Niezwykle ważne są warunki, jakie panują w mieszkaniu - suche, ciepłe powietrze nie będzie naszym sprzymierzeńcem. Optymalna temperatura to ta w okolicach 20 st. C. Warto pamiętać także o regularnym wietrzeniu i wymianie powietrza. Szczególnie w sezonie grzewczym zadbać należy o odpowiedni poziom nawilżenia. Brak elektronicznego urządzenia nie wyklucza możliwości skutecznego nawilżenia powietrza. Istnieje na to wiele sposobów, np. można skorzystać z nawilżaczy montowanych na kaloryferze, położyć wilgotny ręcznik czy ustawić w jego pobliżu miskę z wodą.
Podstawą jest oczywiście pozbycie się zalegającej wydzieliny. Starszaka warto nauczyć poprawnie wydmuchać nos i wpoić, że chusteczki naprawdę są jednorazowe, a po wykonanej higienie należy dokładnie umyć dłonie. Maluchowi trzeba jednak w tym pomóc, na szczęście apteczne półki bogate są w różne modele aspiratorów do nosa. Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, pamiętać trzeba, aby sięgać po modele przeznaczone dla najmłodszych oraz takie, które można dokładnie umyć po użyciu.
Jednym z przydatnych urządzeń w domowej apteczce, które sprawdzi się podczas infekcji jest nebulizator. Przyda się nie tylko w przypadku chorób górnych dróg oddechowych, ale także i dolnych dróg oddechowych z towarzyszącym kaszlem (oczywiście po konsultacji z lekarzem). Do nebulizacji na katar wykorzystujemy zazwyczaj roztwory chlorku sodu - 0,9 proc. (tzw. sól fizjologiczna) lub 3-5 proc (roztwory hipertoniczne). [1] Zastosowanie nebulizacji, pomaga nawilżać jamę nosa oraz wspomaga usuwanie zalegającej wydzieliny.
Zastosowanie nebulizacji, pomaga nawilżać jamę nosa oraz wspomaga usuwanie zalegającej wydzieliny.
Kolejnymi rozwiązaniami, jakie mogą pomagać przy katarze związanym z infekcją, jest zastosowanie irygacji (płukania) jam nosa z roztworem chlorku sodu. Irygacja polega na płukaniu nosa dużą ilością roztworu w celu usunięcia zalegającej wydzieliny.[2] Ponadto można także w celach poprawy higieny nosa zastosować roztwory wody morskiej w sprayu.
Takie postępowanie łagodzi objawy ze strony zajętego infekcją nosa.[3],[4]
Oczyszczanie z zalegającej wydzieliny nie jest łatwe szczególnie gdy obrzęknięta jest błona śluzowa nosa, w ramach wsparcia można zastosować spraye, które pomagają udrażniać zatkane noski. Warto w tym wypadku zwrócić uwagę na aerozole, które zawierają ksylometazolinę i deksopantenol. Połączenie tych substancji czynnych nie tylko szybko odblokowuje nos, ale również nawilża i regeneruje podrażnioną błonę śluzową.
Przykładem leku zawierającego te substancje, stosowanym w przebiegu przeziębienia, jest nasic® kids, który można stosować u dzieci od drugiego roku życia - wystarczą dwie aplikacje dziennie (co 8-10 godzin). Dla starszaków powyżej szóstego roku życia dostępny jest wariant nasic®. Obydwa produkty szybko rozpoczynają działanie, już w ciągu 5-10 minut po podaniu[5]. Nasic pozwala łagodzić katar w przebiegu przeziębienia - już po trzech dniach stosowania, a u 80 proc. badanych pacjentów nastąpiło znaczące zmniejszenie blokady nosa[6]. Co ważne, atomizer uwalnia delikatną mgiełkę, podanie jest komfortowe, a zaokrąglona końcówka dodatkowo nie podrażnia błony śluzowej.
W odetkaniu nosa pomaga także… grawitacja, szczególnie pomocna nocą. Mając katar zasypia się właściwie na siedząco, układając pod głową stos poduszek. Starszakowi również można podsunąć wysoką poduszkę, a maluchowi - podnieść łóżeczko. Nie należy unosić samego materaca, a całe łóżko (wezgłowie ma być wyżej). Można np. ułożyć pod nogi łóżeczka książki w twardych okładkach. Celem jest zapobieganie spływaniu wydzieliny po tylnej ścianie gardła, co może skutkować męczącym kaszlem[7].
Pamiętać trzeba także o nawilżaniu od wewnątrz - dziecko z katarem powinno dużo pić, to również wpłynie na rozrzedzenie zalegającej wydzieliny.
To nie jest "tylko" katar, to dolegliwość, która może naprawdę uprzykrzyć życie. Dlatego warto pozbyć się zalegającej wydzieliny – na całe szczęście sposobów na nią jest mnóstwo.
[1] Ralph Mo¨sges . Kija Shah-Hosseini . Hans-Peter Hucke . Marie-Josefine Joisten, Dexpanthenol: An Overview of its Contribution to Symptom Relief in Acute Rhinitis Treated with Decongestant Nasal Sprays, March 16, 2017.
[2] Morze K. Irygacja nosa i zatok: badania, metody i skuteczność. https://mgr.farm/opinie/irygacja-nosa-i-zatok-badania-metody-i-skutecznosc/ (2023.02.01).
[3] Fokkens WJ i wsp. European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps 2020. Rhinology. 2020;58(Supl. S29):1-464.
[4] Nowicka-Zuchowska A, ZuchowskiA. Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci. Lek w Polsce 2019;29(11):23-27.
[5] CHPL nasic, nasic kids.
[6] Mösges R i wsp.Dexpanthenol: An Overview of its Contribution to Symptom Relief in Acute Rhinitis Treated with Decongestant Nasal Sprays. Adv Ther. 2017;34(8):1850-1858.
[7] Hryniewicz W i wsp. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków. Narodowy Instytut Leków. Warszawa 2016.
nasic®, nasic® kids aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,1 mg (w przypadku nasic® kids - 0,05 mg) ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania do stosowania: wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat, produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.
nas.01.2023.09