Kąpiel to nie tylko świetna zabawa! W wannie maluch może też nauczyć się wielu umiejętności. Oto kilka propozycji, jak połączyć radosną zabawę z pożyteczną nauką

"Tylko" kąpiel? Nie! To nie tylko przyjemnie spędzony czas na pluskaniu w ciepłej wodzie , ale i możliwość nauki. Podczas mycia maluch może trenować spostrzegawczość, poznawać nowe słowa, czy dowiedzieć się co nieco o fizyce. Jak uczyć się w wannie? Podpowiadamy.

Zabawa = nauka

Na pewno wiesz, że najlepsza nauka to ta podczas zabawy. Maluch nie jest świadomy tego, że przyswaja wiedzę i nabywa umiejętności, które potem przydadzą mu się w życiu. On po prostu doskonale się bawi. Zabawa wpływa na rozwój dziecka na wielu płaszczyznach, m.in. wspomaga pamięć i koncentrację, ćwiczy cierpliwość, rozwija kreatywność, doskonali umiejętności poznawcze, społeczne i emocjonalne, wpływa na małą motorykę i usprawnia proces podejmowania decyzji. Zabawa to także czas na radzenie sobie z różnymi, pierwszymi wyzwaniami i rozwiązywanie problemów. A bawić można się nie tylko na placu zabaw czy pośród pluszaków - również kąpiel może dostarczać wiele edukującej i potrzebnej rozrywki.

Jak uczyć się w wannie?

Nie potrzebujesz skomplikowanych pomocy naukowych. Wystarczą zabawki i różne gadżety, które i tak są w łazience, takie jak płyny do mycia, szampony, kubki, myjki. Możesz po prostu pozwolić dziecku na swobodną zabawę, która rozwinie jego kreatywność i pomysłowość, albo wymyślać różne zadania, które np. pomogą rozwinąć słownictwo, będą doskonalić koordynację ręka – oko czy pomogą mu zrozumieć otaczający nas świat.

Dlaczego wody jest więcej?

Codzienna kąpiel pomoże zrozumieć prawa fizyki. Co dzieje się, gdy wchodzimy do wanny napełnionej wodą? Jej poziom podnosi się czy maleje? A co stanie się, gdy spróbujemy "upchnąć" zabawkę do wiaderka pełnego wody? Napełnijcie kubeczek wodą do pełna. Jak wyglądają jego brzegi? Co się stanie, gdy do wody dodamy odrobinę oliwki? Które zabawki opadną na dno, a które utrzymają się na powierzchni? Nie potrzeba wiele, aby łazienkę przemienić w laboratorium i zachęcić malucha do poznawania otaczającego nas świata.

LEGO DUPLOLEGO DUPLO materiał promocyjny

Nowe słówka, stare słówka

Kąpiel może wpłynąć także na rozwój mowy i poszerzanie słownictwa. Jak? Odgrywajcie scenki. Wanna może stać się np. gabinetem lekarskim, sklepem spożywczym lub przedszkolem. Zamieniaj się z dzieckiem rolami, opowiadajcie o różnych sprawach i wydarzeniach, które wam się przytrafiły w ciągu dnia, mówcie różnymi głosami np. ulubionych zwierzątek lub postaci z bajek. Jakie one miały ciekawe przygody? Możecie też np. układać własne rymowanki lub śpiewać wymyślone przez siebie piosenki.

Co jeszcze? Kąpiel może być okazją do poznania i utrwalenia słówek w obcym języku. Nazywajcie kolory, np. poszczególnych elementów zabawek lub korków na opakowaniach kosmetyków. W wannie możecie też pobawić w popularną grę "Szymon mówi…" i wykonywanie różnych zadań, np. pokazanie czegoś niebieskiego, nazwanie koloru myjki itp. W ten sposób maluch nawet się nie zorientuje, że podczas radosnej zabawy nauczył się wielu nowych słówek i określeń.

Odtwarzamy, powielamy

Kąpiel to także doskonała okazja do ćwiczenia pamięci, koncentracji i odtwarzania schematów. Doskonałą "pomocą dydaktyczną" będzie zestaw do kąpieli LEGO DUPLO "Pływający pociąg ze zwierzątkami". Jak możemy wykorzystać go do nauki? Najpierw - zbudujmy postaci zwierzątek. Warto odtworzyć je z ilustracji dołączonych do zestawu, by kaczuszka miała głowę i tułów kaczuszki, a nie misia czy hipcia. Później możemy puścić wodze fantazji i budować, co podpowie nam wyobraźnia, ale najpierw postępujmy zgodnie ze schematem, który dziecko będzie miało za zadanie odtworzyć. Pływające pierścienie, które znajdziemy w zestawie LEGO DUPLO, także pomogą w zapamiętywaniu i odtwarzaniu - układajmy je w różnej kolejności, a następnie rozłączmy i pozwólmy dziecku powtórzyć  układ. Możemy też utrudnić zadanie, zmieniać ustawienie nie tylko pierścieni, ale i zwierzątek, które na nich pływają.

Czego jeszcze można nauczyć się podczas kąpieli?

Wiadomo, że dziecięca zabawa i wyobraźnia są niczym nieograniczone. To nas, dorosłych, ogranicza nasz brak pomysłowości i spontaniczności.  Warto jednak wziąć przykład z własnego dziecka i otworzyć się na różne, nieszablonowe rozwiązania. Kąpiel możemy wykorzystać np. do nauki liczenia (a przedmiotów, które możemy policzyć w łazience, nie brakuje) czy do szukania rozwiązań i wyciągania logicznych wniosków (np. jak połączyć plastikowe rurki, aby woda popłynęła tam, gdzie chcemy). Możecie poćwiczyć także spostrzegawczość. Wysyp do wanny kilka zabawek, niech dziecko zamknie oczy, a ty ukryj jedną z nich. Która zniknęła? Możesz też utrudniać zadanie - nie wystarczy, że maluch powie, że nie ma pływającego misia, musi go też opisać i podać jakieś cechy charakterystyczne.

Zaproponuj dziecku tematyczną zabawę w wannie, a zobaczysz, jak bardzo wpłynie to na jego wszechstronny rozwój!

Więcej o: