Małgorzata Wołoszyn

Małgorzata Wołoszyn jest absolwentką historii ze specjalnością nauczycielską na UMCS w Lublinie. Interesuje się historią polski okresu staropolskiego, ale także kwestiami związanymi z rozwojem, wychowaniem i edukacją dzieci.

Z gazeta.pl związana jest od 2019 roku. Zajmuje się głównie tworzeniem treści związanych z rozwojem i wychowaniem dzieci, ale także z kulturą: filmem, telewizją i literaturą. Sama jest fanką literatury rosyjskiej, a także kryminału skandynawskiego. Wolny czas stara dzielić się między aktywność fizyczną (zumba, fitness, spacery) a doskonalenie sztuki gotowania i pieczenia ciast.

  • Kiedy można poznać płeć dziecka?

    Kiedy można poznać płeć dziecka?

    Kiedy można poznać płeć dziecka? To pytanie, które stawia sobie większość przyszłych rodziców. Od kiedy nauka dała nam możliwość poznania płci dziecka jeszcze przed jego narodzinami, chętnie z niej korzystamy. Obecnie nieliczne pary decydują się na zachowanie informacji o płci potomka w tajemnicy do czasu rozwiązania. Wiedza ta przydaje się chociażby podczas kompletowania wyprawki dla malucha, która może mieć wówczas konkretne, dziewczęce lub chłopięce akcenty i kolorystykę.

  • Hipogonadyzm, czyli problem o którym się nie mówi. Na czym polega i jak się go leczy?

    Hipogonadyzm, czyli problem o którym się nie mówi. Na czym polega i jak się go leczy?

    Hipogonadyzm: co to takiego? Pojęcie hipogonadyzmu brzmi dość obco i jest raczej rzadko spotykane. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, na czym polega to schorzenie, skąd się bierze i czy można je leczyć. Hipogonadyzm jest jednym z tych problemów, o których nie mówi się jawnie i bez skrępowania. Dlatego też wiedza o nim nie jest powszechna.

  • Zagnieżdżenie zarodka. Ile dni po stosunku dochodzi do zagnieżdżenia zarodka?

    Zagnieżdżenie zarodka. Ile dni po stosunku dochodzi do zagnieżdżenia zarodka?

    Zagnieżdżenie zarodka to już niemal ostatni etap w drodze do rozpoczęcia odliczania dni do narodzin małego człowieka. Zapłodniona komórka jajowa przemieszcza się z jajowodu, gdzie najczęściej dochodzi do zapłodnienia, w kierunku macicy. Tu znajdzie sobie bezpieczne miejsce w błonie śluzowej i rozpocznie okres wzrastania zarodka, aż do momentu przyjścia na świat dziecka.

  • Ciąża po 40. Norma czy ryzyko? Jak się przygotować do późnego macierzyństwa?

    Ciąża po 40. Norma czy ryzyko? Jak się przygotować do późnego macierzyństwa?

    Ciąża po 40. roku życia to duże wyzwanie dla kobiety i jej partnera. Ciąża jest bowiem dużym obciążeniem dla organizmu, a w tym wieku niestety jeszcze większym. Dodatkowo często starsze kobiety zmagać muszą się z niewybrednymi komentarzami na temat zwlekania z macierzyństwem. Na szczęście takie sytuacje są coraz rzadsze, a późne macierzyństwo oprócz swoich wad ma także wiele zalet.

  • Waginoplastyka. Na czym polega i ile kosztuje?

    Waginoplastyka. Na czym polega i ile kosztuje?

    Waginoplastyka to zabieg, któremu poddają się przeważnie kobiety mające za sobą kilka porodów naturalnych albo zmagające się z wrodzonymi wadami występującymi w okolicach intymnych. To jednak poród najczęściej powoduje znaczne zmiany w okolicy pochwy i krocza, które często mogą skutkować dyskomfortem w codziennym funkcjonowaniu, a także mogą prowadzić do problemów z osiągnięciem satysfakcji seksualnej. Dlatego coraz częściej panie decydują się na zabieg plastyki pochwy, który w znaczący sposób polepsza jakość ich życia i samopoczucie.

