Katarzyna Kaleta

Magister sztuki. Absolwentka podyplomowych studiów mistrzowskich w zakresie gry na skrzypcach. Nauczyciel dyplomowany z 20-letnim stażem. Specjalizuje się w tekstach o tematyce kulturalnej, ale nie tylko. Lubi zdobywać wiedzę.

Wprowadza dzieci i młodzież w tajniki gry na skrzypcach oraz świat muzyki kameralnej. Czynny muzyk orkiestry symfonicznej. Odkąd pamięta - interesowała ją muzyka, literatura i matematyka. Laureatka olimpiad matematycznych, wybrała jednak ścieżkę edukacji artystycznej. Słowem posługuje się zawodowo i prywatnie. Jest pomysłodawczynią i motorem wielu projektów i działań muzycznych. Z gazeta.pl związana jest od lipca 2020 roku. Do tworzonych przez siebie tekstów podchodzi podobnie, jak do swych uzdolnionych artystycznie uczniów: z pokorą i szacunkiem.

  • Piosenki wielkanocne: przekonaj się, co warto śpiewać z dzieckiem podczas przygotowań do świąt
  • 'Nie-Boska komedia' Zygmunta Krasińskiego [opracowanie, streszczenie, bohaterowie]

    "Nie-Boska komedia" Zygmunta Krasińskiego [opracowanie, streszczenie, bohaterowie]

    "Nie-Boska komedia" jest dramatem romantycznym, napisanym przez Zygmunta Krasińskiego w 1833 roku (choć wydanym dwa lata później). Utwór ten znajduje się na liście lektur obowiązkowych, które uczeń powinien znać w całości, przygotowując się do egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Przypominamy, o czym jest "Nie-Boska komedia".

  • 'Syzyfowe prace' Stefana Żeromskiego [streszczenie, geneza, bohaterowie, czas i miejsce akcji]
  • 'Nad Niemnem' Elizy Orzeszkowej - streszczenie, problematyka, bohaterowie, czas i miejsce akcji
  • ''Potop'' Henryka Sienkiewicza - streszczenie pomoże przypomnieć sobie lekturę [bohaterowie, czas i miejsce akcji, problematyka]
  • 'Przedwiośnie' Stefana Żeromskiego - o czym jest? Streszczenie, bohaterowie, wizja szklanych domów
  • 'Odprawa posłów greckich' Jana Kochanowskiego - streszczenie, bohaterowie, problematyka
  • 'Gloria victis' Elizy Orzeszkowej - streszczenie, czas i miejsce akcji, bohaterowie, problematyka
  • 'Zemsta' Aleksandra Fredry [streszczenie, bohaterowie, plan wydarzeń]
  • ''Bogurodzica'' - tekst, interpretacja, czas powstania

    ''Bogurodzica'' - tekst, interpretacja, czas powstania

    ''Bogurodzica'' jest jednym z utworów poetyckich, które mogą pojawić się na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. Każdy abiturient podchodzący do egzaminu dojrzałości z języka ojczystego powinien zatem znać tekst tej średniowiecznej pieśni religijnej i umieć go zinterpretować.

  • 'Konrad Wallenrod' Adama Mickiewicza [streszczenie, bohaterowie, plan wydarzeń, opracowanie]
  • 'Romeo i Julia' Williama Szekspira [streszczenie, plan wydarzeń, bohaterowie]
  • 'Reduta Ordona' Adama Mickiewicza [streszczenie, gatunek, geneza, bohaterowie]
  • Piosenki wielkanocne - czy znasz je wszystkie?

    Piosenki wielkanocne - czy znasz je wszystkie?

    Piosenki wielkanocne są zdecydowanie mniej popularne niż kolędy i pastorałki, są jednak równie melodyjne, radosne i wpadające w ucho. Warto więc znać chociaż kilka z nich, by mogły nam towarzyszyć na przykład przy świątecznych porządkach czy wspólnym malowaniu pisanek. Sprawdzamy, jakie wielkanocne piosenki powinny się szczególnie spodobać najmłodszym.

  • Laurka dla dziadka - ciekawe pomysły na najpiękniejsze laurki na Dzień Dziadka
  • Laurka dla babci: jak przygotować upominek, który wzruszy babcię do łez?

    Laurka dla babci: jak przygotować upominek, który wzruszy babcię do łez?

    Laurka dla babci to jedna z najczęściej wykonywanych prac plastycznych w pierwszej połowie stycznia. Obchodzony 21 stycznia Dzień Babci jest okazją do złożenia życzeń seniorce rodu przez jej ukochane wnuczęta. Żaden prezent nie jest się w stanie równać z własnoręcznie wykonaną laurką dla babci.

  • Jak zrobić skrzata? Prosty przepis na bożonarodzeniową dekorację

    Jak zrobić skrzata? Prosty przepis na bożonarodzeniową dekorację

    Przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia wiele osób zastanawia się, jak zrobić skrzata, który stanie się oryginalną ozdobą domu. Obok wieńców adwentowych, stroików bożonarodzeniowych, wszechobecnych mikołajów czy kolorowych lampionów, to właśnie świąteczne skrzaty są idealną dekoracją na ten wyczekiwany przez wielu czas.

  • Jak zrobić kartkę świąteczną? 4 pomysły na wyjątkowe świąteczne kartki DIY

    Jak zrobić kartkę świąteczną? 4 pomysły na wyjątkowe świąteczne kartki DIY

    Zbliża się Boże Narodzenie - jak zrobić kartkę świąteczną, która spodoba się obdarowanej nią osobie? Pamiętajmy, że do wykonania bożonarodzeniowej kartki z życzeniami nie trzeba mieć wybitnych zdolności plastycznych czy manualnych. Liczy się dobry pomysł i wspólnie spędzony na przygotowaniu kartki świątecznej czas.

  • Przysłowia o zimie: sprawdź, ile z nich znasz

    Przysłowia o zimie: sprawdź, ile z nich znasz

    Przysłowia o zimie to z reguły ludowe mądrości, które opierają się na obserwacjach przyrody poczynionych przez naszych przodków. Często stanowią one rodzaj drogowskazów, niejednokrotnie przepowiadają lub tłumaczą określone zjawiska pogodowe. Choć ludowe powiedzenia nie są poparte badaniami naukowymi czy wiedzą meteorologów - absolutnie nie należy ich lekceważyć.

  • Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Nie tylko niedźwiedź i jeż [ZDJĘCIA]

    Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Nie tylko niedźwiedź i jeż [ZDJĘCIA]

    Wraz z nadchodzącą zimą warto dowiedzieć się, jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy. Co prawda w zimowym lesie można spotkać wiele gatunków, które mimo zimy są wciąż aktywne. Jednak nasze otoczenie skrywa mnóstwo miejsc, w których chowają się na zimę gatunki, które zasypiają, by przeżyć. Sprawdzamy więc, które zwierzęta zapadają w sen zimowy.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.