W jaki sposób zabawa klockami wpływa na rozwój najmłodszych dzieci? Wymieniamy kluczowe korzyści

Klocki lubi każdy - i mały, i duży. Jednak zabawa klockami to nie tylko przyjemność. Niesie ona ze sobą także wiele benefitów dla rozwoju dziecka. Maluchy nabywają moc nowych umiejętności, choć same o tym nie wiedzą - one po prostu dobrze się bawią.

Są takie zabawki, które nie tylko dostarczają rozrywki, lecz także uczą. Do tych, które posiadają najwięcej walorów edukacyjnych należą np. klocki LEGO® DUPLO® zaprojektowane specjalnie dla dzieci już od 1,5 roku życia. Dlaczego? Pozwalają na kompleksowy rozwój wielu kompetencji, a przy tym zabawa nimi nigdy się nie nudzi.

1. Mała motoryka

Mała motoryka, czyli umiejętność manipulacji palcami i dłońmi to jeden z najważniejszych obszarów dziecięcego rozwoju. Łączenie i rozszczepianie klocków, dopasowywanie ich kształtami i kolorami to wspaniałe ćwiczenie dla małych i nieporadnych jeszcze rączek. Pomaga ono rozwijać siłę mięśni, sprawność manipulacyjną i koordynację ręka-oko. Te umiejętności przydadzą się później przy wszystkich codziennych czynnościach, od pisania i rysowania poprzez picie z kubeczka, aż po zapinanie guzików. Nie każdy jednak wie, że harmonijny rozwój małej motoryki wpływa także na rozwój mowy dziecka. Oba te obszary działają równolegle, a im lepsza mała motoryka, tym łatwiejszy start w płynną mowę. Umiejętności te możecie doskonalić, bawiąc się uroczym zestawem LEGO DUPLO "Pociąg z cyferkami".

Zabawa klockami wspiera rozwój dzieciZabawa klockami wspiera rozwój dzieci LEGO DUPLO materiał promocyjny

2. Wyobraźnia przestrzenna i kreatywne myślenie

Aby zbudować budowlę np. z zestawu LEGO DUPLO "Lot promem kosmicznym", potrzebna jest wyobraźnia przestrzenna. Im bardziej jest ona zaawansowana, tym bardziej skomplikowane bryły jesteśmy w stanie skonstruować. To bardzo trudna umiejętność. W głowie trzeba przewidzieć wygląd naszego projektu, a potem wcielić go w życie - wybrać odpowiednie klocki i połączyć je we właściwy sposób. Te wszystkie trudne procesy odbywają się w umyśle małego człowieka, gdy tworzy swój pierwszy domek, garaż czy zagrodę dla zwierzaków.

Zabawa klockami LEGO DUPLO to wspaniałe pole do eksperymentowania z najbardziej zwariowanymi pomysłami lub - jak powiedzieliby specjaliści - do rozwijania kreatywnego myślenia. Klocek może stać się stolikiem, krzesełkiem, lodówką, a nawet rakietą kosmiczną. W dziecięcej wyobraźni, która jest cudownie nieprzewidywalna i zaskakująca, wszystko jest możliwe i niczym nieograniczone. Dodatkowo zestawy LEGO DUPLO zawierają mnóstwo klocków w wielu kolorach i kształtach, które pobudzą malucha do kreatywnego myślenia.

3. Umiejętność wyciszenia i koncentracji

Dożyliśmy czasów, w których dzieci są codziennie bombardowane intensywnymi bodźcami i to w ilości, z jaką trudno im sobie poradzić. Przykłady? W żłobku czy przedszkolu maluch musi podejmować trudne dla niego społeczne interakcje, gdy jest głośno i tłoczno. Potem idzie z rodzicem do sklepu, gdzie są intensywne światła i zapachy. W drodze do domu mija z kolei migające reklamy. W efekcie potem jest rozkojarzone i nadmiernie pobudzone.

Dlatego tak ważne jest nauczenie dziecka sposobów na wyciszenie. Zabawa klockami w cichym pokoju i w spokoju to świetny sposób na skoncentrowanie się na jednej rzeczy i odcięcie od intensywnych bodźców. Pomocny w tym będzie zestaw LEGO DUPLO "Stadnina i kucyki" z uroczymi zwierzątkami. Pozwoli to dziecku poczuć się bezpiecznie, ponieważ to ono tworzy świat, nad którym tylko ono sprawuje kontrolę.

