Pierś i butelka, czyli jak sprawnie karmić mlekiem mamy

Równoczesne karmienie piersią i butelką z odciągniętym mlekiem mamy może mieć korzyści, a wprowadzenie butelki wcale nie musi oznaczać odrzucenia przez maluszka maminej piersi. Na rynku dostępne są butelki z innowacyjnym smoczkiem, który nie tylko przypomina kształtem pierś, ale przede wszystkim działa jak pierś. Jak to możliwe?

Karmienie butelką z odciągniętym mlekiem mamy i samo odciąganie jest rozwiązaniem, które może wspomóc laktację. Początki karmienia bywają trudne, czasem dziecko nie ssie piersi efektywnie, mama jest zestresowana. W takiej sytuacji można dodatkowo odciągać pokarm laktatorem i podawać go z butelki. Stymulacja laktatorem pomoże rozkręcić laktację, maluszek będzie najedzony, a mama spokojna.

Kiedy karmienie butelką z pokarmem mamy jest szczególnie pomocne? 

  • kiedy mama ma pokarm, ale pojawiają się problemy z przystawianiem do piersi
  • kiedy dziecko zbyt słabo przybiera na wadze i musi być dokarmiane dodatkowo butelką
  • kiedy mama musi wyjechać, a w czasie nieobecności dziecko dostaje odciągnięty pokarm
  • kiedy mama planuje zakończyć karmienie piersią i wdrożyć karmienie butelką
  • kiedy mama wraca do pracy i nie chce rezygnować z karmienia swoim pokarmem
  • kiedy mama chce wyjść i zostawić dziecko na dłużej z tatą

Warto rozwinąć ostatni punkt, ponieważ karmienie butelką z pokarmem odciągniętym przez mamę to świetny sposób na to, by tata też miał możliwość budować wyjątkową więź z dzieckiem. Może to być forma nocnego wsparcia dla mamy, która potrzebuje wypocząć albo też po prostu stały rytuał i sposób na spędzanie czasu z maluszkiem. Zaangażowany tata szybko opanuje tajniki wyparzania butelki, rozmrażania pokarmu. Karmienie dziecka i patrzenie jak rośnie to w końcu coś fantastycznego. Warto, by rodzice uczestniczyli w tym razem.

materiał promocyjny

Kiedy wprowadzić butelkę?

Kiedy dziecko nie ma problemów z przybieraniem na masie, nie potrzebuje dokarmiania, to warto zaczekać z wprowadzeniem butelki do czasu, kiedy mamy już pewność, że maleństwo dobrze opanowało ssanie piersi, a laktacja jest prawidłowo rozbudowana i ustabilizowana. Jeśli jest jednak konieczność dokarmiania już od dnia narodzin albo mama po prostu tego chce, należy wybrać odpowiednią butelkę ze smoczkiem przystosowanym dla noworodka.

Podstawa to dobra butelka

We wszystkich przypadkach, kiedy wchodzi w grę karmienie odciągniętym mlekiem ogromną rolę odgrywa odpowiednio dobrana butelka. Podczas wprowadzania butelki kluczowa jest także prawidłowa technika oraz pozycja podczas karmienia.

materiał promocyjny

Źle dobrana butelka może zrazić dziecko do kolejnych prób jedzenia z niej, a smoczek ze zbyt dużym przepływem może rozleniwić dziecko i sprawić, że nie będzie chciało ssać piersi. Idealny smoczek powinien być elastyczny, miękki o szerokiej podstawie, która pozwala na znaczne rozwarcie ust i stabilne oparcie ich tak, jak na otoczce piersi. Usta nie powinny zaciskać się na smoczku, a jedynie swobodnie go otaczać, dając możliwość pracy językowi. Na szczęście są już na rynku takie smoczki, które nie tylko przypominają kształtem pierś mamy, ale też działają jak pierś.

Jak wprowadzić dziecku butelkę z mlekiem mamy?

Butelkę z mlekiem mamy najlepiej podać po raz pierwszy, kiedy dziecko jest zdrowe, wyspane i nie jest głodne. Pozycja w czasie karmienia butelką powinna jak najbardziej przypominać pozycję do karmienia naturalnego. Głowa dziecka ma być ułożona w zgięciu łokcia, symetrycznie do linii kręgosłupa. Nigdy nie należy się karmić dziecka leżącego na wznak. Smoczek butelki można wcześniej zanurzyć w mleku, a potem dotknąć nim okolicy górnej wargi maleństwa. Dziecko powinno zareagować otwarciem buzi. Smoczek podajemy wtedy pod kątem ku górze, w kierunku podniebienia i pozwalamy na zassanie go. Dopiero wówczas, po kilku zassaniach smoczka, przechylamy butelkę tak, by pokarm spłynął do węższej części smoczka. Niekiedy mleko podane przez innego opiekuna może pomóc szybciej zaakceptować butelkę. 

Philips Avent z responsywnym smoczkiem Natural

Marka Philips Avent od lat wspiera rodziców i wie, że mamy chcące karmić dziecko swoim mlekiem obawiają się często, że wprowadzenie butelki spowoduje odrzucenie piersi przez maluszka. Dlatego też, nowość na rynku - responsywna butelka Natural od Philips Avent - została tak zaprojektowana, by ułatwić łączenie karmienia piersią i butelką. Jak to możliwe? Dzięki specjalnej konstrukcji smoczka pokarm wypływa z butelki tylko wtedy, gdy dziecko aktywnie ssie. Kiedy zaś przestaje ssać, aby przełknąć i odetchnąć, pokarm przestaje płynąć. Proces ten naśladuje fizjologię ssania piersi, w przeciwieństwie do standardowych butelek ze swobodnym przepływem w których pokarm wypływa samoczynnie i nieprzerwanie. Nowy smoczek ma też działania antykolkowe, a możliwa do dołożenia wkładka AirFree zapewnia dodatkową ochronę przeciw kolkom, gazom i refluksowi, Rodzice mogą dopasować 1 z 6 smoczków o różnych przepływach w zależność od potrzeb.

materiał promocyjny

Nowy kształt butelki imituje pierś mamy, dlatego dziecko, które wcześniej piło ze smoczka o swobodnym przepływie, może potrzebować kilku prób zanim przyzwyczai się do innego sposobu picia. Jest to całkowicie naturalne, tak jak nauka ssania piersi.

Karmienie naprzemienne, bez ryzyka odrzucenia piersi przez dziecko jest więc możliwe. Odpowiednio dobrana butelka, wprowadzona w sposób prawidłowy, może sprawić, że karmienie będzie piękną przygodą dla obojga rodziców.

Materiał promocyjny marki Philips Avent.

Copyright © Agora SA