Wspólna zabawa w święta to ogromna radość dla całej rodziny. Jak spędzać czas z małym dzieckiem? Kilka pomysłów

Święta to wyjątkowy, rodzinny czas. Już od najmłodszych lat warto angażować dzieci zarówno w organizację uczty, jak i wspólną zabawę. To z pewnością uszczęśliwi malucha i pozytywnie wpłynie na jego rozwój. Jak bawić się z małym dzieckiem w święta? Wyjaśniamy.

Dziecko potrzebuje zainteresowania i aktywnej obecności rodziców. Świąteczny klimat sprzyja spędzaniu wspólnie czasu i zabawom. Jak zatem zaplanować Święta, aby dzieci się nie nudziły?  

Rodzice dzieci powyżej 5 lat nie powinni mieć dylematów, gdyż pociechy w tym wieku same inicjują zabawy. Mówią, co chciałyby robić, a także z chęcią angażują się w pomoc przy m.in. przygotowywaniu posiłków czy dekorowaniu stołu świątecznego. Potem niecierpliwie oczekują pierwszej gwiazdki na niebie, aby móc otworzyć wymarzone prezenty. Gdy tylko je rozpakują, mają frajdę do końca wieczoru. Nieco trudniej jest rodzicom mniejszych dzieci, tych poniżej 5 lat, które wymagają ich stałej uwagi, zainteresowania oraz angażowania zabawy. Święta to jednak wymarzony czas, by pogodzić obowiązki z przyjemnością. 

Warto zaprosić malucha do wspólnego pieczenia i dekorowania pierniczków. Nie ma dla niego nic milszego niż kreatywne ozdabianie, a potem jedzenie przygotowanych przez siebie pyszności oraz częstowanie innych członków rodziny. Warto również pamiętać o zabawach ruchowych. Ciekawym pomysłem może być też zabawa w poszukiwanie Mikołaja. Dorośli chowają gdzieś w mieszkaniu (lub na zewnątrz) czapkę Mikołaja, maskotkę albo nawet narysowany wcześniej obrazem. Dzieci muszą go odnaleźć na podstawie mapy zrobionej przez opiekunów. To świetna zabawa ucząca orientacji i kształtująca wyobraźnię przestrzenną.  Święta to także idealny czas, aby  wspólnie śpiewać kolędy. To piękna tradycja, którą warto przekazywać już najmłodszym. A gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka – nadszedł czas na  wręczanie upominków i wspólną zabawę. Najlepiej wybrać prezent, który nie tylko wywoła uśmiech na buzi dziecka, lecz także pozytywnie i wszechstronnie wpłynie na jego rozwój i nie znudzi mi się już następnego dnia.   

Wybierzcie odpowiedni prezent dla dziecka i bawcie się nim wspólnie  

W wyjątkowy świąteczny czas warto znaleźć moment na zabawę z maluchem, która pobudzi jego kreatywność i pomoże we wsparciu rozwoju kluczowych umiejętności. Ważny jest w tym przypadku wybór odpowiedniego prezentu. Dla dzieci powyżej 1,5 roku świetną propozycją są np. klocki. Znane i uwielbiane od lat, nie tylko bawią najmłodszych, ale i pomagają im się rozwijać. Grupowanie, składanie, rozkładanie i przebudowywanie budowli pomaga maluchom kształtować umiejętności takie jak, koordynacja ręka – oko  logiczne myślenie, empatia czy kreatywność.  

Na rynku dostępne są klocki stworzone z myślą o doskonaleniu tych umiejętności. Należą do nich np. LEGO® DUPLO®. To najlepszy wybór na prezent pod choinkę dla malucha, gdyż są zaprojektowane w zależności od stopnia rozwoju małego człowieka. Już podczas otwierania nowego zestawu LEGO DUPLO warto poprosić malucha o znalezienie kilku klocków w tym samym kolorze, kształcie lub wskazanie mini-figurek różnych zwierzątek. Taka wspólna, radosna zabawa zwiększy więź między wami, a u dziecka rozwinie też umiejętności poznawcze.  

Zabawa klockami wspiera rozwój dzieciZabawa klockami wspiera rozwój dzieci LEGO DUPLO materiał promocyjny

Zestawy LEGO DUPLO mają mnóstwo różnorodnych elementów: zwierzątka, rośliny, pojazdy, realistyczne przedmioty codziennego użytku (np. czajnik, bochenek chleba, gitara, fotel bujany), figurki ludzi wykonujących różne zawody, np. strażaka, policjanta, sprzedawcy czy lekarza,, a także literki i cyferki oraz wiele innych. Podczas zabawy można zatem łatwo wyjaśnić dziecku, jak funkcjonuje świat, w którym żyje: skąd się bierze mleko, gdzie jeździ pociąg lub gdzie żyje słoń i co je na obiad. 

Klocki zabawą dla całej rodziny? 

Zbudowanie wieży z klocków i zburzenie jej to także sposób na emocjonującą, wspólną zabawę. Skonstruowanie razem wysokiej wieży, by się nie zawaliła, a potem zburzenie jej to dla dziecka wielka frajda i mnóstwo radości. Maluch na pewno będzie chciał powtórzyć tę czynność lub sam ułoży swoją wieżę, doskonaląc przy tym motorykę małą.

LEGO DUPLO, materiał promocyjnyLEGO DUPLO, materiał promocyjny 

Naśladowanie mamy, taty i innych członków rodziny to także świetna i prosta zabawa, podczas której dziecko ćwiczy aparat mowy,ucząc się nowych słów. Dobrze jest zaangażować  całą rodzinę. Niech każdy po kolei pokaże jakąś minę lub wyda dźwięk, a dziecko spróbuje to powtórzyć. Zabawa klockami LEGO DUPLO to także fantastyczny sposób na wcielanie się w role, która pomaga w rozwijaniu umiejętności społecznych i inteligencji emocjonalnej. Nieśmiały maluch może na chwilę stać się odważnym strażakiem, który ratuje kotka i poczuć jak jest być liderem grupy, a mało empatyczne dziecko może wcielić się w rolę lekarza i pocieszyć chorego pacjenta. 

Pamiętajcie, że powyższe propozycje to sposób nie tylko na radośnie spędzony czas w Święta, lecz także rozwój i naukę wielu umiejętności malucha, które przydadzą mu się w przyszłości. Wykorzystajcie zatem te magiczne chwile na wspólną, radosną i nieskończoną zabawę.  

LEGO DUPLO, materiał promocyjnymateriał promocyjny

Więcej o: