Małgorzata Wołoszyn

Małgorzata Wołoszyn jest absolwentką historii ze specjalnością nauczycielską na UMCS w Lublinie. Interesuje się historią polski okresu staropolskiego, ale także kwestiami związanymi z rozwojem, wychowaniem i edukacją dzieci.

Z gazeta.pl związana jest od 2019 roku. Zajmuje się głównie tworzeniem treści związanych z rozwojem i wychowaniem dzieci, ale także z kulturą: filmem, telewizją i literaturą. Sama jest fanką literatury rosyjskiej, a także kryminału skandynawskiego. Wolny czas stara dzielić się między aktywność fizyczną (zumba, fitness, spacery) a doskonalenie sztuki gotowania i pieczenia ciast.

  • Imiona dla suczek. Które imię będzie odpowiednie dla Twojej pupilki?

    Imiona dla suczek. Które imię będzie odpowiednie dla Twojej pupilki?

    Imiona dla suczek można szukać za pomocą różnych środków. Jeśli znaleźliście idealną przyjaciółkę, która zawsze będzie przy Was, pocieszy i będziesz można się do niej przytulić w chwilach słabości, musicie ofiarować jej idealne imię. Suczki są bardzo uczuciowymi zwierzętami i za to je kochamy. Dlatego warto obdarzać je wyjatkowymi imionami. Co zrobić, żeby było ono oryginalne, a jednocześnie idealnie pasujące do tego jedynego, konkretnego zwierzęcia?

  • Rybki akwariowe. Jakie gatunki wybrać do pierwszego akwarium dziecka?

    Rybki akwariowe. Jakie gatunki wybrać do pierwszego akwarium dziecka?

    Rybki akwariowe to bardzo popularne zwierzęta hodowlane. Kiedy dziecko zaczyna myśleć o posiadaniu pupila, rodzice przeważnie mówią kategoryczne: nie. Im jednak bardziej dziecko nalega, tym trudniej jest mu wytłumaczyć i przekonać do racji dorosłych. Wówczas trzeba osiągnąć jakieś kompromisowe rozwiązanie. Przeważnie rodzice decydują się na nieduże zwierzątko, które jest łatwe w hodowli i nie wymaga zbyt skomplikowanych zabiegów, tak by jego mały właściciel był w stanie poradzić sobie z opieką nad nim. Jakie zwierzątko spełnia te warunki? Oczywiście rybki akwariowe!

  • Ćwiczenia grafomotoryczne. Co to takiego?

    Ćwiczenia grafomotoryczne. Co to takiego?

    Ćwiczenia grafomotoryczne skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To właśnie na tym etapie szczególnie intensywnie rozwija się kooordynacja u maluchów. Ćwiczenia wspomagają uzyskanie pełnej sprawności dłoni i palców, a także pomagają usprawnić koordynację wzorkowo - ruchową. Ćwiczenia grafomotoryczne są bardzo zróżnicowane i dość łatwo można je dobierać do wieku i umiejętności danego dziecka. Jeśli chcemy wspomóc naszą pociechę w budowaniu zręczności dłoni i palców, warto podsuwać jej od czasu do czasu ćwiczenia o charakterze grafomotorycznym.

  • Ćwiczenia logopedyczne. Jak pomóc dziecku rozwinąć umiejętność wyraźnego mówienia?

    Ćwiczenia logopedyczne. Jak pomóc dziecku rozwinąć umiejętność wyraźnego mówienia?

    Ćwiczenia logopedyczne to metoda, dzięki której możemy pobudzić rozwój mowy naszego dziecka lub skorygować występujące w niej problemy. Jeżeli logopeda zaleci dziecku wykonywanie ćwiczeń, niezmiernie ważne będzie abyśmy jako rodzice dopilnowali, by były one regularnie i starannie wykonywane. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku terapii logopedycznej sukces jest możliwy tylko dzięki wykonywaniu zaleceń. Ćwiczenia pomagają "rozruszać" aparat mowy dziecka, a co za tym idzie ułatwić operowanie narządami odpowiedzialnymi za mowę.

  • Witamina C dla dzieci, czyli kiedy należy rozpocząć suplementację i czy w ogóle warto to robić?
  • Witaminy dla dzieci. Czy należy podawać preparaty witaminowe dziecku?
  • Odruch Babińskiego: co to takiego? Czy stanowi on powód do niepokoju?

    Odruch Babińskiego: co to takiego? Czy stanowi on powód do niepokoju?

    Odruch Babińskiego, zwany także objawem Babińskiego, to jeden z podstawowych odruchów neurologicznych sprawdzanych podczas badania małych dzieci. Uznawany jest za odruch fizjologiczny do około 3. roku życia. Po tym czasie jego występowanie traktuje się jako przesłankę uszkodzenia struktur mózgowych.

  • Zwroty grzecznościowe. Jak poprawnie je stosować?

    Zwroty grzecznościowe. Jak poprawnie je stosować?

    Zwroty grzecznościowe to kilka prostych słów, które ułatwi nam życie. Stosując je zawsze, bez względu na sytuację, zyskamy szacunek i uznanie w oczach naszych rozmówców. Do najprostszych i najbardziej pożądanych zwrotów grzecznościowych należą słowa, których uczymy się we wczesnym dzieciństwie. Trafiają one do naszego słownika jako jedne z pierwszych. Są to nieśmiertelne: dziękuję, przepraszam i proszę. Te trzy magiczne słowa są nam w stanie otworzyć niemal każde drzwi i pozyskać sympatię większości osób. Nigdy nie zapominajmy ich używać.

  • Rebusy dla dzieci - kreatywna metoda spędzania czasu wolnego

    Rebusy dla dzieci - kreatywna metoda spędzania czasu wolnego

    Rebusy dla dzieci to doskonała metoda na spędzanie wolnego czasu. Ferie, wakacje, dni wolne od zajęć przedszkolnych i szkolnych to czas, który dzieci w większości spędzają w domu. Wolne chwile poświęcają głównie na odpoczynek i zabawę. Jak spędzają wolne dni od szkoły? W przeważającej mierze korzystając z dobrodziejstw technologicznych: komputerów, smartfonów, tabletów itp. Tak wykorzystany czas jednak niekorzystnie wpływa na ich wzrok, postawę, ale równieżna zdolności społeczne. Dzieci coraz więcej czasu spędzają bowiem sam na sam z urządzeniami elektronicznymi, zamiast nawiązywać kontakty rówieśnicze i spędzać czas aktywnie. Rodzice muszą zaangażować się w organizowanie wolnego czasu swoim pociechom - to zaprocentuje w przyszłości. Jak zachęcić dzieci do innych posobów spędzania czasu?

  • Jak pozbyć się trądziku? Pielęgnacja cery trądzikowej

    Jak pozbyć się trądziku? Pielęgnacja cery trądzikowej

    Jak pozbyć się trądziku? To pytanie dręczy wiele osób dotkniętych tym problemem. Trądzik to schorzenie skóry, które nieodmiennie kojarzy nam się z osobami młodymi, zwłaszcza w wieku pokwitaniowym. Jednak coraz częściej problem ten dotyka także osób dojrzałych. Co to w ogóle jest trądzik? Jest to schorzenie skóry, które polega na nadmiernym pobudzeniu produkcji gruczołów łojowych. Skutkiem tego na twarzy, szyi, plecach często występują nieestetyczne zaskórniki, grudki i krosty, które bywająą dość bolesne. Jak walczyć z trądzikiem?

  • Opis przyrody w 'Panu Tadeuszu'. Opisy jako integralna część mickiewiczowskiej epopei

    Opis przyrody w "Panu Tadeuszu". Opisy jako integralna część mickiewiczowskiej epopei

    Opis przyrody w "Panu Tadeuszu" stanowi integralną część epopei. Już w inwokacji autor odwołuje się do pozostającego w jego pamięci krajobrazu litewskiego, który jest ważną częścią jego osobistych, dziecięcych wspomnień. W tekście pojawia się jeszcze więcej fragmentów, pozwalających czytelnikowi bardzo szczegółowo wyobrazić sobie miejsca, w których rozgrywa się akcja poematu. Opisy przyrody doskonale łączą kolejne wątki utworu i pozwalają choć na chwilę oderwać się od trudnych tematów narodowych podejmowanych przez Adama Mickiewicza.

  • Biurko dla dziecka. Jak wybrać odpowiedni mebel dla naszego dziecka?

    Biurko dla dziecka. Jak wybrać odpowiedni mebel dla naszego dziecka?

    Biurko dla dziecka pojawia się wcześniej czy później, w każdym domu. Przeważnie dzieje się to kiedy maluch rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą. Wówczas wyposażony w podręczniki, książki i zeszyty rusza w swoją edukacyjną podróż. Jasne jest jednak, że na naukę i odrabianie lekcji będzie musiał poświęcić sporo czasu w domu. Aby proces edukacyjny odbywał się w odpowiednich warunkach, warto zorganizować dziecku kącik, w którym najważniejszą rolę odgrywać będzie właśnie biurko. Jakie biurko wybrać?

  • Pościel dla niemowlaka. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

    Pościel dla niemowlaka. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

    Pościel dla niemowlaka to jeden z pierwszych zakupów kobiet, które dowiadują się, że zostaną mamami. Radość ze zbliżających się narodzin sprawia, że chcemy mieć wszystko pięknie przygotowane na przybycie do domu nowego członka rodziny. Jako, że początkowo niemowlę sporo czasu spędza śpiąc, mamy ze szczególną pieczałowitością szykują łóżeczko i wszystko co jest ich zdaniem niezbędne do zapewnienia maluchowi komfortowych warunków snu. Kiedy w domu pojawi się już łóżeczko i odpowiedni materac, przychodzi czas na wybór pościeli. Jaka będzie odpowiednia dla niemowlaka?