4. Budowanie relacji

Wielu rodziców ma trudność w porozumiewaniu się ze swoim dzieckiem. Martwi się, że nie opowiada dużo o tym, co działo się w żłobku czy przedszkolu. Umiejętność przywołania zdarzeń z przeszłości i opowiedzenia ich są dla dziecka dużym wyzwaniem. Nie oznacza to jednak, że mały człowiek nie potrzebuje przepracowania stresów z całego dnia. Potrzebuje, ale robi to w inny sposób - poprzez zabawę. Budowanie "Wielofunkcyjnego domku" z klocków LEGO DUPLO to świetna przestrzeń na stworzenie bezpiecznej relacji. Nawet niepozorne podawanie klocków dziecku, podczas gdy ono tworzy np. swój wieżowiec, ma ogromną wartość. Dlaczego? Przez cały dzień musi spełniać prośby rodzica czy wychowawczyni z placówki. W domu natomiast role się odwracają i tutaj ono jest szefem. Dziecko kontroluje zabawę i ma poczucie sprawstwa. Nie dość, że tworzy swój projekt, to na dodatek rodzic jest obok niego, wspiera go w tym i robi to, o co ono poprosi.

Zabawa klockami wspiera rozwój dzieciZabawa klockami wspiera rozwój dzieci LEGO DUPLO materiał promocyjny

5. Kompetencje matematyczne

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak istotna jest w życiu dobra znajomość matematyki. Jej naukę można zacząć już w pierwszych latach życia dziecka. Wówczas nie polega to jednak na wkuwaniu tabliczki mnożenia, czy rozwiązywaniu zadań z treścią. Na początku rozwijamy kompetencje matematyczne, ćwicząc w dziecku poczucie rytmu, umiejętności dopasowywania kształtów i kolorów czy ucząc go segregować elementy. Do tego także świetnie nadają się klocki LEGO DUPLO "Żuraw wieżowy i budowa". Można poprosić dziecko, aby pogrupowało je według kolorów lub znalazło regularność w sekwencji, którą mu zaproponujemy (np. układamy kolejno klocek zielony, żółty, niebieski, zielony, żółty i... jaki będzie następny?).

6.Radzenie sobie z porażką

O tej życiowej umiejętności wielu rodziców zapomina, a jest ona niezbędna w dorosłym życiu. Każdy z nas popełnia błędy i czasem nasze działania kończą się one porażką. To trudne i nieprzyjemne doświadczenie, jednak im szybciej nauczymy się, że stanowi nieodłączny element życia, tym lepiej. Zabawa zestawem LEGO DUPLO "Pudełko z klockami" to świetne pole do nauki odporności psychicznej małego odkrywcy. Może on tworzyć najbardziej wymyślne budowle i dać upust szalonym pomysłom, ale czasem jednak wieża będzie zbyt wysoka i runie albo dom dla ulubionego misia nie będzie przypominał tego z bajki. Dziecko poczuje wtedy rozczarowanie, złość, a może także i inne emocje. Rodzic ma szanse towarzyszyć wówczas swojemu dziecku w tak trudnym momencie i pokazać, jak sobie poradzić w sytuacji, gdy coś nie wychodzi. Nie mówmy zatem: "Nic się nie stało". Potraktujmy to doświadczenie jako naukę pogodzenia się z porażką. Bądźmy przy dziecku, usłyszmy jego rozgoryczenie, przytulmy, pokażmy, jakie ma teraz dostępne inne opcje. Wieżę można przecież odbudować, i to nawet lepszą - taką, aby już się nie przewróciła. A dom dla misia stworzyć bardziej wymyślny, może na podstawie wcześniej opracowanego wspólnie projektu? Ważne, by przekazać dziecku, że warto spróbować jeszcze raz lub kilka razy, a na pewno się uda.

LEGO DUPLO, materiał promocyjnyLEGO DUPLO, materiał promocyjny 

Więcej o:
Copyright © Agora SA