W co się bawić z dzieckiem? 9 propozycji wielkanocnych zabaw

Wielkanoc przychodzi wraz z wiosną. Wystarczy wyjść z dzieckiem na spacer i rozejrzeć się dookoła, by dostrzec, że życie się odradza. Poza refleksją te święta niosą więc nam wielką dawkę optymizmu. I są świetną okazją do zabawy z maluchem!

Pisanki dla początkujących

Spróbujcie z maluchem ozdobić jajka. Najlepiej sprawdzą się jajka ugotowane na twardo. Możecie też zaopatrzyć się w jajka ze styropianu (sprzedawane w supermarketach i sklepach papierniczych). Jajka można ozdobić farbami i flamastrami, kolorowym papierem albo brokatowym klejem.

Pisanki-kolorowanki

Przygotuj maluchowi kartkę z trzema narysowanymi konturami pisanek. Zaproponuj mu, żeby ozdobił je tak, aby każda była inna. Możesz pokazać dziecku na swojej kartce, jak to zrobić. Wykorzystajcie kredki, farby, skrawki materiałów, kawałki kolorowego papieru.

Dmuchanie na wydmuszki

Jeśli w waszym domu ozdabia się wydmuszki, przygotujcie ich więcej. Będziecie mogli z maluchem sprawdzić, jak są lekkie (i kruche). Połóżcie jedną z nich na stole, usiądźcie naprzeciw siebie i kolejno próbujcie dotoczyć ją, dmuchając (bez użycia rąk), na drugi brzeg, ale tak, żeby nie spadła.

Rzeżuchowe buźki

Jeśli zostało wam jeszcze kilka całych wydmuszek, możecie ozdobić jajka rzeżuchową czuprynką. Świeża zieleń na Wielkanoc symbolizuje odradzające się życie. Jest też piękną, pachnącą i smaczną ozdobą świątecznego stołu. Ostrym nożem przetnij wydmuszkę na pół. Poproś malucha, by ulepił z plasteliny dwie podstawki z zagłębieniem. Następnie połóżcie na nich obie części wydmuszki, tak żeby się nie przewracały, delikatnie wypełnijcie je wilgotną watą i posiejcie w nich nasiona rzeżuchy. Postawcie je w ciepłym, słonecznym miejscu i codziennie podlewajcie. Po kilku dniach wasze jajka zupełnie się zmienią. Kiełkująca rzeżucha utworzy zabawne włosy. Teraz wystarczy tylko na jajkach namalować oczy i usta. I wesołe wielkanocne buźki gotowe!

(Z)ręczna kura

Farbami (do malowania rękami) pomalujcie swoją prawą dłoń. Teraz odbijcie dłoń na kartce (tak, żeby nadgarstek był na dole kartki). Kciuk traktujemy jako głowę kury, a resztę palców - jako ogon. Teraz do kciuka dorysowujemy pastelami dziób, oko i grzebień, na dole nogi, a z tyłu, pod kurą - jajko.

Dziwne jajka

Do tej zabawy będzie potrzebny koszyk z "dziwnymi jajkami" - różnymi przedmiotami kształtem mniej lub bardziej przypominającymi jajko (mogą się tam znaleźć np. kiwi, kasztan, piłka, koralik, ziemniak). Wyciągajcie kolejne "jajka". Jaki mają kolor? Czy są miłe w dotyku? Co mogłoby się z nich wykluć?

Rodzinny mazurek

Lubicie mazurka? Będzie jeszcze smaczniejszy, jeśli przygotujecie go razem z dzieckiem. Może mama lub tata zajmie się pieczeniem "bazy", a maluch zaprojektuje oryginalną dekorację? Możecie wcześniej rozplanować wszystko na kartce albo postawić na spontaniczność i natchnienie małego artysty. Postarajcie się o rozmaite posypki i owoce. Możecie też użyć stopionej czekolady i kolorowego lukru. Załóżcie fartuszki i do dzieła! Nawet jeśli mazurek nie będzie wyglądał zbyt tradycyjnie, na pewno nie zostanie z niego ani okruszyna.

Mięciutki zajączek

Podsuńcie maluchowi szablon szaraka (może być narysowany przez rodziców lub wspólnie obrysowany np. z czekoladowej figurki). Niech spróbuje wylepić zajączka watką lub skrawkami puszystych materiałów. Możecie użyć waszego zajączka, kury, pisanek i innych wielkanocnych ozdób do udekorowania mieszkania.

Wiosna w wazonie

Na przechadzce szukajcie śladów wiosny. Może uda wam się znaleźć gałązkę wierzby z baziami? Włóżcie ją do wazonu. Następnego dnia rano przywitajcie się nimi delikatnie. Jakie są bazie w dotyku? Po szukajcie w domu rzeczy, które są równie mięciutkie i milutkie.

Więcej o: