-
Pierwsze skrzypce to dobry pomysł na komunijny prezent. Czy pomogą wystartować w konkursie skrzypcowym?
Rodzice, zapisując dziecko do szkoły muzycznej nie zawsze wiedzą, że nauka gry na instrumencie wymaga wielu poświęceń. Często nie zdają sobie sprawy z tego, że kupno czy wypożyczenie instrumentu, na którym dziecko będzie ćwiczyć, to dopiero początek jego muzycznej drogi.
-
Piosenki wielkanocne: przekonaj się, co warto śpiewać z dzieckiem podczas przygotowań do świąt
Piosenki wielkanocne nie cieszą się aż tak wielką popularnością, jak piosenki bożonarodzeniowe. W stacjach radiowych z reguły próżno szukać piosenek traktujących o nadchodzących Świętach Wielkiej Nocy. Jednak w przedszkolach, szkołach i domach w okresie poprzedzającym Wielkanoc często wybrzmiewają piosenki o tematyce wielkanocnej. Warto je poznać.
-
"Nie-Boska komedia" Zygmunta Krasińskiego [opracowanie, streszczenie, bohaterowie]
"Nie-Boska komedia" jest dramatem romantycznym, napisanym przez Zygmunta Krasińskiego w 1833 roku (choć wydanym dwa lata później). Utwór ten znajduje się na liście lektur obowiązkowych, które uczeń powinien znać w całości, przygotowując się do egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Przypominamy, o czym jest "Nie-Boska komedia".
-
"Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego [streszczenie, geneza, bohaterowie, czas i miejsce akcji]
"Syzyfowe prace" to powieść Stefana Żeromskiego, w której odwołuje się on do własnych przeżyć i przemyśleń oraz doświadczeń życiowych. Utwór ten jest lekturą obowiązkową dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej.
-
"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej - streszczenie, problematyka, bohaterowie, czas i miejsce akcji
"Nad Niemnem" to powieść społeczno-obyczajowa Elizy Orzeszkowej, której znajomość sprawdzana jest przez nauczycieli szkół ponadpodstawowych podczas zajęć, może się jednak również przydać na egzaminie maturalnym z języka polskiego. Przybliżamy, o czym opowiada autorka w "Nad Niemnem".
-
''Potop'' Henryka Sienkiewicza - streszczenie pomoże przypomnieć sobie lekturę [bohaterowie, czas i miejsce akcji, problematyka]
''Potop'' to druga z powieści wchodzących w skład Trylogii Henryka Sienkiewicza. Opowiada o XVII-wiecznym potopie szwedzkim i powinien znać ją w całości każdy uczeń szkoły ponadpodstawowej podchodzący do egzaminu dojrzałości z języka polskiego na poziomie podstawowym.
-
"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego - o czym jest? Streszczenie, bohaterowie, wizja szklanych domów
"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego to powieść, którą powinien znać każdy abiturient, podchodzący do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. Przygotowując się do omawiania lektury na zajęciach czy też do egzaminu dojrzałości warto sięgnąć do własnych notatek lub gotowego opracowania.
-
"Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego - streszczenie, bohaterowie, problematyka
''Odprawa posłów greckich'' to lektura obowiązkowa, którą uczeń przygotowujący się do egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym powinien znać w całości. Oznacza to, że konieczne jest nie tylko zapoznanie się z utworem Jana Kochanowskiego, ale też przeanalizowanie i zrozumienie jego problematyki.
-
"Gloria victis" Elizy Orzeszkowej - streszczenie, czas i miejsce akcji, bohaterowie, problematyka
"Gloria victis" to nowela Elizy Orzeszkowej wieńcząca zbiór opowiadań pod tym samym tytułem. Podobnie jak pozostałe historie w zbiorze, opowiada o wydarzeniach powstania styczniowego. Nie jest jednak wnikliwym sprawozdaniem historycznym. Sprawdzamy, co Eliza Orzeszkowa chciała przekazać czytelnikowi w "Gloria victis".
-
"Zemsta" Aleksandra Fredry [streszczenie, bohaterowie, plan wydarzeń]
"Zemsta" Aleksandra Fredry to jedna z lektur, które każdy uczeń szkoły podstawowej powinien poznać. Uchodzi dziś za jedną z najlepszych polskich komedii, a niektóre kwestie wypowiadane przez jej bohaterów funkcjonują wciąż w języku potocznym.
