Skóra maluszków wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów?

Delikatna i wrażliwa skóra niemowląt już od pierwszych dni życia wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Codzienne rytuały pielęgnacyjne to przy okazji dobry sposób na budowanie więzi między maluszkiem a rodzicem. Właściwy dobór kosmetyków może przysporzyć niemałych trudności, szczególnie świeżo upieczonym rodzicom, których pociecha w dodatku ma skórę wymagającą i skłonną do atopii. Sprawdź, jak wybrać produkty do codziennej pielęgnacji skóry maluszka

Skóra sucha, skłonna do alergii i atopowa – jak je rozróżnić?

Skóra maluszka pełni wiele istotnych funkcji, w tym przede wszystkim chroni narządy wewnętrzne przed urazami oraz odpowiada za ochronę organizmu przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. U niemowląt skóra potrafi być jednak nawet 10 razy cieńsza niż u dorosłych. Z tego względu łatwiej ulega urazom i traci wodę, w dodatku jest wrażliwa na różnice temperatur i bardziej podatna na reakcje alergiczne. Jakie objawy na twarzy i ciele maluszka powinny nas jako rodziców niepokoić i na jakie powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

Warto przyjrzeć się, czy nasza pociecha nie ma skóry suchej, skłonnej do alergii lub atopowej. Objawem suchości jest przede wszystkim wyczuwalna szorstkość, pękanie i łuszczenie się naskórka, widoczne zaczerwienienie i uczucie świądu. Uporczywy i bardzo nasilony świąd jest również charakterystyczny np. dla skóry atopowej. Wywołuje on rozdrażnienie i niepokój dziecka. Skóra atopowa jest ponadto bardzo sucha, skłonna do podrażnień i wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Z kolei w przypadku skóry alergicznej mogą pojawiać się wysypki, suchość, szorstkość, jak również świąd.

Zmiany skórne u niemowląt i dzieci na ogół mają charakter przejściowy i niedługo po wystąpieniu mogą samoistnie ustępować. Jeśli jednak są nasilone lub nie znikają, należy zgłosić się z pociechą do pediatry lub zasięgnąć konsultacji dermatologa.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry od pierwszych dni życia dziecka?

Kupując produkty do pielęgnacji skóry dziecka, należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem. Wybrane kosmetyki powinny być bezpieczne i skuteczne dla wymagającej skóry maluszków, także tej wrażliwej i skłonnej do atopii od pierwszych dni życia. Produktami przeznaczonymi do codziennej pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt jest np. gama dermokosmetyków Lipikar marki La Roche-Posay.

Produkty Lipikar doskonale radzą sobie z suchą, wrażliwą skórą, zapewniają natychmiastowe ukojenie oraz działają przeciw swędzeniu i nawracającej suchości. Warto dodać, że produkty z gamy Lipikar marki La Roche-Posay mogą być stosowane zaraz po urodzeniu, od pierwszych dni życia, ponadto mogą ich używać pozostali członkowie rodziny.

Na uwagę zasługuje fakt, że marka od 2015 roku, w ramach programu Rodziny Lipikar, wspiera 200 rodzin rocznie, których dzieci zmagają się z problemem atopowego zapalenia skóry, zapewniając im roczny zapas produktów do pielęgnacji. Dodatkowo co roku wybiera jedną rodzinę, która otrzymuje także nieocenione wsparcie w postaci rocznej opieki dermatologicznej dla malucha zmagającego się z AZS.

materiał promocyjny

Pielęgnacja skóry maluszka – jakie produkty wybrać?

Aby zadbać o skórę dziecka od pierwszych dni życia, do pielęgnacji najlepiej wybierać produkty rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne oraz lekarzy dermatologów i pediatrów. Na szczególną uwagę zasługuje skład, który powinien być jak najprostszy i uwzględniać składniki odżywiające skórę, nawilżające, łagodzące podrażnienia, a także regenerujące i kojące. Skład produktów do pielęgnacji skóry dziecka powinien być pozbawiony substancji podrażniających takich jak parabeny, czy sztuczne barwniki.

Dobrą propozycją produktów do pielęgnacji ciała dla wszystkich rodzajów skóry suchej, wrażliwej i atopowej są dermokosmetyki z gamy Lipikar, a szczególnie dwa z nich: krem myjący Lipikar AP+ oraz balsam Lipikar Baume AP+M przeznaczone do codziennej rutyny pielęgnacji od pierwszych dni życia. Oba produkty sprawdzają się nawet w trudnych przypadkach dzięki najwyższej skuteczności. Działają przeciw swędzeniu i nawracającej suchości, zapewniając natychmiastowe ukojenie. Posiadają też rekomendację Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Codzienna pielęgnacja skóry maluszka jako sposób na budowanie więzi z rodzicami

Wyrobienie sobie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych jest niezwykle istotne z punktu widzenia budowania więzi między dzieckiem a rodzicami. Aby maluszek mógł zyskać poczucie bezpieczeństwa, potrzebuje więzi z bliską mu osobą, a jednym ze sposobów jej budowania jest nawiązywanie bliskości właśnie podczas pielęgnacji jego skóry.

Bliskość tę można osiągnąć podczas mycia dziecka czy kremowania jego skóry już po kąpieli. Pamiętajmy, że codzienne balsamowanie skóry maluszka to jeden z ważniejszych rytuałów pielęgnacyjnych, który zapewnia jej prawidłowe nawilżenie i pozwala uniknąć problemów skórnych.

Więcej o: