kupować gotowej - można ją bardzo łatwo wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy około godzina przyjemnej pracy i kilka materiałów, które bez problemu i niedrogo dostaniemy w sklepach. Jak zatem zrobić palmę wielkanocną? Jakie dodatki warto wykorzystać?
-
Zwyczaje wielkanocne w Polsce. Bez tych pięknych tradycji wielu z nas nie wyobraża sobie świąt
Z Wielkanocą wiąże się wiele pięknych polskich tradycji - i to nie tylko kościelnych. Co roku są one motywem przewodnim tego okresu i trudno sobie wyobrazić świętowanie bez kilku nieodłącznych elementów. Jakie są najważniejsze zwyczaje wielkanocne? Przypominamy.
-
Niedziela Palmowa 2024 już za kilka dni. Co to za święto? Jak zrobić palmę wielkanocną w domu?
Niedziela Palmowa, podobnie jak całe święta wielkanocne, co roku przypada na inny dzień, ale jedno się nie zmienia - za każdym razem obchodzona jest na siedem dni przed Wielkanocą. Wiąże się z nią sporo tradycji i zwyczajów. Kiedy Niedziela Palmowa wypada w 2024 roku? Jak zrobić piękną palmę wielkanocną w domu?
-
Jak zrobić ładną marzannę z recyklingu? Tradycyjne pożegnanie zimy bez szkody dla środowiska
Topienie marzanny to symboliczne pożegnanie z zimą i przywitanie wiosny. To dawny słowiański zwyczaj znany do dziś. Na czym polega ta tradycja? Jak zrobić marzannę i kiedy powinno odbyć się topienie marzanny?
-
7 kultowych świątecznych filmów dla dzieci. Sprawdź, co warto obejrzeć razem w Boże Narodzenie
W święta Bożego Narodzenia bliskie jest nam poczucie magii, rodzinnej atmosfery i radosnych chwil spędzanych przed ekranem telewizora. Bajki i filmy świąteczne dla dzieci (i nie tylko) dostarczają rozrywki, ale też przekazują cenne wartości i uczą ważnych życiowych lekcji. Co warto obejrzeć w święta z dzieckiem? Podpowiadamy.
-
Kalendarz adwentowy 2023 osłodzi dzieciom oczekiwanie na święta. Co to jest i jak go zrobić w domu?
Okres przedświąteczny to nie tylko czas wyboru prezentów dla najbliższych i gotowania pysznych potraw, ale także odkrywania kolejnych okienek w kalendarzu adwentowym. To jeden z symboli oczekiwania na Boże Narodzenie, który uszczęśliwia szczególnie najmłodszych. Jak samemu zrobić kalendarz adwentowy?
-
Mieli pomysły na egzotyczne imię dla dziecka, ale urząd nie chciał go zarejestrować. "Nie jest imieniem"
Niechęć urzędników z Urzędu Stanu Cywilnego do zarejestrowania niektórych imion sprawia, że niekiedy takie przypadki są nawet rozstrzygane przez Radę Języka Polskiego. Jednym z przykładów jest niepopularne w Polsce żeńskie imię Salimah, które pewni rodzice chcieli nadać swojej córce.
-
Trafiła do Auschwitz w zaawansowanej ciąży. "Zlizywałam wilgoć widoczną na ścianie"
Rodzina Kuligów podjęła się niełatwego zadania, polegającego na udzielaniu pomocy uciekinierom z Auschwitz. W "podziękowaniu" jeden z nich wydał ich Niemcom, co dla ciężarnej Franciszki niemal skończyło się śmiercią. Kobieta cudem przeżyła, ale życiem zapłacił za to jej mąż.
-
Rodzice wymyślili księżycowe imię dla córeczki. Rada Języka Polskiego: Pewne trudności
Niektórzy rodzice, którzy chcieliby, aby imiona ich dzieci miały konkretne znaczenie, niekiedy decydują się na dość niespotykane wybory. Jednym z nich jest żeńskie imię Moona, którego nietypowość sprawiła, że jej rozstrzygnięciem musiała zająć się Rada Języka Polskiego.
-
Córki Romanowów czekała świetlana przyszłość. Została po nich tylko piwnica we krwi
Olga, Tatiana, Maria i Anastazja były córkami cara Mikołaja II, które pomimo potencjalnie bajkowego życia, wcale nie miały w nim łatwo. Wychowywały się w twardych i surowych warunkach, a życie straciły w brutalny sposób - z rąk bolszewickich oprawców.