Zadbaj o czas spędzony z dzieckiem w Święta Bożego Narodzenia. Wspólna zabawa ma wielkie znaczenie dla rozwoju malucha!

Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do spędzenia czasu z bliskimi i oderwania się od codziennych obowiązków. To również magiczny okres dla dzieci, którym świąteczna atmosfera udziela się szczególnie. Wykorzystaj wolne chwile i spędź je ze swoją pociechą na wspólnej zabawie. Malec z pewnością na tym skorzysta, więc warto podarować mu taki prezent pod choinkę, który pomoże mu w rozwoju kluczowych umiejętności.

Rodzice często żyją w ciągłym biegu i trudno im pogodzić domowe obowiązki z zadaniami służbowymi oraz opieką nad dziećmi. Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą jednak okazją do tego, aby zwolnić tempo i spędzić wolny czas z bliskimi. To szczególnie ważne dla dzieci, które potrzebują naszej uwagi, bliskości, chcą poczuć się kochane i ważne. W przypadku tych najmłodszych, warto wcześniej zapoznać je ze świątecznymi tradycjami, gdyż to wpłynie na ich postrzeganie świata, nauczy przynależności do danej kultury, a także społeczności. Ubierzcie razem choinkę, upieczcie i udekorujcie pierniczki oraz śpiewajcie kolędy. W ten sposób maluch pomoże w świątecznych przygotowaniach i przy okazji będzie się świetnie bawić. Nie mniej istotna jest zabawa ulubionymi zabawkami, która pełni nie tylko funkcję rozrywkową, ale też rozwijającą wszechstronnie wiele umiejętności dziecka. 

Postaw na zabawy rozwijające umiejętności poznawcze 

Dziecko doskonale uczy się poprzez zabawę, gdyż to dla niego naturalny stan, w którym się rozwija. Przy wyborze świątecznego prezentu warto więc postawić na taki, który pogłębi jego wiedzę o świecie. Baw się z nim, a przy tym opowiadaj i ucz. Pomogą w tym zabawki przedstawiające różne elementy otaczającego nas świata, np. klocki LEGO® DUPLO®. W zależności od zainteresowań malca możemy wybrać zestaw o konkretnej tematyce dotyczącej np. krain geograficznych, zawodów, zwierzątek czy pojazdów. Opowiadaj dziecku, gdzie mieszka dane zwierzę co w swojej pracy robi weterynarz lub do czego służy dystrybutor paliwa. Zadawaj też pytania, gdyż dzięki temu maluch będzie ćwiczyć aparat mowy i poszerzy swój zasób słownictwa. Dzięki temu podczas zwykłej, codziennej zabawy malec może dowiedzieć się wielu przydatnych informacji dzięki którym lepiej zrozumie otaczający go świat. 

Ćwiczcie dialogi i scenki z życia codziennego 

Dobre dla rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecka będą także zabawy, podczas których można wcielać się w różne role i odgrywać scenki z życia codziennego. Pozwól, aby dziecko kierowało zabawą tak, jak podpowie mu wyobraźnia, ale dla urozmaicenia dodawaj różne przykłady np. odegraj figurką LEGO DUPLO rolę osoby, która zabiera innym dzieciom zabawki i wyjaśnij, dlaczego takie zachowanie nie jest dobre. Ucz malca empatii i na przykładzie zabawkowych zwierzątek lub  ludzi, pokaż, kiedy odczuwamy smutek lub radość. Nakłoń też dziecko do rozmowy o emocjach. Pytaj, jak czuje się jego zabawka, co lubi, a czego się boi. Takie niewinne pytania pozwolą ci lepiej poznać malca oraz wejść w jego świat i emocje. Poprzez zabawę zrozumiesz trudności, lęki i potrzeby dziecka, a tym samym zacieśnić wasze więzi. 

Wspomóż umiejętność motoryczne i kreatywność malca 

Niektóre zabawki, takie jak klocki LEGO DUPLO wpływają na wszechstronny rozwój dziecka . Są duże, a co za tym idzie, idealnie dopasowane do małych i nieporadnych jeszcze rączek, przez co bawić się nimi mogą już dzieci od 1,5 roku życia. Z ich pomocą malec może uczyć się chwytać i łączyć ze sobą różne elementy. Takie zestawy konstrukcyjne to świetny pomysł na gwiazdkowy prezent, gdyż  zabawa w budowanie zaangażuje też rodzica. Usiądź z dzieckiem i obserwuj, jak składa i grupuje klocki, szukając różnych rozwiązań problemów konstrukcyjnych. Gdy widzisz, że je napotka, możesz służyć mu pomocą. Pamiętaj jednak, że drobne niepowodzenia, takie jak zawalona wieża, czy trudność w zbudowaniu domku, mogą pomóc ćwiczyć odporność psychiczną dziecka. Pokaż, jak radzić sobie z porażkami i że przeciwności losu nie powinny zniechęcać do działania. Możesz być pewna, że gdy już zbuduje swoja budowlę w całości, poczuje dumę z siebie oraz wzrośnie jego wartość i pewność siebie. Dodatkowo budując, dzieci rozwijają kreatywność. Z klocków LEGO DUPLO mogą zbudować wszystko, co podpowie im ich nieograniczona wyobraźnia i dzięki temu uczą się myśleć nieszablonowo. 

Zabawa klockami wspiera rozwój dzieciZabawa klockami wspiera rozwój dzieci LEGO DUPLO materiał promocyjny

Więcej o:
Copyright © Agora SA