Higiena żywności. Nie tylko ty musisz o nią dbać. Wprowadź kilka nawyków dla rodziny

Odżywianie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i codzienne samopoczucie. Rodzice zwykle starają się przygotować swoim dzieciom smaczne i bogate w cenne składniki odżywcze posiłki. Zdarza się jednak, że zapominają, jak ważna jest sama higiena przechowywania, obróbki i podawania żywności. W materiale wyjaśniamy, na co powinni zwrócić uwagę.

Celem kampanii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) #EUChooseSafeFood jest pomoc w uświadamianiu Europejczyków, jak dokonywać świadomych wyborów dotyczących żywności. Jednym z jej celów jest wyjaśnienie podstaw bezpieczeństwa. W czasie pandemii COVID-19 i związanych z nią obostrzeń w postaci zamknięcia restauracji, kawiarni oraz innych punktów gastronomicznych coraz więcej posiłków przygotowywano w domach. Dzieci nie jadały też obiadów w szkolnych stołówkach i nie kupowały szybkich przekąsek w sklepikach. Chociaż nie wskazano dowodów na powiązanie żywności z wirusem, warto poświęcić więcej czasu na przeanalizowanie podstawowych zasad higieny związanej z jedzeniem. Warto, by niektóre z zasad ostrożności szczególnie praktykowanych podczas pandemii na stałe weszło nam w krew.

Nawet małe dzieci, które jeszcze nie angażują się w pomoc domową, obserwują dorosłych, naśladując ich i powtarzając wzorce zachowań. Przykładowo, jeśli rodzic nie będzie mył rąk przed posiłkiem lub sięgnie po nieumyte owoce, prawdopodobnie jego pociecha zrobi to samo. Chcąc zadbać o higienę żywności w swoim domu, pamiętaj więc, aby omawiać wprowadzane nawyki z innymi członkami rodziny i uczyć najmłodszych, na co i dlaczego powinni zwrócić uwagę.

Pijcie jedynie czystą wodę i jedzcie bezpieczną żywność

Nim pokusisz się o wypicie wody z kranu, upewnij się, czy w miejscu, w którym przebywasz, jest ona na pewno zdatna do picia. Uczul też na to dziecko. Jeśli nie jesteś pewien, czy woda w danym miejscu jest bezpieczna, zadbaj, aby się taka stała (np. zagotuj). Jeśli jest to niemożliwe, sięgnij po wodę butelkowaną. Wszystkie owoce i warzywa powinny być myte przed ich spożyciem, zwłaszcza jeśli zamierzamy jeść je na surowo. Jeśli widzisz, że twoje dziecko sięga po jabłko, zapytaj je, czy wcześniej umyło owoc. W sytuacji gdy pakujesz mu świeże owoce do szkoły, umyj je uprzednio i zastrzeż, aby przed ich spożyciem dziecko umyło ręce. Pamiętaj również, aby nie jeść żywności, która utraciła datę przydatności do spożycia. Chcąc nauczyć tego dziecko, zabieraj je na zakupy i pokaż, jak zwracasz uwagę na daty na opakowaniach. Następnie poproś, aby zrobiło to samo, tak aby weszło mu to w nawyk. Pokaż również, jak wybrać świeżą i zdrową żywność. Przykładowo, gdy przechodzicie obok działu z owocami, uczul malca, jak sprawdzać, czy nie ma na nich pleśni lub czy nie zaczynają gnić.

Regularnie myjcie ręce

Pandemia powinna wyrobić w nas nawyk regularnego mycia rąk. Powinniśmy o tym pamiętać, nawet gdy nie obowiązują już restrykcje. Naucz dziecko, że pierwszą czynnością, którą należy zrobić przed kontaktem z jedzeniem, jest dokładne mycie rąk, i podkreśl, że należy o tym pamiętać także po każdym wyjściu z toalety. Aby w kuchni panowały higieniczne warunki, wszyscy powinni dostosować się do tych samych zasad. Ważne jest więc, aby zarówno dorośli, jak i starsze dzieci wiedziały, gdzie znajdują się środki higieniczne i w jaki sposób należy odkażać wszystkie powierzchnie oraz sprzęty potrzebne do przygotowania posiłku. Ponadto chroń żywność przed owadami. Nie zostawiaj mięsa na blacie, jeśli wiesz, że w pomieszczeniu lata mucha, i nie dokarmiaj jego kawałkami psa lub kota, o ile nie zamierzasz dokładnie umyć po wszystkim rąk.

Utrzymujcie żywność we właściwej temperaturze

Nawet jeśli dobrze wiesz, jak należy przechowywać żywność, pamiętaj, że dla małego dziecka to nie jest tak oczywiste. Wyjaśnij mu, że nie wolno pozostawiać ugotowanej żywności w temperaturze pokojowej przez okres dłuższy niż dwie godziny, a wszystkie gotowe i łatwo psujące się produkty należy włożyć do lodówki. Przygotowując posiłki dla siebie i bliskich, utrzymuj wysoką temperaturę (ponad 60°C) gotowanych potraw tuż przed podaniem, a zamiast rozmrażać zamrożoną żywność w temperaturze pokojowej, zanurz ją w ciepłej wodzie lub użyj urządzeń grzejnych, jak np. mikrofalówka.

Odpowiednio przechowujcie żywność

Zainwestuj w różne oddzielne pojemniki, pokaż dziecku, gdzie leżą i w jaki sposób najlepiej ich używać. Wyjaśnij, że nie powinno się dopuścić do kontaktu między żywnością ugotowaną a surową. Do przygotowania posiłków używajcie oddzielnych sprzętów i przedmiotów (np. tarek, noży, desek do krojenia) do obróbki żywności surowej i ugotowanej. Przestrzeż również dziecko, że mięso, ryby i owoce morza należy przechowywać w oddzielnych pojemnikach niż pozostałą żywność

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.