Wróciliście do domu z długo wyczekiwanym maleństwem. Przekraczacie próg i wiecie, że już nigdy nic nie będzie takie samo, jak było. Wielka radość miesza się ze strachem, bo przecież do tego małego człowieka nie dołączono żadnej instrukcji obsługi. Partnerka jest po porodzie odmieniona - zmęczona, ale szczęśliwa. Godzinami patrzy na dziecko i sto razy sprawdza, czy maluch oddycha. Tata ma wrażenie, że dziecko potrzebuje jej jak powietrza, czuje się nieco bezradny, bezużyteczny. Jednak nic z tych rzeczy! Świeżo upieczony tata ma do spełnienia bardzo ważne zadania. Dba o zdrowie, komfort i spokój swojej partnerki, może w prosty sposób ją odciążyć, jednocześnie budując więź z maluszkiem. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Znajomy zapach matki uspokaja noworodka, jednak dziecko noszone przez tatę czuje się równie bezpiecznie w jego troskliwych i silnych ramionach. Tata, który przewija, karmi i nosi maleństwo to nieocenione wsparcie dla mamy. Już od pierwszych dni partner może wypracować własne rytuały np. stały czas sam na sam z dzieckiem - może to być na przykład wieczorna kąpiel. Maluch będzie rósł na twoich oczach i nawet się nie obejrzysz, jak urządzicie sobie w łazience wielką bitwę na pianę.
Nawet jeśli partnerka karmi piersią, to tata może przejąć część karmień, w tym te najtrudniejsze nocne. Karmienie naprzemienne, czyli częściowo piersią, a częściowo butelką pozwoli mamie odetchnąć, a tacie nawiązać bliską relację z dzieckiem. Warto jeszcze przed porodem zaopatrzyć się w dobry laktator i butelkę z miękkim smoczkiem, przypominającym kształtem pierś - na przykład Philips Avent. Dzięki temu tata bez problemu może samodzielnie nakarmić maluszka wcześniej odciągniętym mlekiem mamy. Można także wspierać partnerkę, podając jej maluszka do karmienia, kiedy jest w nocy zaspana, a również nosząc dziecko po jedzeniu aż do odbicia. Powiedzieć partnerce, że pójdziesz do dziecka w nocy, to jak najpiękniejsze miłosne wyznanie…
Odkurzanie, zmywanie, zakupy - to nie są sprawy, o których powinna myśleć tylko kobieta po porodzie. Nawet jeśli codziennie mama zostaje sama, to trzeba tak zorganizować domową logistykę, by ona mogła skupić się na dziecku i jego potrzebach. Wieczorna przejażdżka na mopie to dobry sport, a obsługiwanie pralki nie jest wielkim wyzwaniem, częste zakupy mogą tylko pomóc. To niesamowite, że tak mały człowiek zużywa tyle pieluch i ma tyle potrzeb! Tata może również odciążyć partnerkę, przygotowując sprzęt potrzebny do opieki nad maluszkiem do ponownego użycia. Umycie i złożenie laktatora lub sterylizacja smoczków i butelek w specjalnie stworzonych do tego sterylizatorach, jest prosta, szybka i dzieje się praktycznie sama, a to dodatkowe obowiązki, na które młoda mama z trudem znajduje czas.
Musisz wiedzieć, że kobieta karmiąca piersią ma wilczy apetyt. Wzrasta jej zapotrzebowanie na kalorie, a głodna jest często, nawet w środku nocy. Jeśli twoja partnerka karmi mlekiem modyfikowanym, także doceni przygotowany przez ciebie posiłek. Świeżo upieczona mama spędza wiele godzin z przyklejonym do siebie noworodkiem, jest zmęczona, rozbita, nie ma czasu na jedzenie. Nie umiesz gotować? Poszukaj prostych przepisów lub proś kogoś o pomoc. Czasem prosta kanapka będzie jak wykwintne danie, a jeśli jeszcze zostanie podana do łóżka, to mama będzie ogromnie wdzięczna.
Nierzadko największą pomocą wobec mamy jest przejęcie od niej dziecka, która czeka na powrót taty do domu. Potrzebuje jego towarzystwa i wsparcia. Spędza cały dzień w towarzystwie słodkiego, ale nic nie mówiącego, często grymaszącego jęczącego małego człowieka. Pół godziny z wolnymi rękami będzie dla niej luksusem. Może młoda mama spędzi ten czas podczas kąpieli, może wyprostuje kości, leżąc i patrząc w sufit, a może pójdzie na zakupy lub spacer? Nie ważne, to tylko pół godziny, a dla niej wielka regeneracja.
To takie proste, a takie cudowne. Włóż nakarmione dziecko do wózka i zabierz je na długi spacer. Mama w tym czasie pośpi lub po prostu podelektuje się ciszą. Jeśli maluch zacznie płakać, pokombinuj z bujaniem. Niektóre dzieci potrzebują mocniejszego kołysania wózkiem, spaceru po wyboistej drodze, inne rytmicznych ruchów w linii prostej. Masz szansę opatentować swój własny sposób uspokajania brzdąca w wózku, a odrobina ruchu na świeżym powietrzu na pewno dobrze zrobi każdemu.
Mama skupiona tylko na dziecku z czasem zapomina o sobie, swoich potrzebach, a także swojej odrębności. Pierwsze wyjście bez dziecka to często dla niej też wyjście ze strefy komfortu. Młoda mama może nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo jest jej to potrzebne. Wyślij ją więc na spotkanie z przyjaciółkami, do kina czy na zakupy, po prostu zachęć ją do wyjścia z domu. Wróci odmieniona i z nową energią. To wszystko naprawdę dobrze na nią zadziała. Wystarczy, aby wcześniej odciągnęła mleko, i może spokojnie oddać maluszka pod opiekę taty.
Dlatego Marka Phillips Avent wychodzi naprzeciw potrzebom rodziców i oferuje sprawdzone i łatwe w obsłudze produkty, dzięki którym zarówno mama, jak i tata mogą karmić swoje maleństwo.
Marka dostrzega, że rodzice, tworząc zgrany team, mogą się wzajemnie uzupełniać i wspierać w tej nowej dla nich sytuacji, jaką jest przyjście na świat dziecka. Dlatego tak ważne i przydatne jest posiadanie laktatora - przynosi ono same korzyści - tata ma podczas karmienia wyjątkowe chwile z maluszkiem, a mama może w tym czasie zrobić coś dla siebie. Jak wiadomo, szczęśliwi rodzice, to szczęśliwe dziecko. Warto więc nauczyć się składać i wyparzać laktator, przygotowywać butelkę do karmienia oraz pokonać strach i samemu nakarmić maluszka.
Laktator Philips Avent wyróżnia wyjątkowa technologia Natural Motion, która naśladuje styl ssania dziecka, stymulując brodawkę do wypływu pokarmu, tak jak przy karmieniu piersią. Dzięki uniwersalnemu rozmiarowi lejka nie trzeba kupować i przymierzać dodatkowych rozmiarów nakładek, a aż 24 tryby pracy, umożliwiają najlepsze dostosowanie pracy urządzenia do swoich potrzeb i preferencji. Używanie laktatora możliwe jest w wygodnej pozycji, bez konieczności pochylania się, a minimalna liczba części ułatwia składanie i utrzymanie czystości. Ważnym atutem jest również bardzo cicha praca pozwalająca na dyskretną pracę w dowolnym miejscu i o dowolnej porze.
Pierwsze tygodnie rodzicielstwa to czas, kiedy można nawiązać wyjątkową więź z maluszkiem, a także czas, kiedy tata jest najbardziej potrzebny partnerce. Nawet jeśli ona tego nie mówi i wszystko chce robić sama, dobrze jest być obok niej i ją wspierać. Czułość, opiekuńczość i wyrozumiałość podnosi ją na duchu w trudnych chwilach i pomoże oswoić nową rzeczywistość. Każdy związek będzie wtedy tak mocny, jak nigdy, a początki rodzicielstwa będzie można wspominać z sentymentem.
Przeczytaj więcej: https://www.philips.pl/c-m-mo/philips-avent-akcesoria-dla-dziecka-i-mamy