Zuzia Ałdycka

Pracuję w Agorze od 2012 r. Od 2023 jestem red. nacz eDziecko.pl. Chcę zmieniać oblicze parentingu w polskim internecie. Szukam ludzkich historii, pokazuję prawdziwą twarz rodzicielstwa. Z wykształcenia logopedka. Mama dwójki dzieci.

Dziennikarką zostałam praktycznie zaraz po studiach. Choć planowałam być logopedką albo nauczycielką polskiego (zgodnie ze swoim wykształceniem), pisanie jednak skradło moje serce. Zaczynałam w serwisie Plotek.pl, ale od kiedy zostałam mamą przeszłam do redakcji eDziecka, której od 2023 jestem redaktorką naczelną. Pasjonują mnie ludzkie historie, uwielbiam wchodzić poza schemat, pisać o tym, co nas rodziców uwiera, jak i cieszy. Zależy mi, aby nasz serwis był blisko Waszych problemów, pokazywał oblicze rodzicielstwa bez lukru, ale jednocześnie dostarczał rozrywki zmęczonym mamom i tatom. Napisz do mnie zuzanna.aldycka@agora.pl

Zuzia Ałdycka
  • 'Nastolatki łżą' i nie przestaną tego robić. Jest sześć typów kłamstwa. Jedno dla zaawansowanych

    "Nastolatki łżą" i nie przestaną tego robić. Jest sześć typów kłamstwa. Jedno dla zaawansowanych

    Dojrzewanie jest teatrem, a nastolatki - świetnymi aktorami. Tak samo jak mafiosi lubią mówić: "Przysięgam na życie mojej matki". Czy wy, drodzy rodzice, też jesteście regularnie zapraszani na podobne przedstawienia w rozgrywające się na deskach domowego teatru? Jeśli twierdzicie, że nie, to po prostu daliście się nabrać. Niezależnie od odpowiedzi lepiej przeczytajcie, jak na sześć różnych sposobów rozgrywają rodziców nastolatkowie. Poniższy fragment pochodzi z książki bestsellerowej książki "Pomocy, mam w domu nastolatka!" Raymonda Kluuna (Grupa Wydawnicza Foksal).

  • 'Brudno, śmierdzi i są pluskwy'. By być częścią ich pasji, rodzice nie potrzebują biletu

    "Brudno, śmierdzi i są pluskwy". By być częścią ich pasji, rodzice nie potrzebują biletu

    - Ludzie są uprzedzeni do pociągów. Brudno, śmierdzi, pluskwy na siedzeniach. A pociągi to coś więcej - mówi mi Kamil, ojciec małego pasjonata kolei. Maciej zaciska pięść, a Ania wyznaje, że tak naprawdę straciła dom. Przez zgrzytanie zębów, smutek i niewiarę, przebija się jednak wyjątkowe uczucie, które zdaniem wielu, już dawno umarło. To miłość do kolei. Choć czasem nie ich własna.

  • Ping-pong czy telefon. Co jest bardziej szkodliwe dla mózgu? 'Warto posłuchać argumentów naukowych'

    Ping-pong czy telefon. Co jest bardziej szkodliwe dla mózgu? "Warto posłuchać argumentów naukowych"

    Kwintesencja zła, szpetny morderca dziecięcej niewinności, zapluty krzewiciel wszelkiej deprawacji - jeśli jesteś rodzicem, to pewnie wiesz, o czym mowa: o smartfonie, który "zamienia dziecko w aroganckiego potwora". Choć nasz mózg podpowiada nam najczarniejsze scenariusze w kwestii wpływu technologi na młode pokolenia, warto dopuścić do siebie coś więcej niż falę emocji, dajmy na to... argumenty naukowe? Tych dostarczył w rozmowie z eDzieckiem doktor Dean Burnett, neuronaukowiec i autor takich bestsellerów jak: "Gupi muzg" czy najnowszego "Dlaczego rodzice tak się czepiają twojego telefonu i co z tym zrobić".

  • Widzieli przemoc i nie reagowali. 'To u nich normalna patologia'

    Widzieli przemoc i nie reagowali. "To u nich normalna patologia"

    - Żadne reagowanie nie jest reagowaniem "na wyrost". (...) Ponad połowa osób nie reaguje na przemoc fizyczną czy psychiczną, dlatego tak ważne jest reagowanie, by budować odpowiednie wzorce postępowania - mówi eDziecku Joanna Kopycka z działu badawczego Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - Każda reakcja to znak dla sprawcy przemocy, że (...) dziecko nie jest jego własnością, a obywatelem, o którego bezpieczeństwo należy dbać tak samo jak o osoby dorosłe, które doświadczają przemocy.

  • Jak reagować na przemoc wobec dzieci? Te zdania to 'gotowce', które możesz powiedzieć

    Jak reagować na przemoc wobec dzieci? Te zdania to "gotowce", które możesz powiedzieć

    Jestem w parku. Obok tzw. typowy meltdown. Dziecko nie chce do domu, rodzic ma inne zdanie. Trwają pertraktacje, wjeżdżają argumenty większego kalibru. Chłopiec rzuca się na ziemię, płacze, krzyczy. Matka tłumaczy. Po kilkunastu minutach wstaje. Cedzi przez zęby: to ja sobie idę, a ty tu zostaniesz sam. Dziecko płacze jeszcze bardziej, tym razem na jego twarzy nie ma złości. Jest strach, że mama go zostawia. Wstała i poszła, maluch pobiegł za nią. Co jest nie tak z tą sytuacją? Jeśli nie wiesz, lepiej przeczytaj ten tekst.

  • Dołącz do apelu przeciwko przemocy wobec dzieci. Podpisz manifest

    Dołącz do apelu przeciwko przemocy wobec dzieci. Podpisz manifest

    Każdego roku w Polsce około 30 dzieci traci życie w wyniku przemocy doświadczanej ze strony najbliższych, a ponad 79 proc. dzieci i młodzieży przynajmniej raz w swoim życiu zetknęło się z przemocą lub zaniedbaniem. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na Rzecz Ochrony Dzieci wzywają do solidarności z osobami pokrzywdzonymi i apelują o podpisanie manifestu sprzeciwiającego się przemocy wobec dzieci w Polsce.

  • Rusza kampania 'Dzieciństwo bez przemocy'. Kościół też się włączył. Listownie
  • Co zrobić, aby rodzina czuła się szczęśliwsza. Psychologowie mają sposób. Wystarczy pół godzinny dziennie

    Co zrobić, aby rodzina czuła się szczęśliwsza. Psychologowie mają sposób. Wystarczy pół godzinny dziennie

    Nowe badanie Play Well Grupy LEGO na Polskę dowodzi, że jedna na pięć rodzin (17 proc. ) nigdy nie bawi się razem, mimo że aż 83 proc.rodziców rozumie, jak ważna jest zabawa dla rodzinnego szczęścia. Grupa LEGO pragnie ponownie podkreślić znaczenie zabawy w życiu rodzinnym, zapraszając do udziału w globalnej kampanii "Zabawa jest Twoją Supermocą" oraz inicjatywie "Pół Godziny dla Rodziny". Badanie przeprowadzone na polskich respondentach ujawniło, że rodziny, które spędzają czas na wspólnej zabawie, czują się szczęśliwsze niż te, które tego nie robią. Aż 96 proc. dzieci twierdzi, że zabawa jest kluczowa dla ich szczęścia, a 97 proc. rodziców widzi w niej przestrzeń do nauki na błędach. Wspólna zabawa jest także świetnym sposobem na poprawę komunikacji - zauważa to aż 89 proc. rodziców, a 87 proc. dostrzega w niej czas na wzmacnianie rodzinnych więzi.

  • Idą do łóżka, a po chwili wstają z płaczem. Psycholożka: Ważne co, działo się za dnia

    Idą do łóżka, a po chwili wstają z płaczem. Psycholożka: Ważne co, działo się za dnia

    Przespana noc to w rodzicielskiej rzeczywistości coś na kształt Świętego Graala. Każdy kiedyś słyszał, że istnieje, ale nikt nigdy nie doświadczył. Przynajmniej na początku. Z czasem (niestety dość długim) noce stają się spokojniejsze. Ale tu znów pojawia się pułapka. Chodzi o złe sny, koszmary i lęki nocne, które nawet u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym spędzają sen z powiek i nie jest to tylko przenośnia.

  • Nie mów dziecku, że jest mądre! Wielu rodziców popełnia ten błąd w dobrej wierze

    Nie mów dziecku, że jest mądre! Wielu rodziców popełnia ten błąd w dobrej wierze

    Patrzymy na nasze dziecko i widzimy oczywisty ideał - piękne, mądre, zdolne, utalentowane. Dlaczego by mu tego nie komunikować na każdym kroku, wszak nasi rodzice tak rzadko zapewniali nas o naszej wyjątkowości i tak bardzo nam tego brakowało, prawda? Otóż nieprawda. Dla dobra naszych dzieci warto powściągnąć dobre chęci. Jak tłumaczy eksperta edukacyjna Caroline von St. Ange, pochwała inteligencji ma również ciemne strony.

  • Chmary komarów na Mazowszu. 'Cztery na raz obsiadły dziecko, syn wrócił z 17 bąblami'
  • Nie piórnik czy plecak. Oto prawdziwa wyprawka, którą musisz dać dziecku

    Nie piórnik czy plecak. Oto prawdziwa wyprawka, którą musisz dać dziecku

    "Witaj, szkoło!". Taki napis 2 września zobaczą miliony uczniów w całej Polsce. Czy jednak to będzie miłe spotkanie? Ile dzieci w szkolnych ławach pełni swoje marzenia, a ile poczuje samotność i smutek? Dużo zależy tu od nas, rodziców. Choć tak byłoby łatwiej, to plecak w stylu duńskich influencerek czy markowy strój na wf nie są najważniejszymi elementami wyprawki, w którą powinniśmy wyposażyć nasze dzieci.

  • Być 'mańkutem' w latach 90.? Nie polecam. Mówili: Masz 10 zł, bo jak ty sobie w życiu poradzisz
  • Nie mów do mnie madka. Ani do nikogo innego. Nie przekonasz mnie, że to śmieszne

    Nie mów do mnie madka. Ani do nikogo innego. Nie przekonasz mnie, że to śmieszne

    Tego typu artykuły zwykle zaczynają się od definicji. W tym przypadku należałoby słowem wstępu napisać: "co oznacza termin madka. Według słownika...". Czy jednak jest sens? Moim zdaniem nie. To przecież jeden z tych terminów, którego definicję każdy uważa, że zna najlepiej. Przecież to my sami - użytkownicy internetu - go wymyśliliśmy. Sami wiemy, po co.

  • Na Co Jest Grane Festival zabierz dziecko. Atrakcje dla najmłodszych do wieczora!
  • Katarzyna Glinka o rozstaniu: Uzależniłam się od cierpienia. Stało się moim nałogiem

    Katarzyna Glinka o rozstaniu: Uzależniłam się od cierpienia. Stało się moim nałogiem

    Katarzyna Glinka jest aktorka teatralną i telewizyjną, a także mamą dwóch synów, których wychowuje sama - choć swojego macierzyństwa nie uważa za samotne. "Lata mi uciekały, a ja wciąż tkwiłam w poczuciu krzywdy i wciąż rozpamiętywałam to, co straciłam. Wtedy właśnie pomyślałam, że muszę zacząć patrzeć na to, co mam, a nie w tył" - o swoim wyjątkowym macierzyństwie opowiedziała na łamach książki "Sama. Rozmowy o samotnym macierzyństwie" Anity Sobczak. Fragment publikacji prezentujemy poniżej.

  • 'Córka spytała mnie, czemu pan idzie bez koszulki. Powiedziałam, że jest źle wychowany'
  • Egzamin ósmoklasisty 2024. Język polski [ODPOWIEDZI]

    Egzamin ósmoklasisty 2024. Język polski [ODPOWIEDZI]

    We wtorek 14 maja wystartowały egzaminy ósmoklasisty. Pierwszego dnia - podobnie jak na maturach - uczniowie pisali test z języka polskiego. Musieli odpowiedzieć na zadania zarówno zamknięte jak i otwarte. Proponowany klucz prezentujemy w naszym artykule.

  • Polka wraca do pracy po macierzyńskim i... '45 proc. rekruterów: Matka to ryzyko'

    Polka wraca do pracy po macierzyńskim i... "45 proc. rekruterów: Matka to ryzyko"

    Jaką pracowniczką jest matka Polka? Jak wynika z badania #MotherEmpower przygotowanego na zlecenie Boscha rekruterzy i specjaliści od HR nie szczędzą jej pochwał, jest: empatyczna, odporna na stres, zorganizowana. Mimo tego prawie co druga osoba odpowiedzialna za rekrutację uważa, że zatrudnienie matki to ryzyko dla firmy. Skąd takie dysproporcje?

  • Matura 2024. Matematyka poziom podstawowy [ODPOWIEDZI]