Życie i zdrowie nie mają wakacji. Jak zapewnić dziecku właściwą ochronę?

Wakacyjne wyjazdy to doskonała okazja do budowania rodzinnych więzi, wspólnego poznawania otaczającego świata, zawierania nowych przyjaźni a przede wszystkim czas odpoczynku i dobrej zabawy. Aby urlop upłynął w dobrej atmosferze, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, nie tylko takich jak ochrona przeciwsłoneczna oraz odpowiednie nawodnienie. Na co jeszcze zwrócić uwagę, by w pełni czuć się bezpiecznie?

W wakacje trudno usiedzieć bezczynnie w domu, kiedy za oknem piękna, słoneczna pogoda zachęca do wyjścia. Na ten czas dzieci czekają cały rok. Należy jednak pamiętać, że to nie zwalnia z obowiązku dbania o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i najbliższych. Zdrowy rozsądek oraz pamiętanie o kluczowych zasadach bezpieczeństwa jest ważne, ale nie zawsze da się ustrzec nieprzewidzianych zdarzeń, co może popsuć najlepiej zaplanowany wyjazd.

Maluch na wakacjach

Najmłodsze dzieci zawsze powinny przebywać pod opieką dorosłych. Maluchy są ciekawskie, ruchliwe i niestety często nieświadome zagrożeń. Dlatego to na barkach rodziców spoczywa obowiązek zapewnienia im bezpieczeństwa w domu, na placu zabaw i w trakcie wyjazdów wakacyjnych. Wiąże się to ze stałą kontrolą nad tym, co dziecko robi oraz na dawaniu dobrego przykładu. Maluchy naśladują swoich opiekunów od najmłodszych lat, dlatego naukę bezpiecznych zachowań dobrze rozpocząć jak najwcześniej.

Życie pisze różne scenariusze. Dlatego warto mieć plan awaryjny na wypadek tego, czego nie da się zaplanować. Należy sobie zdawać sprawę, że nie zawsze bycie przezornym i ostrożnym daje gwarancję uniknięcia nieszczęśliwego wypadku w życiu codziennym, jak i na wakacjach. Urazy takie jak złamania, rany po ugryzieniu, poważne poparzenia, wybity ząb czy nagła wysoka gorączka to bardzo częste przypadki. To właśnie w obliczu takich wyzwań, dobrze jest zapewnić sobie odpowiednią pomoc aby jak najlepiej w razie potrzeby pomóc dziecku. Polisa dla najmłodszych zapewnia praktyczną pomoc rodzicom w nagłych przypadkach i  ułatwia ew. dalsze leczenie dziecka.  Takie ubezpieczenie oprócz  pomocy finansowej czyli wypłaty pieniędzy za zdarzenie wskazane w polisie, zapewnia także pomoc w formie usług medycznych (assistance). Jest to np. konsultacja z lekarzem w miejscu , w którym aktualnie przebywamy, transport medyczny czy rehabilitacja. Dlatego ubezpieczając siebie warto objąć ochroną także dziecko.  

Bezpieczeństwo starszych dzieci

Dzieci w wieku szkolnym mają zdecydowanie większą swobodę podczas wakacji, niż maluchy. Rodzic, mimo że już nie sprawuje całodobowej opieki nad dzieckiem, musi dać mu kredyt zaufania. Starsze pociechy często nawet zostają same w domu, gdy opiekunowie udają się do pracy, wychodzą same do sklepu czy na spotkania z przyjaciółmi. Powinny znać już zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych oraz wiedzieć, jak zachować się w razie wypadku czy niebezpiecznej sytuacji. Przed wyjazdem wakacyjnym należy jednak porozmawiać z dzieckiem i przypomnieć mu o odpowiedzialnym zachowaniu na plaży, basenie, czy górskich szlakach. Jeśli nasz starszak będzie chciał spędzić trochę czasu z dala od rodziców – w gronie kolegów i koleżanek – dobrze jest przypomnieć i ustalić zasady, na jakich może to robić, szczególnie jeśli planuje wycieczki rowerowe, czy korzystanie z hulajnogi.   

Spokojna głowa na urlopie

Wakacje to czas, na który dzieci czekają przez cały rok. Beztroskie dni przynoszą wiele radości, ale niosą ze sobą również pewne ryzyko. Niestety podczas wakacji pociechy narażone są na wiele nieprzewidzianych zdarzeń, w obliczu których warto zapewnić im odpowiednie zabezpieczenie zdrowia i życia. Ubezpieczenie na życie dla dziecka zapewnia wsparcie finansowe i pomoc assistance w przypadku nieszczęśliwych wypadków. Jako przykłady korzyści posiadania ubezpieczenia (w zależności od wybranych opcji) można wymienić:

  • wypłata świadczenia finansowego, np. w razie pobytu dziecka w szpitalu, przeprowadzone operacje, uszczerbek na zdrowiu (np. po poważnym złamaniu czy poparzeniach).
  • wsparcie assistance, czyli usługi medyczne, które zorganizuje i pokryje ich koszt ubezpieczyciel (do ustalonych limitów), np. nocleg opiekuna w szpitalu, rehabilitacja dziecka, transport dziecka do placówki medycznej na ew. badania lub kontrole, prywatne lekcje w sytuacji dłuższej nieobecności w szkole. Pomoc assistance świadczona jest na terenie Polski i dotyczy zdarzeń powstałych również w Polsce.

Warto rozejrzeć się za ubezpieczeniem, które pozwala ubezpieczyć jednocześnie cała rodzinę. Taką możliwość daje np. oferta Warty, gdzie rodzic może ubezpieczyć siebie i dziecko/dzieci na jednej polisie Warta dla Ciebie i Rodziny. To, co ważne to fakt, że ubezpieczenie obejmuje skutki zdarzeń, do których doszło w okresie jego trwania, a nie tylko na wakacjach.     

 

W zależności od potrzeb należy rozważyć najlepszy dla siebie i swojej rodziny wariant. Warta dla Ciebie i Rodziny to polisa, która zawiera w cenie m.in. szeroki zakres usług assistance - pomoc  świadczona na terenie Polski za zdarzenia powstałe również w kraju (Pakiet medyczny Dla Rodziny). Z usług może skorzystać rodzic w razie wypadku czy nagłej choroby dziecka/dzieci. Rodzic może dokupić też pakiet dodatkowy Dziecko, który obejmuje ochroną wszystkie dzieci osoby ubezpieczonej, i zyskać dodatkowe świadczenia w razie zajścia wskazanych zdarzeń.

Fot. Shutterstock

Ubezpieczenie Warta Ochrona jest z kolei kompleksowym ubezpieczeniem na życie, w którym mamy możliwość samodzielnego wyboru zakresu ochrony, dobierając odpowiednio umowy dodatkowe oraz określając wysokość kwoty (tzw. sumy ubezpieczenia), na jaką chcemy się ubezpieczyć. Dziecko może zostać ubezpieczone na jednej polisie z rodzicem w ramach gotowych pakietów – chorobowy oraz wypadkowy. Ubezpieczenie to zawiera także opcję leczenia dziecka za granicą, czyli organizację i pokrycie kosztów nawet do 2 milionów Euro.  

Na wiele sytuacji w życiu nie da się przygotować i ich przewidzieć. Możemy jednak zabezpieczyć się na takie zdarzenia, wykupując polisę ubezpieczeniową.  Zapewnimy sobie tym samym wsparcie finansowe oraz pomoc  specjalistów w trudnych, losowych sytuacjach. Jeśli jeszcze nie posiadamy takiego ubezpieczenia, warto skontaktować się z agentem Warty, który z pewnością dobierze odpowiednią do naszych oczekiwań polisę. Agenta w swojej okolicy znajdziesz na stronie warta.pl

Wakacje to nie czas na zamartwianie się, a jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w całym roku. Niech przebiegną w dobrej atmosferze, bez niechcianych niespodzianek.

Więcej porad dotyczących zdrowia znajdziesz na https://www.warta.pl/porady/praktycznie-o-zdrowiu/.

Materiał promocyjny marki Warta.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.