Rzeżucha na Wielkanoc: kiedy i jak wysiać rzeżuchę na święta?

Wielkanoc 2019 już za kilka dni, to najwyższy czas na zabranie się za domową uprawę rzeżuchy. Ta roślinka kojarzy się z wiosennymi świętami, a hoduje się ją naprawdę łatwo. Jak wysiać rzeżuchę, aby cieszyła nas na Wielkanoc?
Zobacz wideo

Rzeżucha na Wielkanoc to coś, co może ozdobić stół, ale być też smacznym dodatkiem np. do jajek. Jej uprawa nie jest skomplikowana, właściwie wszystko, co potrzebujemy to nasiona, resztę mamy w domu.

Uprawa rzeżuchy jest naprawdę prosta:

  • Jak wysiać rzeżuchę? Potrzebujemy nasiona (najlepiej zaopatrzyć się w dwie paczuszki, aby móc wysiać ją dość gęsto), naczynie, w którym będziemy je wysiewać (np. talerzyk lub płaską miseczkę) oraz podłoże - może to być lignina, wata, kilka warstw ręcznika papierowego lub drobna gaza.
  • Co dalej? Do naszego naczynia układamy mokre podłoże (rzeżucha lubi wilgoć), a następnie wysypujemy nasionka. To tyle. Podłoże lepiej namoczyć wcześniej, gdy zrobimy to po rozłożeniu nasion, mogą one rozłożyć się nierównomiernie. Jeśli chcemy zmoczyć je później, lepiej robić to spryskiwaczem niż dużym strumieniem.
  • Kiedy wysiać rzeżuchę, aby zdążyć na święta? Aby nasze naczynko zazieleniło się od rzeżuchy, potrzebujemy około tygodnia. Ile rośnie rzeżucha? Pierwsze nasionka kiełkują już około 2-3 dni po ich wysianiu, ale jeśli chcemy mieć zieloną łączkę, za wysiew warto zabrać się w Niedzielę Palmową (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś - lepiej się pośpiesz, jeśli chcesz, aby twoja rzeżucha była okazała).
 

Jak wysiać rzeżuchę? Praktyczne porady

Rzeżuchę dobrze jest wysiewać na płaskim podłożu, wtedy mamy pewność, że wyrośnie równomiernie. Ta roślina ładnie wygląda też wysiana na podłożu rozłożonym np. na odwróconej miseczce - trzeba tylko pamiętać, aby dokładnie umieścić nasionka. Na takim "górzystym" podkładzie rzeżucha może rosnąć w każdą stronę, jeśli wolimy ład i porządek, wybierzmy jednak coś płaskiego.

Jeśli chcemy uprawiać rzeżuchę, musimy pamiętać, że lubi ona wilgoć. Dobrze, aby podłoże, na którym rośnie pieprzyca siewna (tak, tak właściwie nazywa się rzeżucha) było cały czas mokre. Uwaga! Nie możemy jej przelać, podłoże ma być mokre, ale wody nie może być za dużo, nasiona (a później roślinki) nie mogą w niej pływać.

Rzeżucha lubi ciepło, najlepiej hodować ją na parapecie, gdzie będzie miała dużo światła. Niektórzy przyśpieszają wzrost rzeżuchy umieszczając przykrywając ją np. w foliowej torebce - owszem, rośnie ona wtedy szybciej, jednak łatwo także o pleśń, co nie jest już takie fajne. Nasionka kiełkują już po 2-3 dniach, więc jeśli rzeżuchę zasadzimy odpowiednio wcześniej, będzie ona cieszyła nasze oko na Wielkanoc.

Uprawa rzeżuchy krok po kroku: zobacz zdjęcia>>

Rzeżucha na Wielkanoc: najprostsza ozdoba

Rzeżucha jest jedną z najprostszych do stworzenia wielkanocnych ozdób. Zielona łączka ładnie wygląda sama w sobie, możemy powtykać w nią kurczaczki, zajączki lub malutkie pisanki. Ciekawym pomysłem jest też zasadzenie rzeżuchy w wydmuszce - i tu sposobów jest kilka, umieścić nasionka w jajku na którym domalujemy twarz, rzeżucha będzie wtedy pełniła rolę włosów albo w ozdobionym wcześniej jajku (np. zafarbowanym w łupinach cebuli).

Rzeżucha: coś więcej niż dekoracja

Nie możemy zapominać, że rzeżucha jest nie tylko fajną wielkanocną dekoracją. Możemy ją jeść i wyjdzie nam to na zdrowie. Rzeżucha zawiera witaminy z grupy B, zasmakować w niej powinny kobiety w ciąży (zawiera kwas foliowy). Znajdziemy w niej także witaminę C, która wspiera układ odpornościowy, chrom, jod i siarkę (to ona odpowiada za specyficzny smak). Rzeżucha ma właściwości moczopędne, zwalcza także bakterie, które znajdują się w układzie pokarmowym. Dodawajmy ją więc do wielkanocnych potraw, posypujmy nią jajka, ozdabiajmy sałatki - nie odkładajmy na bok, ale zjadajmy (oczywiście w rozsądnych ilościach).

Więcej o:
Copyright © Agora SA