Zaproś dziecko do środowiska nauki i odkryć badawczych ze Światem Młodych Badaczy. Eksperymenty dla najmłodszych oraz ich rodziców są na wyciągnięcie ręki

Dzieci uwielbiają odkrywać, doświadczać, próbować i testować. Mają niespożytą energię, otwarte umysły i niekonwencjonalne spojrzenie na rzeczywistość. Nauka przez zabawę jest sposobem na skuteczne zdobywanie wiedzy, dlatego już od najmłodszych lat, warto rozbudzać w dzieciach ciekawość świata. Pomocne mogą okazać się warsztaty z eksperymentami, które są bezpieczne, jak i bardzo efektywne w ramach programu Świat Młodych Badaczy.

Aktywność badawcza wspomaga wielokierunkowy rozwój dzieci przydatny w każdej dziedzinie życia oraz ich większe zainteresowanie otaczającą rzeczywistością. Różnego rodzaju eksperymenty naukowe rozwijają horyzonty myślowe najmłodszych. Przybliżają także takie dziedziny nauki, które wydają się za trudne i zbyt skomplikowane dla dzieci. Wywołują pozytywne skojarzenia dotyczące fizyki, chemii i biologii, a każdy dorosły wie, że dzieci najchętniej uczą się poprzez zabawę. Dodatkowo, jeśli eksperymenty można wykonywać w towarzystwie ukochanych rodziców, a przy tym świetnie się wspólnie bawić to zagwarantujemy dziecku niezwykle jakościowy czas. Dlatego w tym roku program Świat Młodych Badaczy firmy Henkel został poszerzony o przestrzeń właśnie dla nich. To gotowe pomysły na ciekawe doświadczenia, wraz z instrukcją krok po kroku, które rodzice i dzieci mogą przeprowadzić razem. Materiały dostępne są bezpłatnie na dedykowanej stronie https://www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl/dla-rodzicow.

- Dzieci mają wrodzoną potrzebę odkrywania i doświadczania. Zaspokaja ona ich ciekawość świata, siebie i innych ludzi, dlatego należy skupić się na tym, aby nie zakłócić w nich naturalnego dążenia do eksplorowania świata. Dzięki temu eksperymentowanie wzmocni u dzieci wiarę we własne możliwości, da poczucie sukcesu, a ten zmotywuje do dalszego działania. Warto także pamiętać, że dzięki doświadczeniom dziecko poprawia swoje zdolności sensoryczne i ćwiczy motorykę małą, bo taka zabawa to "darmowa integracja sensoryczna", która u wielu młodszych dzieci dziś szwankuje. Poza tym to "fajny", a więc relaksujący i obniżający napięcie, wspólnie spędzany czas z rodzicami, co jest bezcenne – wyjaśnia Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży.

Świat Młodych Badaczy to program, który rozpoczął się 12 lat temu i dotychczas skierowany był do uczniów szkół podstawowych. To wtedy firma Henkel po raz pierwszy zorganizowała warsztaty, podczas których dzieci mogły wcielić się w role młodych naukowców i pod czujnym okiem nauczycieli przeprowadzać eksperymenty z zakresu chemii. Od tego czasu to już międzynarodowa inicjatywa, obecna w Azji, Bliskim Wschodzie, Ameryce Północnej i Południowej. W efekcie już blisko 91 tysięcy dzieci z kilkunastu krajów z całego globu uczestniczyło w Świecie Młodych Badaczy – w tym ponad 8 tysięcy uczniów z Polski. Do tej pory w warsztatach brały udział szkoły z miejscowości, gdzie znajdują się lokalizacje firmy Henkel.

fot. Adobe Stockfot. Adobe Stock / fizkes - stock.adobe.com

W tym roku Świat Młodych Badaczy prezentowany jest w nowej odsłonie. Projekt został poszerzony o bezpłatne materiały dla rodziców, którzy sami mogą wcielić się w przewodników po świecie nauki i wykonać ze swoimi dziećmi ciekawe eksperymenty bez wychodzenia z domu. Przygotowując wspólnie ciekawe doświadczenia, można się dowiedzieć m.in. jak zmierzyć powierzchnię skóry, wykonać tajnopis czy zrobić klej ze skrobi.

Zrób to sam: klej do papieru i tektury ze skrobi

Jak zrobić klej ze skrobi? To bardzo proste, tylko pamiętaj, że ten klej nie nadaje się do klejenia materiałów z tworzyw sztucznych. Badacze, do dzieła!

Potrzebne będą:

  • skrobia (mąka ziemniaczana lub kukurydziana),
  • woda,
  • kwasek cytrynowy,
  • waga kuchenna,
  • dzbanek ze skalą pomiarową,
  • rondelek,
  • kuchenka,
  • pomoc drugiej osoby!

No to zaczynamy!

1. Najpierw przy użyciu wagi kuchennej należy odmierzyć 10 g skrobi (np. mąki ziemniaczanej).

fot. Adobe StockMateriał promocyjny

2. Odważoną ilość skrobi przesypać do rondelka i dodać do niego 50 ml wody. Całość starannie zamieszać tak, aby nie powstały grudki. Z pomocą osoby dorosłej umieścić rondelek na włączonej kuchence i podgrzewać na małym ogniu. Należy cały czas mieszać zawartość. Uważając, aby się nie poparzyć!

fot. Adobe StockMateriał promocyjny

3. Gdy mieszanina zacznie wrzeć, a potem gęstnieć, w asyście osoby dorosłej należy zdjąć rondelek z kuchenki.

4. Cierpliwie trzeba poczekać, aż mieszanina ostygnie. To musi potrwać kilkanaście minut.

fot. Adobe StockMateriał promocyjny

5. Gratulujemy, właśnie wyprodukowano domowy klej do papieru! Sprawdź, jego skuteczność na dwóch paskach papieru.

6. Domowy klej możesz przechowywać w zamkniętym słoiku. Aby klej nie pleśniał, dodaj do niego nieco kwasku cytrynowego.

fot. Adobe StockMateriał promocyjny

Dlaczego klej ze skrobi nadaje się do klejenia papieru i tektury, które zrobione są z celulozy? Dzieje się tak, gdyż skrobia i celuloza zbudowane są podobnie. W rezultacie ich cząsteczki łatwo się ze sobą łączą, dając efekt klejenia.

Wszystkie informacje o programie oraz pomysły na domowe eksperymenty można znaleźć na stronie: https://www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl/dla-rodzicow

Materiał promocyjny marki Henkel.