Jak zadbać o siebie w ciąży? Wymieniamy kluczowe kwestie, o które przyszła mama powinna zadbać

Ciąża to wymagający czas, kiedy przyszła mama powinna zadbać o swoje samopoczucie. Niezmiernie ważne jest, aby słuchać swojego ciała i pozostając pod opieką lekarza, reagować na jego potrzeby. Poniżej wymieniamy też kilka kluczowych kwestii, o których trzeba pamiętać w tym okresie.

Ciąża wywraca świat każdej kobiety do góry nogami. Zmienia się ciało, zmieniają się nastroje, a także potrzeby. Często bliscy, mimo szczerych chęci, nie rozumieją tego, co czujemy. W tym czasie przede wszystkim my same powinnyśmy być dla siebie dobre i wyrozumiałe. Zwolnijmy, zadbajmy o swoje potrzeby. W końcu w naszym ciele rośnie nowe życie, i to za nie również odpowiadamy. Oto kilka rad, jak to zrobić.

1. Zdrowo się odżywiaj

Chociaż pizza raz na jakiś czas nikomu jeszcze nie zaszkodziła, warto w czasie ciąży zadbać o dostarczanie swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dziecko potrzebuje ich, aby prawidłowo się rozwijać. Posiłki powinny być komponowane z owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, produktów bogatych w wapń i o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych.

2. Jeśli to konieczne, stosuj suplementy diety

Można skorzystać z dostępnych w aptekach suplementów diety. Dobrym wyborem będzie m.in. Estabiom Mama. Dostarcza jeden z najlepiej przebadanych szczepów bakterii jelitowych, Lactobacillus rhamnosus GG oraz 2 szczepy bakterii ginekologicznych.

materiał promocyjnymateriał promocyjny 

Dodatkowo preparat wzbogacono witaminą C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania kości oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.

3. Pamiętaj o badaniach kontrolnych

Kobiety w ciąży powinny być pod stałą opieką lekarską. Osoby, które nie korzystają z opieki prenatalnej, mogą być bardziej narażone na komplikacje w czasie porodu. Regularne wizyty u lekarza pomagają zapobiegać m.in. poronieniom, niskiej wadze płodu i wadom wrodzonym. Badania pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia zarówno mamy, jak i maluszka.

4. Zadbaj o aktywność fizyczną

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby przyszłe mamy nie rezygnowały z aktywności fizycznej – o ile nie ma ku temu przeciwwskazań. Regularne wykonywanie ćwiczeń o umiarkowanej intensywności przez 150 minut w tygodniu z pewnością wpłynie korzystnie na zdrowie przyszłych mam.

5. Wysypiaj się

Odpoczynek jest bardzo ważny, a przyszłe mamy powinny spać od 7 do 9 godzin dziennie. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i wybrać taką pozycję do snu, jaka jest wygodna. Zarówno lewy, jak i prawy bok są odpowiednie.

materiał promocyjnymateriał promocyjny 

https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/ile-witamin-i-skladnikow-mineralnych-potrzebuja-kobiety-w-ciazy-blizniaczej/

https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/jestes-w-ciazy-mozesz-cwiczyc

https://brighamhealthhub.org/12-ways-to-stay-healthy-during-pregnancy/

Więcej o: