Tego jeszcze nie było! "Sernik z kamieniami" tylko w Biedronce. Dzieci będą zachwycone. Brakuje mu tylko twoich ilustracji

Niezwykłe przygody zwykłego chłopca, piraci, latające zamki, wzburzone morze i mnóstwo humoru - to wszystko można znaleźć w książce pt. "Sernik z kamieniami", która wygrała tegoroczny, dziewiąty już konkurs literacki "Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci". Tekst już jest, teraz pora na ilustratorów, którzy stworzą barwne rysunki współgrające z przygodową opowieścią autorstwa zwyciężczyni, Joanny Czarny.

"Sernik z kamieniami", jak mówią jurorzy konkursu "Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci", to opowieść, która urzekła wszystkich. Doceniono wciągającą fabułę, wartką akcję i bardzo pogodny klimat. Joanna Czarny, laureatka pierwszego, literackiego etapu konkursu, pokonała ponad 2100 rywali. Nagrodą jest 100 tys. złotych i wydanie książki.

Świetna, literacka zabawa

Poziom prac konkursowych, jak podkreśla jeden z jurorów, dziennikarz Jarosław Gugała, był bardzo wysoki. Inna jurorka, pisarka Renata Piątkowska, ceniona autorka książek dla dzieci, powiedziała, że zwycięski tekst ujął ją poczuciem humoru i czytając go, świetnie się bawiła.

Znakomity aktor Wiktor Zborowski, który także zasiadał w literackim składzie sędziowskim konkursu "Piórko", uważa, że "Sernik z kamieniami" wciągnie bez reszty najmłodszych czytelników oraz ich rodziców. Wiadomo już, że opowiadanie, które napisała Joanna Czarny, podoba się dzieciom. Wiktor Zborowski przeczytał je grupie przedszkolaków. Dziewczynki i chłopcy słuchali z wypiekami na policzkach historii o niesamowitych przygodach małego Antka, o jego spotkaniu z piratami, beczkach pełnych śledzi, morskich dziwach i pewnym zamku.

Czar ilustracji

Zanim jednak książka "Sernik z kamieniami" trafi do małych czytelników, musi zostać wyposażona w ilustracje. Przyszedł więc czas na drugi etap konkursu. Teraz swoim talentem i wyobraźnią mogą wykazać się debiutujący ilustratorzy. Na zwycięzcę czeka 100 tys. złotych. Termin nadsyłania prac mija 13 lipca. Konkursowe prace ocenią przedstawiciele świata sztuki, którzy od lat zajmują się ilustracjami dla dzieci. Ogłoszenie wyników drugiego etapu konkursu nastąpi 29 września.

– W "Serniku z kamieniami" dzieje się naprawdę wiele, przygoda wciąga młodych i dorosłych czytelników tak, że chcą sprawdzić, co wydarzy się na kolejnej stronie. Opowieść jest skrojona pod ilustratorów i daje możliwość pokazania swojego talentu na wiele sposobów – powiedział Arkadiusz Mierzwa, członek Kapituły Nagrody, dyrektor ds. komunikacji i zrównoważonego rozwoju w sieci Biedronka.

Organizatorzy konkursu doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne dla rozwoju dzieci jest czytanie. Dobra, ciekawa lektura pomaga rodzicom i nauczycielom w żłobku, przedszkolu i w szkole w wychowaniu. Maluchy, którym czytano od wczesnego dzieciństwa, w dorosłym życiu pozostaną zapalonymi czytelnikami. W książkach dla dzieci ilustracje grają trudną do przecenienia rolę, uzupełniają i dopowiadają, są artystyczną "przyprawą", której nie może zabraknąć. Jest w nich radość i magia. Kształtują przy tym gust i poczucie estetyki najmłodszych. Konkurs "Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci" jest dwuetapowy, ponieważ w świecie literatury dziecięcej nawet najlepszy tekst nie może istnieć bez ilustracji.

Historia Joanny Czarny

Co jest potrzebne, żeby stworzyć wciągającą historię dla małych czytelników? Ogromna wyobraźnia i mnóstwo pomysłów. – Młody odbiorca bardzo szybko widzi fałsz i szybko się nudzi. Nie będzie czekał 20 stron, aż akcja się rozwinie – podkreśla autorka. Opowiada, że pisanie sprawia jej wielką przyjemność, a inspiruje się dziećmi i ich przygodami. Najbardziej lubi, gdy czytelnik na chwilę zapomina o wszystkim i daje się porwać jej opowieści. Joanna Czarny jest przekonana, że dzieci powinny obcować z literaturą od najmłodszych lat, ponieważ czytanie bawi, rozwija i uczy.

Materiał promocyjny

Zwyciężczyni literackiego etapu konkursu "Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci" jest nauczycielką polskiego w szkole podstawowej i mieszka w zacisznej warmińskiej miejscowości. – Startowałam w konkursie Piórko wielokrotnie i szukając odpowiedniej formy stworzyłam wiele propozycji. Cieszę się, że moja historia przygód zaradnego Antka znalazła uznanie jurorów. Miałam pomysł na coś niecodziennego, przewrotnego i dalekiego od kanonu bajek i historii magicznych, dlatego "Sernik z kamieniami" to opowieść przygodowa, ale taka, która w moim zamyśle zainteresuje zarówno chłopców, jak i dziewczęta – powiedziała Joanna Czarny.

Wielka premiera już jesienią!

Dlaczego zwycięska bajka nosi tajemniczy tytuł "Sernik z kamieniami", dowiemy się już jesienią. Książkę będzie można kupić we wszystkich sklepach sieci Biedronka od 16 listopada. Jest jednak niespodzianka dla tych, którzy będą wcześniej chcieli rozwikłać pełną przygód sernikową zagadkę. W dniach od 29 września do 5 października odbędzie się Tydzień Głośnego Czytania w Biedronce, podczas którego fragmenty książki Joanny Czarny przeczyta Wiktor Zborowski.

Prestiżowy konkurs "Piórko 2023. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci" odbywa się już po raz dziewiąty. Wyjątkowe, baśniowe i pełne przygód historie trafiły już do ponad pół miliona polskich domów. O konkursowe laury walczyło w sumie prawie 30 tys. autorów.

– Chcemy promować dobrą literaturę w Polsce i uważamy, że trzeba dać szansę młodemu czytelnikowi na wejście w kontakt z fajną książką. Dlatego organizujemy od lat konkurs dla młodych debiutujących autorów i ilustratorów – podkreśla Jan Kołodyński, menadżer ds. komunikacji korporacyjnej Biedronki. Jak dodaje, bardzo cenne jest zaufanie patronów konkursu.

Patronami medialnymi konkursu "Piórko 2023. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci" są: Gazeta.pl, e-Dziecko, Książki. Magazyn do czytania, wysokieobcasy.pl oraz Radio TOK FM. Od pierwszej edycji honorowy patronat nad Piórkiem sprawuje Rzecznik Praw Dziecka.

Materiał promocyjny marki Biedronka.