Zainwestuj w świąteczny czas. Jakie zabawki mogą pomóc pociechom rozwijać ich pasje?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. To idealna okazja na zacieśnianie więzi rodzinnych i spędzenie czasu z bliskimi. Wspólne zabawy z dzieckiem mogą nie tylko zbliżyć was do siebie, ale także wspomagać rozwój waszej pociechy. Przy wyborze zabawek warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Magiczna atmosfera Świąt sprzyja spędzaniu czasu z rodziną. Skorzystaj z tych wolnych dni i poświęć szczególną uwagę swojemu dziecku. Nie ma dla niego nic przyjemniejszego niż twórcza i nieskończona zabawa wymarzonymi zabawkami. Warto jednak podarować pod choinkę maluchowi taki podarek, który nie tylko będzie odpowiadać jego zainteresowaniom, ale także wpłynie korzystnie i wszechstronnie na jego rozwój. Pamiętając o kilku prostych elementach, możesz pomóc swojemu dziecku doskonalić umiejętności motoryczne, społeczno-emocjonalne, poznawcze oraz zdolności twórcze, właśnie podczas radosnej zabawy.

Zabawki odpowiadające zainteresowaniom dziecka

Istotne jest, aby już w młodym wieku zachęcać swą pociechę do rozwijania zainteresowań i pasji. Rozmawiaj z nim, obserwuj, co przyciąga jego uwagę, w co i jak samo się bawi oraz pytaj, co lubi i dlaczego. Jest mnóstwo sposobów, aby pogłębiać zainteresowania dziecka: spacery i wycieczki, wizyty w muzeum czy zoo, a także zabawa odpowiednimi zabawkami. Dzięki temu idealnie wybierzesz dla niego świąteczny prezent, który przypadnie mu do gustu i przyniesie mnóstwo radości.. W tym przypadku sprawdzą się klocki LEGO® DUPLO® zaprojektowane dla najmłodszych dzieci, już od 1,5 roku życia. Różnorodność tematycznych zestawów, które przedstawiają m.in. farmę, dzikie zwierzęta, dalekie kontynenty, sklep, posterunek policji, myjnię samochodową, remizę strażacką czy pociągi i dworzec kolejowy, pozwolą dziecku pogłębić jego pasje i poszerzyć wiedzę na intersujący go temat. Jedne maluchy wolą pociągi i samochody, inne zwierzęta lub podróże. Jeśli twoje dziecko kocha zwierzątka, zaproponuj mu zabawę, w której odgrywają istotną rolę. Dzięki temu pozna nowe gatunki i dowie się, w jakich regionach świata żyją, co jedzą i jakie dźwięki wydają . Zabawki związane z lotnictwem lub motoryzacją zwrócą uwagę dziecka na to, jak skonstruowane są dane pojazdy, gdzie jadą pociągi lub jak daleko może dolecieć samolot. Dodatkowo realistyczne elementy w zestawach LEGO DUPLO pomogą malcowi zrozumieć otaczający go świat, a wspólna zabawa pomoże ci również lepiej poznać marzenia dziecka i jego potrzeby.

LEGO DUPLO, materiał promocyjnyLEGO DUPLO, materiał promocyjny 

Zabawki pomagające doskonalić umiejętności emocjonalne

Wspólna zabawa zabawkowymi zwierzętami lub mini-figurkami może uwrażliwić dziecko na potrzeby innych i sprawić, że maluch będzie bardziej empatyczny. Pokaż mu, że wszyscy odczuwają emocje takie jak: smutek, radość, zakłopotanie, czy lęk i naucz dziecko, że słabsi potrzebują opieki. Stawianie zabawkowych postaci w różnych sytuacjach może pozwolić dziecku lepiej zrozumieć to, co inni odczuwają. Daj mu się wczuć się w danego bohatera, bawić w odgrywanie ról i sytuacji z życia codziennego. Podczas zabawy można uczulić dziecko na różne życiowe sytuacje, np. pokazać, że jedna postać jest nieśmiała i boi się zaprzyjaźnić z pozostałymi. Skłoń dziecko do zaproponowania rozwiązania tego problemu. W tej funkcji także sprawdzą się klocki LEGO DUPLO. Dzięki różnorodnym zestawom z realistycznymi elementami i figurkami dzieci, rodziców, zwierząt o wiele łatwiej będzie wam odkrywać sytuacje z życia, w którymi maluch czuje się niekomfortowo lub nie wie, jak sobie poradzić.

Zabawki rozwijające kreatywność i umiejętności motoryczne

Zabawa klockami LEGO DUPLO uczy składania, grupowania, łączenia ze sobą i rozłączania elementów. Dzięki nim malec rozwija koordynację ręka-oko, zaczyna myśleć logicznie i próbuje rozwiązywać problemy konstrukcyjne. Obserwuj go podczas zabawy i zadawaj pytania np. dlaczego daną rzecz zbudował w ten, a nie inny sposób i co bohaterowie mogą robić w danej przestrzeni. Jeśli dziecko napotka problem, np. ze złożeniem danego zestawu, służ pomocą. Pozwalaj mu jednak przejmować inicjatywę. Im lepiej będzie rozwinięta jego mała motoryka, tym łatwiej będzie mu wykonywać takie czynności jak np. jedzenie sztućcami, rysowanie kredkami oraz picie z kubeczka. Zabawa związana z konstruowaniem uczy także kreatywności. Dzieci mogą zbudować z klocków wszystko, co podpowie im ich nieskończona wyobraźnia. Ta zdolność będzie przydatna nie tylko we wczesnym dzieciństwie, ale także na kolejnych etapach życia, kiedy będą szukać nieszablonowych rozwiązań.

Zabawki poszerzające wiedzę o świecie

Wspólna zabawa dobrze wpłynie również na umiejętności poznawcze dziecka. Możesz przekazać mu wówczas istotne informacje dotyczące konkretnej dziedziny. W tym przypadku także doskonale sprawdzą się klocki LEGO DUPLO. W zależności od wybranego zestawu pomogą dziecku odkryć inny aspekt otaczającego je świata np. krainy geograficzne, zwierzęta, budowle, ale również zawody i przedmioty codziennego użytku. Głośno rozmawiaj ze swoją pociechą i pytaj, do czego służy dany przedmiot, lub czym zajmuje się konkretna osoba np. weterynarz albo strażak. To pomoże mu poszerzyć zasób słownictwa, ćwiczyć aparat mowy, a dodatkowo wzmocni waszą wieź. Kiedy dziecko o coś zapyta, staraj się udzielić wyczerpującej odpowiedzi. Za pomocą klocków, można na łatwych przykładach wyjaśnić wiele rzeczy dotyczących tego, jak wygląda rzeczywistość np. kiedy należy się kąpać, skąd brać jedzenie, jak dbać o zwierzęta i dlaczego musimy chodzić spać. To doskonały sposób, aby uczyć dziecko przez zabawę, która jest dla maluchów naturalnym stanem, kiedy poznają świat i rozwijają się.

Więcej o: