Wielkie zmiany w małym świecie. Oswajaj dzieci z nowymi sytuacjami - bo odwaga rośnie wtedy, gdy się ją wspiera

Zmierzając w nowe, nieznane rejony życia, dzieci stoją przed wielkimi wyzwaniami. Czy to w towarzystwie opiekuna, czy na własną rękę, nowe sytuacje wymagają od nich odwagi i cierpliwości. Ale nie zapominajmy o roli dorosłych, która polega na wsparciu ich w tym trudnym procesie adaptacji. Umiejętność dostosowania się do zmieniających się okoliczności staje się kluczowym elementem w rozwoju naszych pociech.

Momentem pełnym emocji zarówno dla malucha, jak i dla rodziców jest rozpoczęcie przygody ze żłobkiem. To ważny krok w kierunku samodzielności i rozwijania nowych umiejętności społecznych wymagającym szczególnej adaptacji w poznawaniu i oswajaniu świata, który ich otacza.

Lęk separacyjny

Jest jednym z najbardziej podstawowych wyzwań, z którymi dzieci mogą się zmierzyć podczas adaptacji do nowych sytuacji, jest obawa przed rozłąką z rodzicami. Oswojenie lęku separacyjnego to naturalna część rozwoju, wymagająca jednak wsparcia i zrozumienia ze strony dorosłych.

Początki w żłobku mogą być naprawdę trudne! Dzieci muszą się nauczyć funkcjonować bez rodziców obok, zaufać nowym opiekunom i przyzwyczaić się do zupełnie nowej rzeczywistości. To prawdziwa rewolucja w ich życiu - od nowych smaków potraw po inne zapachy i sposób zasypiania. Dlatego dzieci mogą mieć problemy z jedzeniem, załatwianiem swoich potrzeb czy zasypianiem, o które to sfery do tej pory troszczyli się rodzice w zaciszu przytulnego domu

LEGO DUPLO, materiał promocyjny

Komunikacja a budowanie nowych relacji

Młodsze dzieci, które nie są jeszcze w stanie skutecznie komunikować słowami swoich uczuć i potrzeb, mogą wyrażać frustrację i niepokój poprzez zmiany w zachowaniu, np. płacząc, złoszcząc się lub będąc wycofanym.

Budowanie relacji w żłobku to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla bardziej nieśmiałych dzieci czy tych, które nie miały wcześniej kontaktów z rówieśnikami. Warto pamiętać, że maluchy w tym wieku niekoniecznie chcą jeszcze bawić się razem czy rozmawiać, ale stopniowo uczą się socjalizacji.

Wsparcie dziecka w procesie adaptacji

Kluczową rolę w rozwoju emocjonalnym i społecznym dzieci odgrywa adaptacja do nowych sytuacji. Maluchy uczą się samodzielności i budują kompetencje społeczne, pokonując wyzwania, z którymi się spotykają. Jednak, aby proces ten przebiegał sprawnie, ważne jest odpowiednie przygotowanie i wsparcie emocjonalne, szczególnie w tych pierwszych dniach w żłobku - podkreśla psycholog Dorota Maciejec. Przystosowanie do zmian jest istotnym elementem rozwoju każdego dziecka, dlatego rodzice powinni być wyposażeni w wiedzę i narzędzia, które pomogą im wesprzeć swoje pociechy. Cierpliwość, zrozumienie i wsparcie są niezbędne dla maluchów w oswajaniu się z nowymi warunkami. Wspólne zabawy i aktywności mogą być bardzo pomocne w procesie adaptacji – przyzwyczajaniu się do wielkich zmian w ich małym świecie.

LEGO DUPLO, materiał promocyjny
  • Doświadczenia przebywania z innymi dorosłymi – zanim maluch pójdzie do żłobka, warto zapewnić mu kontakt z innymi dorosłymi, na przykład krewnymi czy przyjaciółmi rodziny. Dzięki wspólnej zabawie czy krótkim okresom opieki z innymi dziecko uczy się, że może czuć się bezpiecznie nie tylko z rodzicami. To przygotuje je lepiej do adaptacji w nowym środowisku żłobka.
  • Spotkania adaptacyjne – to kluczowy element w procesie adaptacji dziecka w żłobku. Dzięki nim maluch stopniowo oswoi się z nowym otoczeniem, ludźmi i codzienną rutyną, co znacząco zminimalizuje stres związany z rozstaniem z rodzicem i dostosowaniem do nowej grupy. Regularne i starannie zaplanowane wizyty zapewnią dziecku możliwość interakcji z przyszłymi opiekunami i rówieśnikami w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach.
  • Bajkoterapia – jest skutecznym narzędziem wspierającym proces adaptacji dziecka do nowych sytuacji. Dzięki bajkom maluchy w wieku żłobkowym lub przedszkolnym mogą lepiej zrozumieć i zaakceptować nadchodzące zmiany, identyfikując się z bohaterami, którzy pokonują podobne wyzwania. Odtwarzanie scenek z bajek przy użyciu zabawek czy figurek jest dodatkowym sposobem na umożliwienie dzieciom radzenia sobie z emocjami i przekazanie im ważnych wartości.
LEGO DUPLO, materiał promocyjny

Czas na nową rutynę

Dostosowanie domowej rutyny do nowego harmonogramu żłobka to klucz do łagodnego przejścia dziecka do nowego środowiska. Według Doroty Maciejec spójność w codziennych czynnościach zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności, co buduje zaufanie do nowych osób i otoczenia. Ważne jest zapoznanie się z planem dnia w żłobku i dostosowanie go do życia domowego. Konsekwencja we wprowadzaniu nowej rutyny oraz współpraca z personelem żłobka są kluczowe. To pomaga dziecku poczuć się pewnie w nowym środowisku. Wspólne działanie rodziców i personelu żłobka jest nieocenione w tworzeniu sprzyjającego środowiska dla dziecka.

Zobacz wideo

Budowanie, które pokona rozłąkę

Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, szczególnie poprzez zabawę, ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju emocjonalnego i społecznego. Zabawa zestawami klocków LEGO® DUPLO® jest jedną z tych aktywności, które mogą znacząco przyczynić się do budowania więzi z rodzicem, a także wspierać dziecko w adaptacji do nowych środowisk. To właśnie zestawy takie jak LEGO DUPLO "Dzień z życia w żłobku"(10992) czy LEGO DUPLO "Wymarzony plac zabaw" (10991) pozwalają odgrywać scenki, które wkrótce staną się nową codziennością maluszka. Pierwszy z nich zawiera figurki przedszkolanki i trojga dzieci, dzięki czemu maluchy mogą nauczyć się zabawy i współpracy w grupie oraz dzielenia się różnymi rzeczami. Zestaw posiada także wiele realistycznych elementów, które urozmaicą zabawę, dając maluchom możliwość odtworzenia zajęć z przedszkola np. rysowania w kąciku plastycznym lub mycia rąk w łazience. Dzięki radosnej i kreatywnej zabawie łatwiej im będzie oswoić się z nowymi sytuacjami. Z kolei drugi zestaw pozwala na zbudowanie placu zabaw, gdzie mogą godzinami bawić się, ucząc się wytrwałości i pewności siebie. Są tam huśtawki, zjeżdżalnie i ścianka wspinaczkowa, a także figurki dzieci, deskorolkarza i uroczego pieska, z którymi mogą się zaprzyjaźnić i uczyć umiejętności społecznych, które potem wykorzystają w prawdziwym życiu.

LEGO DUPLO, materiał promocyjny

Zestawy LEGO DUPLO są zaprojektowane z myślą o najmłodszych, już półtorarocznych dzieciach co oznacza, że wszystkie elementy są duże, aby nieporadnym jeszcze maluchom było łatwiej je złączać i rozłączać, a zarazem wystarczająco kolorowe, by przyciągać uwagę dziecka. Jakość i bezpieczeństwo klocków LEGO® DUPLO® są potwierdzone licznymi atestami, co daje rodzicom pewność, że ich dziecko bawi się produktami wysokiej jakości.

Planowanie procesu adaptacji wymaga cierpliwości i czasu, jednak jest to inwestycja w zdrowie emocjonalne oraz społeczne dziecka. Pozwalając maluchom stopniowo przystosowywać się do nowych sytuacji, opiekunowie mogą pomóc im łagodnie przejść przez ten istotny etap w życiu. Spędzanie czasu z innymi dorosłymi, uczestnictwo w spotkaniach adaptacyjnych, zabawa klockami LEGO DUPLO czy nawet bajkoterapia - każde z tych działań wspiera rozwijanie umiejętności adaptacyjnych u dzieci, które przyniosą korzyści na przestrzeni całego życia.

Materiał promocyjny marki LEGO DUPLO.