  • Skąd się biorą dzieci? Jak odpowiadać dzieciom na nurtujące je pytania

    Skąd się biorą dzieci? Jak odpowiadać dzieciom na nurtujące je pytania

    "Skąd się biorą dzieci?" to pytanie, którego wielu rodziców boi się i stara się odsunąć je jak najdalej w czasie. Takie postępowanie powoduje, że jeszcze bardziej narasta ciekawość dziecka i zaczyna ono drążyć temat, który wywołuje zakłopotanie u rodziców. Jeśli nie znajdzie rzetelnej, dostosowanej do wieku informacji u rodziców, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiedzę na ten temat zacznie czerpać od rówieśników lub internetu. Oba te źródła mogą wprowadzić spore zamieszanie w głowie dziecka. Warto więc, aby rodzice podjęli wyzwanie i samodzielnie uświadomili swoje dziecko o tym, skąd się biorą dzieci.

  • Pochwa po porodzie. Jak poradzić sobie z problemami poporodowymi?

    Pochwa po porodzie. Jak poradzić sobie z problemami poporodowymi?

    Pochwa po porodzie stanowi problem niejednej młodej mamy. Kiedy opadną emocje związane z pojawieniem się nowego członka rodziny, stopniowo przyzwyczajamy się do nowego trybu funkcjonowania rodziny. Mija okres połogu i wtedy zazwyczaj kobieta bardziej zaczyna zwracać uwagę na swoje dolegliwości. Najczęściej u mam po porodzie naturalnym występują one w okolicach intymnych i wynikają z obciążeń, jakie ciało kobiety znosiło przez 9 miesięcy ciąży oraz wielogodzinny poród.

  • Dziecko nie chce jeść. Jak przekonać malucha i czy powinno się 'namawiać' do jedzenia?

    Dziecko nie chce jeść. Jak przekonać malucha i czy powinno się "namawiać" do jedzenia?

    Dziecko nie chce jeść. To problem, który dotyka większość rodziców w ich wychowawczej drodze. Niechęć do jedzenia może być spowodowana różnymi czynnikami. Jako rodzice mamy zadanie dociec, czy dziecko nie je z przyczyn fizjologicznych, tzn. czynność jedzenia sprawia mu trudność, czy też z innych względów. Problemy z jedzeniem mogą być tylko chwilowym buntem, ale równie dobrze mogą mieć głębsze podłoże. Pamiętajmy by nie bagatelizować tego, że dziecko nie chce jeść, ponieważ właściwe odżywianie młodego organizmu jest kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju.

  • Hipotrofia płodu - na czym polega? Jakie są przyczyny występowania hipotrofii?

    Hipotrofia płodu - na czym polega? Jakie są przyczyny występowania hipotrofii?

    Hipotrofia płodu oznacza, że dziecko w łonie matki nie rośnie dostatecznie szybko. Lekarz prowadzący ciążę przeprowadzając regularnie badania USG, podczas których w oparciu o wiedzę o wieku ciąży i pomiary płodu, jest w stanie ocenić prawidłowość jego rozwoju. Jeśli parametry dziecka w znaczący sposób odbiegają od ustalonych norm, wówczas diagnozuje się hipotrofię płodu. Jakie są konsekwencje takiego stanu? Dlaczego występuje hipotrofia i jak się z nią walczy? To i wiele innych informacji o hipotrofii znajdziesz poniżej.

  • Ból bioder w ciąży. Jak radzić sobie z uciążliwą dolegliwością?

    Ból bioder w ciąży. Jak radzić sobie z uciążliwą dolegliwością?

    Ból bioder w ciąży to jedna z częściej spotykanych dolegliwości, na które uskarżają się przyszłe mamy. Dotyka on szczególnie pań w zaawansowanej ciąży, którym w ciągu kilku miesięcy przybyło sporo kilogramów. Dodatkowo rosnący brzuch przesuwa środek ciężkości. Wszystko to sprawia, że im bliżej rozwiązania tym bardziej nasila się ból bioder. W zasadzie nie ma skutecznej metody walki z tym bólem. Pozostaje jedynie jak najwięcej wypoczywać i oczekiwać momentu porodu, po którym dolegliwość powinna sama ustąpić.

  • Kojec dla dziecka. Jak wybrać odpowiedni model dla swojej pociechy?

    Kojec dla dziecka. Jak wybrać odpowiedni model dla swojej pociechy?

    Kojec dla dziecka to niezwykle istotny element wyprawki, zwłaszcza w przypadku kiedy mamy spore mieszkanie lub dom i wiemy, że będziemy się po nim przemieszczać z dzieckiem. Kojec doskonale sprawdzi się także latem w ogrodzie lub na tarasie, gdzie dziecko będzie mogło bezpiecznie wypoczywać lub bawić się. Dobór odpowiedniego kojca uzależniony jest od preferencji rodziców, tego ile miejsca mogą na niego wygospodarować, a także tego w jakich sytuacjach ma on służyć. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze kojca dla dziecka.

  • Monolog Kordiana na Mont Blanc - interpretacja fragmentu 'Kordiana' Juliusza Słowackiego

    Monolog Kordiana na Mont Blanc - interpretacja fragmentu "Kordiana" Juliusza Słowackiego

    Monolog Kordiana na Mont Blanc to bodaj najważniejsza scena dramatu Julisza Słowackiego pod tytułem "Kordian". Utwór powstawał podczas pobytu Słowackiego w Szwajcarii. Tam widział on Mont Blanc na żywo i właśnie na szczycie tej góry umieścił ważny fragment swojego dzieła. "Kordian" skupia się na przedstawieniu przemiany duchowej tytułowego bohatera. Początkowo ukazany jest on jako młodzieniec uwikłany w beznadziejne uczucie do starszej kobiety, by na końcu odnaleźć sens życia w powierzeniu go sprawom narodowym.

  • Preejakulat: co to takiego? Czy zawiera plemniki? Jakie jest ryzyko ciąży?

    Preejakulat: co to takiego? Czy zawiera plemniki? Jakie jest ryzyko ciąży?

    Preejakulat to płyn, który wydobywa się z prącia w momencie pobudzenia seksualnego. Ma on pełnić rolę nawilżającą podczas stosunku płciowego. To, czy dany mężczyzna produkuje preejakulat i w jakich ilościach, zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Zdarza się, że nie jest on w ogóle wytwarzany, z kolei w innym przypadku jest go dość sporo, nawet do 5 ml. Badania potwierdziły, że w płynie tym mogą znajdować się plemniki.

  • Półpasiec w ciąży. Jak uniknąć niebezpiecznej choroby?

    Półpasiec w ciąży. Jak uniknąć niebezpiecznej choroby?

    Półpasiec w ciąży, podobnie jak większość schorzeń w tym okresie, jest dość niebezpieczny. Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, kiedy jest ona narażona na różne dolegliwości. Obniżona odporność sprzyja infekcjom wirusowym i bakteryjnym. Półpasiec w ciąży zdarza się na szczęście coraz rzadziej. Jeśli kobieta w dzieciństwie przechodziła ospę wietrzną to szanse na zakażenie są minimalne. Półpasiec w ciąży może być niebezpieczny dla prawidłowego rozwoju płodu, a także może powodować komplikacje okołoporodowe.

  • Zespół angelmana, czyli niezwykle rzadka choroba genetyczna. Jakie zmiany powoduje?

    Zespół angelmana, czyli niezwykle rzadka choroba genetyczna. Jakie zmiany powoduje?