  • Leki w ciąży. Jakie preparaty możemy stosować w czasie ciąży?

    Leki w ciąży. Jakie preparaty możemy stosować w czasie ciąży?

    Leki w ciąży to temat, który powraca dość często. Dzieje się tak dlatego, że kobiety w ciąży są bardziej podatne na różnego rodzaju dolegliwości: łatwiej "łapią" infekcje w sezonie grypowym, częściej mają bóle kostno-stawowe czy kłopoty z układem pokarmowym. Jak sobie radzić skoro z reguły leki są zakazane do stosowania przez kobiety w ciąży? Jak się okazuje nie wszystkie leki są zabronione. W zależności od przypadłości istnieją na rynku specyfiki, które dedykowane są paniom w ciąży. Nim jednak po nie sięgniemy zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

  • Objawy niedoboru magnezu. Jak sobie z nim radzić? Suplementy to nie jedyne rozwiązanie!

    Objawy niedoboru magnezu. Jak sobie z nim radzić? Suplementy to nie jedyne rozwiązanie!

    Objawy niedoboru magnezu można czasami zaobserwować bez wykonywania żadnych badań. Hipomagnezemia, bo tak fachowo określa się stan, kiedy w organizmie występuje niedobór magnezu, może dawać powszechnie znane efekty jak skurcze mięśni czy drganie powieki. Jak zabezpieczyć się przed powstaniem takiego stanu? Skąd czerpać pełnowartościowy, łatwo przyswajalny magnez?

  • MPV: morfologia krwi. Jakie są normy przy badaniu mpv?

    MPV: morfologia krwi. Jakie są normy przy badaniu mpv?

    MPV morfologia jest badaniem podstawowym, które każdy dorosły człowiek powinien wykonywać profilaktycznie przynajmniej raz w roku. MPV to parametr, który odnosi się do płytek krwi i na podstawie tego badania możemy stwierdzić występowanie w naszym organizmie małopłytkowości lub nadpłytkowości. Pamiętajmy, że regularne badanie pozwala odkryć wiele schorzeń na etapie, kiedy możemy doprowadzić do całkowitego wyleczenia.

  • Hermafrodytyzm, czyli obojnactwo. Jak się objawia? Jak przebiega leczenie?

    Hermafrodytyzm, czyli obojnactwo. Jak się objawia? Jak przebiega leczenie?

    Hermafrodytyzm to pojęcie, które większości z nas kojarzy się ze ślimakami. Bo kto z nas nie słyszał o tym, że właśnie te stworzenia są obupłciowe i zapładniają się krzyżowo. Taka przypadłość może jednak także dotykać ludzi. W organizmie człowieka występują wówczas gruczoły odpowiedzialne za produkcję komórek rozrodczych żeńskich i męskich. Jak to możliwe? Poniżej znajdziesz kilka faktów dotyczących hermafrodytyzmu.

  • Śmierć łóżeczkowa. Co to jest SIDS i jakie są jego przyczyny?

    Śmierć łóżeczkowa. Co to jest SIDS i jakie są jego przyczyny?

    Śmierć łóżeczkowa to temat, który od kilkunastu lat towarzyszy rodzicom noworodków. Każdy z nas kiedyś słyszał o przypadku nagłej śmierci zdrowego noworodka. Śmierć łóżeczkowa jest jedną z niewyjaśnionych do końca zagadek medycznych. Istnieją jedynie teorie, które wskazują na prawdopodobne przyczyny występowania SIDS. Miejmy nadzieję, że rozwój nauki pozwoli w niedługim czasie potwierdzić, co jest przyczyną występowania nagłej śmierci łóżeczkowej.

  • Toksoplazmoza w ciąży. Czym objawia się toksoplazmoza?

    Toksoplazmoza w ciąży. Czym objawia się toksoplazmoza?

    Toksoplazmoza - to słowo kojarzy się nieodmiennie ze schorzeniem wywoływanym przez koty. I owszem jest w tym trochę prawdy. Jednak toksoplazmoza to dużo bardziej skomplikowane schorzenie, które może być bardzo niebezpieczne dla człowieka. Szczególnie zwraca się uwagę na to, aby kobiety w ciąży wytrzegały się zakażenia toksoplamozą, bo może być to niebezpieczne dla prawidłowego rozwoju płodu.

  • Potówki u niemowlaka. Sprawdzone sposoby na swędzące wypryski

    Potówki u niemowlaka. Sprawdzone sposoby na swędzące wypryski

    Potówki u niemowlaka mogą być wywoływane przez kilka czynników. Przede wszystkim niemowlaki urodzone latem ze względu na panujące upały, często dostają wysypek. Drugim najczęstszym powodem potówek u niemowlaków jest ich przegrzewanie. Co zrobić, aby uniknąć potówki u dziecka? Jak postępować, kiedy potówka mimo wszystko pojawi się?

Copyright © Agora SA