Najczęstsze przyczyny kolki niemowlęcej. Niektóre mogą zaskakiwać

Zaczerwieniona buzia, podkurczone nóżki, twardy brzuszek i płacz, którego nie sposób ukoić - kolka niemowlęca jest niemal tak samo uciążliwa dla dziecka, jak dla rodzica. Dowiedz się, co ją wywołuje i jak jej przeciwdziałać.

Kolka niemowlęca – dolegliwość o enigmatycznej przyczynie 

Chociaż badania nad kolką niemowlęcą trwają już od wielu lat, wciąż nie ustalono jednoznacznie, co ją wywołuje. Wiele wskazuje na to, że jest to problem o złożonym charakterze, na który składa się wiele cząstkowych czynników. Do tych najbardziej prawdopodobnych należą: 

niedojrzałość czynnościowa i neurohormonalna przewodu pokarmowego, 

  • czynniki psychospołeczne, 
  • nietolerancja pokarmowa (głównie laktozy i białka krowiego), 
  • zaburzenia składu mikroflory jelitowej, 
  • zaburzenia motoryki żołądkowo-jelitowej z nadprodukcją gazów.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia kolki? 

Jednym z czynników, który może wzmagać ataki kolki, stanowi nieprawidłowa technika karmienia. Mowa tu o przystawianiu noworodka do piersi lub butelki w pozycji poziomej, w której jego główka znajduje się poniżej linii ramion i tułowia. Wystarczy tylko ułożyć ją odrobinę wyżej, a dziecko będzie połykać mniej powietrza podczas picia pokarmu mamy lub mleka modyfikowanego. Pionowa pozycja karmienia sprzyja łatwemu wydostawaniu się powietrza z układu pokarmowego. 

W pierwszych miesiącach życia dziecko dopiero poznaje otaczający je świat, a co za tym idzie – nie czuje się w nim jeszcze tak bezpiecznie, jak podczas dziewięciu miesięcy spędzonych w brzuchu mamy. Tym, co może mu ułatwić przystosowanie do nowej sytuacji, jest wprowadzenie codziennej rutyny. Jeśli dziecko będzie spodziewać się, jak przebiegnie jego plan dnia, będzie się mniej stresować. Biorąc pod uwagę to, że stres jest jednym z czynników mogących wywołać atak kolki, ograniczenie go wydaje się dobrym pomysłem. 

Jak zapobiegać kolce niemowlęcej? 

Ze względu na brak jednoznacznie określonej przyczyny powstawania kolki, nie sposób wdrożyć żadnych działań dających stuprocentową pewność, że uda się jej uniknąć. Można jednak postawić na działania, które zmniejszają prawdopodobieństwo pojawienia się ataku kolki. 

W tym celu możesz włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej noworodka masaże antykolkowe. Połączenie delikatnego głaskania, poklepywania i ugniatania brzuszka pomoże pobudzić układ trawienny dziecka do działania, a także usunąć z niego ewentualne gazy, które mogą być dla niego bardzo uciążliwe. 

Masaże antykolkowe okazują się dość skuteczne w profilaktyce kolki niemowlęcej. Nie dają jednak gwarancji, że uda Ci się oszczędzić dziecku ataku kolki. Jeśli atak nadejdzie, możesz wypróbować domowe sposoby na kolkę niemowlęcą, takie jak puszczanie białego szumu, noszenie na rękach czy przykładanie ciepłych okładów.

Godne wypróbowania są również preparaty zawierające symetykon – substancję czynną, która pomaga zwalczać objawy nadmiernego gromadzenia się gazów. Należy do nich lek Espumisan® 100 mg/ml, który zawiera skoncentrowaną dawkę symetykonu.

************************************************************************************************

Na podstawie: Rurarz A i wsp. Pediatr Med Rodz. 2016;12(4):413–18 https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/73436,kolka-u-niemowlat-niepokoj-i-placz.Ulotka dołączona do opakowania Espumisan 100 mg/ml (02.2021)

Materiał promocyjny marki Espumisan.