Małgorzata Wołoszyn

Małgorzata Wołoszyn jest absolwentką historii ze specjalnością nauczycielską na UMCS w Lublinie. Interesuje się historią polski okresu staropolskiego, ale także kwestiami związanymi z rozwojem, wychowaniem i edukacją dzieci.

Z gazeta.pl związana jest od 2019 roku. Zajmuje się głównie tworzeniem treści związanych z rozwojem i wychowaniem dzieci, ale także z kulturą: filmem, telewizją i literaturą. Sama jest fanką literatury rosyjskiej, a także kryminału skandynawskiego. Wolny czas stara dzielić się między aktywność fizyczną (zumba, fitness, spacery) a doskonalenie sztuki gotowania i pieczenia ciast.

  • Odczyn Coombsa. Co to za badanie? Kiedy warto je wykonać?

    Odczyn Coombsa. Co to za badanie? Kiedy warto je wykonać?

    Odczyn Coombsa to dość proste i często wykonywane badanie. Polega ono na wykryciu przeciwciał odpornościowych we krwi. Dzięki niemu można potwierdzić konflikt serologiczny między matką a dzieckiem, dlatego poddaje mu się niemal wszystkie kobiety ciężarne już w pierwszym trymestrze. Odczyn Coombsa może także wskazać na wiele innych chorób. Sprawdź, kiedy warto wykonać test Coombsa i jak interpretować jego wyniki.

  • 'Mały Książę': motywy literackie w lekturze

    "Mały Książę": motywy literackie w lekturze

    "Mały Książę" motywy literackie przemyca na każdym kroku. W tej wyjątkowej opowieści znajdziemy wiele wątków i alegorii. Treść "Małego Księcia" jest wielopłaszczyznowa. Pozwala czytelnikowi śledzić losy chłopca, który podróżuje między planetami i zdobywa doświadczenia, które pozwalają mu dojrzeć, odnaleźć sens przyjaźni i miłości.

  • Opis dworku w Soplicowie, czyli jeden z najważniejszych motywów w 'Panu Tadeuszu'

    Opis dworku w Soplicowie, czyli jeden z najważniejszych motywów w "Panu Tadeuszu"

    Opis dworku w Soplicowie przywodzi nam na myśl mityczną Arkadię - krainę spokoju i wiecznej szczęśliwości, gdzie życie toczy się własnym rytmem. Mieszkańcy rytm swoich zajęć regulują zgodnie z tempem wschodów i zachodów słońca. Oddają się przy tym przyjemnym zajęciom: polowaniom, grzybobraniom, biesiadowaniu. Atmosfera panująca w Soplicowie przywołuje skojarzenia ze swoistym rajem na ziemi.

  • Motywy literackie w 'Lalce' Bolesława Prusa

    Motywy literackie w "Lalce" Bolesława Prusa

    Motywy w "Lalce" Bolesław Prusa pojawiają się równie często, jak w innych powieściach. Dzieje się tak, ponieważ motywy stanowią odwołanie do funkcjonujących już w kulturze i literaturze wzorców, które są nam znane, a przez to łatwiej trafiają do naszej świadomości. W "Lalce" znajdziemy oprócz motywu niespełnionej miłości Wokulskiego do Izabeli, także ciekawie ukazany na przykładzie Warszawy motyw miasta, czy motyw lalki, który można interpretować na wiele różnych sposobów.

  • Ból brzucha w ciąży: kiedy stanowi powody do niepokoju?

    Ból brzucha w ciąży: kiedy stanowi powody do niepokoju?

    Ból brzucha w ciąży zawsze budzi obawy i niepokój u przyszłej mamy. Jest to naturalna reakcja. Czy jednak zawsze ból brzucha w ciąży oznacza coś niepokojącego? Otóż nie. Niemniej jednak dla własnego spokoju i bezpieczeństwa dziecka zawsze warto skonsultować się z lekarzem, jeśli ból brzucha w ciąży budzi nasz niepokój. Ból taki może bowiem być sygnałem poważnych kłopotów.

  • Pleśniawki u niemowlaka. Co powoduje ich powstawanie?

    Pleśniawki u niemowlaka. Co powoduje ich powstawanie?

    Pleśniawki u niemowlaka to przypadłość, która pojawia się dość często. Początkowo rodzice, którzy zaobserwują w buzi dziecka biały nalot mylą go z pozostałościami po karmieniu mlekiem. Dość szybko jednak okazuje się, że nalot nie znika. Wówczas wiadomo już, że z dużą dozą prawdopodobieństwa mamy do czynienia z pleśniawkami. Czym są pleśniawki? Skąd się biorą? Jak je leczyć?

  • Fotel do karmienia. Czym kierować się przy wyborze?

    Fotel do karmienia. Czym kierować się przy wyborze?

    Fotel do karmienia to coraz częściej jedna z obowiązkowych pozycji na liście wyprawkowej dla mamy i noworodka. Bez względu na to, czy będziemy karmić piersią czy z butelki, czynność ta zajmie nam sporo czasu, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby karmienie mogło się odbywać w miejscu odpowiednio do tego przygotowanym.

  • Implantacja zarodka. Jak przebiega proces zagnieżdżenia zarodka?

    Implantacja zarodka. Jak przebiega proces zagnieżdżenia zarodka?

    Implantacja zarodka to inaczej mówiąc proces zagnieżdżania zarodka w ścianie macicy. Ma on miejsce kilkadziesiąt godzin po zapłodnieniu. Zarodek w jego wyniku znajduje miejsce w ścianie macicy, gdzie pozostanie przez kolejne miesiące i stopniowo będzie się rozwijał aż do momentu porodu. Jak przebiega proces implantacji i czym się objawia?

  • Brak apetytu w ciąży. Czy jest to powód do obaw?

    Brak apetytu w ciąży. Czy jest to powód do obaw?

    Brak apetytu w ciąży może niepokoić kobietę oczekującą dziecka. Okazuje się jednak, że objaw ten występuje niemal równie często, co zwiększony apetyt. Kwestie te są bardzo indywidualne. Brak apetytu często związany jest z występującymi na początku ciąży wymiotami i po ich ustąpieniu łaknienie zazwyczaj wraca do normy. Zdarza się jednak, że ciężarna zmaga się z wymiotami niemal przez cały okres ciąży. Co wtedy? Niestety, mimo braku apetytu, kobieta musi dostarczać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe swojemu organizmowi, by wystarczyły jej, ale też rosnącemu dziecku.

  • Bunt dwulatka. Co to jest? Jak sobie radzić z niesfornym maluchem?

    Bunt dwulatka. Co to jest? Jak sobie radzić z niesfornym maluchem?

    Bunt dwulatka to zjawisko, którego doświadcza większość rodziców dzieci, które przekroczyły 2. rok życia. Okres buntu świadczy bowiem o naturalnym, prawidłowym rozwoju naszego dziecka, które odtąd chce robić wszystko samo, według własnych zasad. Jeśli coś nie idzie po jego myśli to przeważnie krzyczy, reaguje złością i jest agresywne. Nie martwcie się. Ten etap mija, podobnie jak wiele innych przykrych momentów w życiu dziecka np. ząbkowanie.

  • Trądzik młodzieńczy. Jak sobie z nim radzić? Sprawdzone metody

    Trądzik młodzieńczy. Jak sobie z nim radzić? Sprawdzone metody

    Trądzik młodzieńczy dotyka osób w wieku pokwitaniowym. W wielu przypadkach samoistnie przechodzi po pewnym czasie i zostaje po nim jedynie mgliste wspomnienie. Zdarza się jednak, że przyjmuje on bardziej uciążliwą formę i pozostaje z pacjentem na dłużej. Trądzik jest schorzeniem dermatologicznym. W zależności od stopnia nasilenia objawów, można próbować radzić sobie z nim domowymi sposobami. Jeśli te nie wystarczą, należy zwrócić się o poradę do dermatologa.

  • Osobowość anankastyczna - co to takiego? Jak sobie radzić z perfekcjonizmem?

    Osobowość anankastyczna - co to takiego? Jak sobie radzić z perfekcjonizmem?

    Osobowość anankastyczna to jeden z typów zaburzeń osobowości. Czym się objawia? Osoby posiadające osobowość anankastyczną skłonne są do nadmiernego perfekcjonizmu w powierzanych im zadaniach, ale także w życiu osobistym. Powoduje to, że są ciągle poddenerwowane i pozostają przez cały czas w napięciu, spowodowanym ciągłym dążeniem do ideału.

  • Anemia u dzieci - przyczyny, objawy, sposoby leczenia. Jak rozpoznać anemię?

    Anemia u dzieci - przyczyny, objawy, sposoby leczenia. Jak rozpoznać anemię?

    Anemia u dzieci to bardzo podstępna dolegliwość, którą ciężko dostrzec na "pierwszy rzut oka". U dzieci jest to jednak dość często wystepujący problem. Anemia bowiem wynika z niedoborów żelaza, które zwłaszcza u małych dzieci, często nie jest dostarczane organizmowi w wystarczającej ilość. Żelazo w przypadku noworodków pochodzi z zapasów matki, natomiast po zóstym miesiącu życia musi być dostarczane w pożywieniu. Dlatego tak ważne jest, aby w rozszerzonej diecie niemowlaka znalazło się mięso, jaja i ryby, które są doskonałym źródełem tego pierwiastka.

  • Wysypka u dziecka może być objawem koronawirusa. Na co trzeba zwrócić uwagę?
  • Felieton: co to jest i jak go napisać?
  • Wysypka u dziecka - przyczyny występowania. Trądzik niemowlęcy, potówka i alergie - czym się różnią?
  • 'Wesele' - Stanisław Wyspiański. Streszczenie, plan wydarzeń, opracowanie, bohaterowie
  • Oksymoron: co to takiego? Definicja i przykłady
  • Śmierć łóżeczkowa: co to takiego? Przyczyny i zapobieganie
  • SIDS: czym jest nagła śmierć łóżeczkowa? Przyczyny i zapobieganie
Copyright © Agora SA