-
''Bogurodzica'' - tekst, interpretacja, czas powstania
''Bogurodzica'' jest jednym z utworów poetyckich, które mogą pojawić się na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. Każdy abiturient podchodzący do egzaminu dojrzałości z języka ojczystego powinien zatem znać tekst tej średniowiecznej pieśni religijnej i umieć go zinterpretować.
-
"Konrad Wallenrod" Adama Mickiewicza [streszczenie, bohaterowie, plan wydarzeń, opracowanie]
"Konrad Wallenrod" uważany jest za jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Mickiewiczowska powieść poetycka ukazuje skomplikowane dzieje wewnętrznych konfliktów bohaterów, a z racji swej konstrukcji stanowi dla czytelnika swoistą zagadkę, której rozwiązanie trzymane jest w tajemnicy niemal do samego końca.
-
"Romeo i Julia" Williama Szekspira [streszczenie, plan wydarzeń, bohaterowie]
"Romeo i Julia" to słynny dramat stworzony przez angielskiego pisarza, Williama Szekspira. Historia nieszczęśliwej miłości młodych ludzi pochodzących z dwóch zwaśnionych rodów od lat porusza serca i umysły kolejnych pokoleń czytelników. Jest też lekturą w szkołach ponadpodstawowych.
-
"Reduta Ordona" Adama Mickiewicza [streszczenie, gatunek, geneza, bohaterowie]
"Reduta Ordona" to lektura obowiązkowa, której znajomość konieczna jest do poprawnego wypełnienia arkusza egzaminacyjnego podczas egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Przybliżamy wiersz Adama Mickiewicza w ramach powtórki do egzaminu.
-
Piosenki wielkanocne - czy znasz je wszystkie?
Piosenki wielkanocne są zdecydowanie mniej popularne niż kolędy i pastorałki, są jednak równie melodyjne, radosne i wpadające w ucho. Warto więc znać chociaż kilka z nich, by mogły nam towarzyszyć na przykład przy świątecznych porządkach czy wspólnym malowaniu pisanek. Sprawdzamy, jakie wielkanocne piosenki powinny się szczególnie spodobać najmłodszym.
-
Laurka dla dziadka - ciekawe pomysły na najpiękniejsze laurki na Dzień Dziadka
Laurka dla dziadka to najpiękniejszy prezent, jaki może sobie wymarzyć dziadek w dniu swojego święta. Pierwsze dwie dekady stycznia to czas, kiedy najmłodsi z ogromnym zaangażowaniem oddają się rękodziełu - właśnie po to, by obdarować dziadka w dniu jego święta jedyną i niepowtarzalną laurką.
-
Laurka dla babci: jak przygotować upominek, który wzruszy babcię do łez?
Laurka dla babci to jedna z najczęściej wykonywanych prac plastycznych w pierwszej połowie stycznia. Obchodzony 21 stycznia Dzień Babci jest okazją do złożenia życzeń seniorce rodu przez jej ukochane wnuczęta. Żaden prezent nie jest się w stanie równać z własnoręcznie wykonaną laurką dla babci.
-
Jak zrobić skrzata? Prosty przepis na bożonarodzeniową dekorację
Przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia wiele osób zastanawia się, jak zrobić skrzata, który stanie się oryginalną ozdobą domu. Obok wieńców adwentowych, stroików bożonarodzeniowych, wszechobecnych mikołajów czy kolorowych lampionów, to właśnie świąteczne skrzaty są idealną dekoracją na ten wyczekiwany przez wielu czas.
-
Jak zrobić kartkę świąteczną? 4 pomysły na wyjątkowe świąteczne kartki DIY
Zbliża się Boże Narodzenie - jak zrobić kartkę świąteczną, która spodoba się obdarowanej nią osobie? Pamiętajmy, że do wykonania bożonarodzeniowej kartki z życzeniami nie trzeba mieć wybitnych zdolności plastycznych czy manualnych. Liczy się dobry pomysł i wspólnie spędzony na przygotowaniu kartki świątecznej czas.
-
Przysłowia o zimie: sprawdź, ile z nich znasz
Przysłowia o zimie to z reguły ludowe mądrości, które opierają się na obserwacjach przyrody poczynionych przez naszych przodków. Często stanowią one rodzaj drogowskazów, niejednokrotnie przepowiadają lub tłumaczą określone zjawiska pogodowe. Choć ludowe powiedzenia nie są poparte badaniami naukowymi czy wiedzą meteorologów - absolutnie nie należy ich lekceważyć.