Witamina D3 odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka już od pierwszych miesięcy. Jaką?

Nie każdy rodzic wie, że suplementację witaminy D3 powinno się rozpocząć już od pierwszych dni życia malucha i kontynuować jej podawanie przez kolejne lata. Bowiem odgrywa ona bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka. Wyjaśniamy, jak działa witamina D3, skąd czerpać jej źródła i jakie są jej zalecane ilości dla dzieci młodszych i starszych.

Witamina D3 (cholekalcyferol) jest często nazywana "witaminą słońca", ponieważ wytwarza się w skórze pod wpływem promieniowania ultrafioletowego światła słonecznego. Jest ona obecna też w niektórych pokarmach zwierzęcych (np. w rybach morskich o dużej zawartości tłuszczu, żółtkach jajek i wątrobie).

W naszej szerokości geograficznej trudno o gwarancję odpowiedniej dawki witaminy D, gdyż promieniowanie słoneczne nie jest wystarczająco silne (w okresie od listopada do lutego produkcja skórna witaminy jest znikoma), a pokarmów, z których można ją czerpać, jest niewiele. W związku z istotną rolą, jaką odgrywa ta witamina dla ludzkiego organizmu, a nie jest łatwo zadbać o jej wystarczającą podaż, lekarze zwracają szczególną uwagę na suplementację zwłaszcza u dzieci.

Rola witaminy D3 w rozwoju dziecka

Witamina D3 wspomaga właściwy rozwój całego układu kostnego. Ułatwia organizmowi wchłanianie fosforu oraz wapnia (dwóch pierwiastków, które są budulcami zębów i kości) - wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mięśni, wzmacnia stan uzębienia i wspomaga mineralizację zębów i kości. Witamina D3 pomaga także w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego dziecka.

Dawkowanie witaminy D3 a wiek dziecka 

Odpowiednia podaż witaminy D3 jest ważna dla dzieci w każdym wieku. Rekomendowaną ilością do spożycia witaminy D3 dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia jest 400 IU dziennie. Powyżej 6. miesiąca życia można podawać dziecku witaminę D3 w porcji 600-1000 IU/dzień. Choć zaleca się suplementowanie witaminy D3 przez cały rok, to jej ilość można zmniejszyć w czasie większej ekspozycji na słońce (podczas słonecznego lata, jeśli pociecha przebywa wystarczającą ilość czasu na świeżym powietrzu). Jednak każdą zmianę porcji suplementów warto skonsultować z lekarzem pediatrą.

W aptekach dostępny jest szeroki wybór suplementów diety dla dzieci z zawartością witaminy D3. To np.  Estabiom Junior (preparat z dostosowaną porcją wit. D3 dla dzieci powyżej 3. roku życia), a także Estabiom Baby (probiotyk z odpowiednią ilością witaminy D3 dla noworodków i maluchów do 3. roku życia).

materiał promocyjnymateriał promocyjny 

Źródła:

https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/witamina-d-od-pierwszych-dni-zycia/

https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-kostno-stawowego/krzywica--jak-dbac-o-zdrowe-kosci-naszych-dzieci-/

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.