Te frytki mają moc - pomagają rodzinom być razem. Jak? To bardzo proste - sprawdź!

Kiedy dziecko trafia do szpitala, najważniejsza dla niego jest bliskość rodzica. Sprawia, że to, co trudne i bolesne, staje się bardziej znośne, i daje poczucie bezpieczeństwa. Mając świadomość tego, jakie znaczenie ma obecność najbliższych w czasie leczenia, Fundacja Ronalda McDonalda od 20 lat pomaga rodzinom hospitalizowanych dzieci. Teraz każdy z nas może pomóc. To proste - wystarczy w dwa weekendy, 3-4 i 10-11 grudnia, pójść na frytki do McDonald's.

Wśród flagowych programów Fundacji są dwa Domy Ronalda McDonalda, w Warszawie i Krakowie, Pokoje Rodzinne w szpitalach dziecięcych, czy łóżka dla rodziców na oddziałach pediatrycznych. Fundacja pamięta też o edukacji i profilaktyce, dlatego od 2005 roku prowadzi program przesiewowych badań USG dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, pod nazwą "NIE nowotworom u dzieci". Badania są wykonywane bezpłatnie w ambulansach Fundacji, które co roku ruszają w Polskę. Dotychczas Fundacja przebadała już ponad 80 000 najmłodszych.

materiał promocyjny

Dom poza domem

Choroba dziecka wywraca życie rodziny do góry nogami. Szczególnym wyzwaniem jest hospitalizacja i długie leczenie dziecka, często przez wiele tygodni w szpitalu położonym daleko od domu rodzinnego. Zdarza się, że w takiej sytuacji jeden z rodziców musi zwolnić się z pracy i wynająć mieszkanie w obcym mieście. Drugi rodzic często w tym czasie przejmuje opiekę nad pozostałymi dziećmi i samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego. Wszystko to wiąże się z ogromnym obciążeniem, zarówno emocjonalnym, jak i finansowym. Pojawia się stres i obawy nie tylko o zdrowie małego pacjenta, ale i całą rodzinę. I tu wkracza Fundacja Ronalda McDonalda:

"My wiemy doskonale, z czym mierzą się rodziny chorych dzieci, dlatego od 20 lat działamy zgodnie z misją: "Aby rodzina mogła być razem". Jedną z kluczowych naszych inicjatyw są Domy Ronalda McDonalda, w których mogą zamieszkać, w sąsiedztwie szpitala i nieodpłatnie, rodziny hospitalizowanych, ciężko chorych dzieci, dzięki czemu są blisko małego pacjenta" – mówi Katarzyna Rodziewicz, prezeska i dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda, i dodaje: "Nasze Domy to nowoczesne, ale jednocześnie pełne ciepła i domowej atmosfery budynki z komfortowo wyposażonymi apartamentami i przestrzeniami wspólnymi dla rodzin – kuchniami, jadalniami, pralniami, gdzie rodzice mają możliwość zadbania o podstawowe potrzeby, niezbędne do nabrania sił potrzebnych do wspierania dziecka w chorobie. Mogą ugotować jego ulubiony posiłek, sami zjeść obiad, zrobić pranie, wyspać się. Otrzymują też wsparcie emocjonalne – zarówno od innych rodziców, jak i naszych Wolontariuszy oraz Zespołu Fundacji".

Rodzice i opiekunowie mogą bowiem razem dzielić radości i smutki, wymieniać się ważnymi informacjami lub po prostu być razem w tych trudnych momentach.

materiał promocyjny

Pierwszy z Domów Fundacji Ronalda McDonalda został otwarty w 2015 r. przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Do tej pory udzielił wsparcia niemal 600 rodzinom, zapewniając im ponad 59 tysięcy bezpłatnych noclegów. W 2021 roku Fundacja otworzyła drugi Dom, zlokalizowany na terenie kampusu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w bezpośrednim sąsiedztwie Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Dom w stolicy pomógł już 217 rodzinom, a te liczby ciągle rosną.

Godny pobyt w szpitalu

Domy Ronalda McDonalda to nie jedyna forma wsparcia Fundacji dla rodzin hospitalizowanych dzieci. Fundacja prowadzi również Pokoje Rodzinne w szpitalach pediatrycznych. Rodziny znajdą tu komfortowe warunki na odpoczynek czy wspólną zabawę wśród regałów pełnych książek czy gier planszowych. Wolontariusze Fundacji, a jest ich ponad 1300, dbając o dobrą atmosferę tych miejsc, starają się zagospodarować czas wolny dzieci, aby nie traciły dzieciństwa przez chorobę. Takie są Pokoje Rodzinne stworzone przez Fundację w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym WUM, w którym Fundacja wyposażyła również kuchnie dla rodziców. Pokój Rodzinny Ronalda McDonalda w Centrum Zdrowia Dziecka, pierwszy taki w Polsce, to przestrzeń, gdzie rodzice z całego szpitala mogą napić się kawy, zjeść ciepły posiłek, porozmawiać ze sobą, czy nawet zrobić pranie.

materiał promocyjny

Ponadto rodzice przebywający w szpitalach w całej Polsce – w Mrągowie, Olsztynie, Lublinie, Radomiu i ponad 27 innych miastach – mogą skorzystać z fundacyjnych łóżek. Łóżka są składane, więc nie zajmują dużo miejsca w szpitalnej sali. W dzień rodzice mogą na nich usiąść razem z dzieckiem, poczytać czy przytulić się. Na noc są rozkładane, zapewniając sen opiekunom pacjentów w godnych warunkach. W sumie Fundacja przekazała już niemal 800 łóżek do oddziałów pediatrycznych w całym kraju.

Pomóc możemy wszyscy! Jak to zrobić?

Pomagać Fundacji Ronalda McDonalda można na wiele sposobów, np. wpłacając donację w dowolnej kwocie na konkretny cel czy przekazać 1,5% podatku w rozliczeniu rocznym. Można również zostać Wolontariuszem i pomóc Fundacji wspierać rodziny przebywające w Domach Ronalda McDonalda, czy dzieci w szpitalach.

materiał promocyjny

Najprostszą i przyjemną formą pomagania jest udział w akcji McHappy Day, organizowanej co roku na całym świecie w restauracjach McDonald’s. Wystarczy jedynie przyjść na frytki 3-4 i 10-11 grudnia. W tych dniach McDonald’s przekaże 1 zł z każdej zakupionej porcji frytek na rzecz Fundacji. Ten mały gest może sprawić, że wywołacie uśmiech na twarzy chorych dzieci i ich rodziców! Dlatego pamiętajcie, te frytki mają moc!

Więcej o:
Copyright © Agora SA