    Zespół angelmana to rzadkie schorzenie neurogenetyczne. Chromosom odpowiedzialny za pojawienie się choroby pochodzi od matki dziecka. Konsekwencją jego pojawienia się jest padaczka, upośledzenie umysłowe i inne dolegliwości o podłożu neurologicznym. Zespół angelmana znany jest także jako "zespół szczęśliwej kukiełki" ze względu na to, że powoduje on u dzieci, które są nim dotknięte charakterystyczny uśmiech, a także chód przypominający poruszającą się marionetkę.

  • Kalkulator wagi w ciąży. Jak sprawdzić czy przyrost wagi w ciąży jest prawidłowy?

    Kalkulator wagi w ciąży. Jak sprawdzić czy przyrost wagi w ciąży jest prawidłowy?

    Kalkulator wagi w ciąży to narzędzie, które ma pomóc przyszłej mamie określić, czy przyrost jej wagi jest prawidłowy na danym etapie ciąży. Nie od dziś wiadomo przecież, że w ciąży każda kobieta przybiera od kilku do kilkunastu kilogramów. Bycie w ciąży nie zwalnia jednak kobiety z dbania o bezpieczny przyrost wagi. Dbałość o ten aspekt nie tylko wpłynie pozytywnie na dziecko, ale także na stan kobiety po porodzie.

  • Ciąża pozamaciczna. Dlaczego zarodek nie zagnieżdża się w macicy?

    Ciąża pozamaciczna. Dlaczego zarodek nie zagnieżdża się w macicy?

    Ciąża pozamaciczna to, jak sama nazwa wskazuje, ciąża która nie zagnieżdża się w macicy, ale w innym miejscu poza nią. Ze względu na to nie ma szans na jej prawidłowy rozwój. Ważne jest wczesne zdiagnozowanie ciąży pozamacicznej, ponieważ jej wzrost może doprowadzić w przypadku pęknięcia jajowodu do poważnego krwotoku, a nawet zgonu kobiety.

  • Poród w wodzie. Jakie są wskazania do odbycia porodu w wodzie?

    Poród w wodzie. Jakie są wskazania do odbycia porodu w wodzie?

    Poród w wodzie to coraz chętniej stosowana metoda na przyjęcie dziecka na świat. Nie od dziś wiadomo, że woda znacząco ogranicza odczuwanie bólu przez kobietę, pozwala jej się odprężyć i przybrać dogodną pozycję. Dla rodzącego się dziecka poród do wody jest także zaletą, gdyż nie stanowi takiego szoku dla noworodka, który w jednej chwili zmienia znajome, wodne środowisko. Niestety taka forma porodu nie jest dostępna na każdej porodówce.

  • Śluz w ciąży. Jak powinien wyglądać śluz u kobiety spodziewającej się dziecka?

    Śluz w ciąży. Jak powinien wyglądać śluz u kobiety spodziewającej się dziecka?

    Śluz w ciąży występuje tak samo, jak w innych momentach cyklu miesiączkowego kobiety tylko jest go zdecydowanie więcej. Podczas ciąży śluz pełni bowiem bardzo ważną rolę. Zabezpiecza znajdujący się w macicy płód przed infekcjami, które mogą przenosić się drogą płciową. Jego wygląd może nas ostrzegać przed potencjalnymi problemami związanymi z rozwojem ciąży. Dlatego też warto stale kontrolować wygląd śluzu w ciąży. Podlega on zmianom związanym z wahaniami hormonalnymi, dlatego też zmienia się jego konsystencja i wygląd.

  • Ból ucha u dziecka. Co go wywołuje i jak sobie z nim radzić?

    Ból ucha u dziecka. Co go wywołuje i jak sobie z nim radzić?

    Ból ucha u dziecka to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Jest on trudny do zniesienia, promieniuje na całą głowę i sprawia, że dziecko bardzo źle się czuje, jest niespokojne, marudne. U starszych dzieci ból ucha łatwiej zdiagnozować, gdyż są one w stanie wskazać co im doskwiera. Gorzej jest w przypadku niemowlaków, które podczas bólu ucha wyglądają często zupełnie normalnie, a mimo to ciągle płaczą i nic nie jest w stanie ich uspokoić...

Copyright © Agora SA